Dnia 10 października 2024r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, na którą składały się wiersze i piosenki dotyczące właściwego zachowania się w szkole, znajomości symboli narodowych oraz zasad ruchu drogowego. Po prezentacji swoich umiejętności pierwszoklasiści ślubowali, że będą pilnymi uczniami i dobrymi Polakami. Obiecali również, że swym zachowaniem będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Dyrektor Szkoły Stanisław Strzałka dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Z okazji tej uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei” na rzecz Podopiecznych Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, której głównym celem jest szerzenie idei opieki hospicyjnej wśród dzieci i młodzieży. Akcja polega na posadzeniu cebulek żonkili przez uczniów. W naszej szkole role ogrodników przejęli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Ligi Ochrony Przyrody, którzy pod opieką opiekunów oraz przy pomocy Pana konserwatora posadzili kilkadziesiąt cebulek. Wiosną kwiaty zostaną ścięte oraz rozdane za symboliczny datek na rzecz działalności Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.
Pozostaje nam tylko poczekać do wiosny….
Samorząd Uczniowski
Liga Ochrony Przyrody
W dniu 8.10.2024r. uczniowie klas 4 i 5 naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do parku trampolin – 𝐅𝐥𝐲𝐏𝐚𝐫𝐤 𝐰 𝐑𝐳𝐞𝐬𝐳𝐨𝐰𝐢𝐞. Celem wyjazdu było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołów klasowych oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich. Uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu dostępnych
w parku atrakcji, wykonywali ciekawe ćwiczenia, różne formy skoków, a nawet próbowali robić salta. Pobyt w parku trampolin okazał się dla uczniów świetną zabawą. Z pewnością, dla każdego, ta niezwykła lekcja wf-u była ciekawym doświadczeniem. Park stanowi doskonałą alternatywę dla siłowni, czy innych sposobów spędzania czasu. Skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Największą zaletą tego miejsca jest niezależność od pogody. Wspólne skakanie wprawiło wszystkich w znakomity nastrój oraz wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii. Nad sprawnym przebiegiem wycieczki czuwały wychowawczynie obu klas - panie: 𝐄𝐰𝐞𝐥𝐢𝐧𝐚 𝐁𝐢𝐞𝐧𝐢𝐚𝐬𝐳 𝐢 𝐅𝐚𝐮𝐬𝐭𝐲𝐧𝐚 𝐂𝐢𝐨𝐬𝐞𝐤.
8 października 2024 roku, na rynku w Ropczycach, odbył się po raz kolejny plener malarski im. Józefa Mehoffera pt. ,, Jesienne spotkanie z Artystą". Organizatorem pleneru było Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach, a patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Ropczyc Kazimierz Moskal. Pogoda dopieściła uczestników słońcem więc uczestnicy z radością i zapałem wykonywali swoje dzieła. Naszą szkołę reprezentowały:
Zuzanna Wojnarowska, Laura Loda, Zuzanna Mroczek, Amelia Bieszczad, Milena Czudecka, Zuzanna Pocica. Dziewczynki za cel obrały sobie starą chatkę obok Urzędu Miejskiego. Prace w najbliższym czasie zostaną poddane ocenie jury. Po powrocie do Centrum Kultury czekał na wszystkich słodki poczęstunek oraz ciepły napój. Każdy z uczestników wrócił do domu z pamiątkowym dyplomem. Naszym artystkom dziękujemy i życzymy wielu sukcesów w tak pięknej dziedzinie jakiej jest malarstwo.
W dniu 4 października br. uczniowie klasy siódmej i ósmej pod opieką opiekunów: pań Krystyny Kosińskiej, Agaty Wójcik i Agnieszki Raś udali się do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Celem wycieczki było budowanie świadomości patriotycznej i narodowej uczniów, wskazanie niszczącej siły totalitaryzmu; martyrologii narodu polskiego, a także budowaniu w młodych ludziach sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści i umocnienia poczucia humanistycznych więzi. Uczniowie w skupieniu i z powagą przez kilka godzin uczestniczyli w poruszającej lekcji historii. Zobaczyli baraki, cele, krematoria. Udali do bloku śmierci i pod ścianę straceń. Oglądając kolejne gabloty z przedmiotami osobistego użytku pomału uświadamiali sobie co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna lekcja dzięki której próbowaliśmy doszukać się przyczyny nienawiści i pogardy do drugiego człowieka. Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą, na pewno utkwi w pamięci młodzieży jeszcze długi czas. Na zakończenie zwiedzania panie przewodnik podziękowały uczniom za skupienie oraz uszanowanie swoim zachowaniem największego cmentarza na ziemiach polskich.
Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta, Samorząd Uczniowski zorganizował 26 września dyskotekę dla całej społeczności szkolnej. Dzieci tańczyły przy ulubionych utworch oraz z chęcią brały udział w konkursach przygotowanych przez nowo wybrany samorząd uczniowski. Dziękujemy wychowawcom za opiekę, jaką sprawowalinad swoimi wychowankami podczas zabawy
Wszystkim chłopakom jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!
Agnieszka Raś
Agnieszka Strzałka
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII edycji Narodowego Czytania, nad którym patronat objął Prezydent RP. Głównym celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez publiczne odczytywanie tekstów największych dzieł literatury polskiej. W tym roku czytany był dramat Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”, który zastał napisany podczas pobytu autora w Szwajcarii. Po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu. Fragmenty utworu Juliusza Słowackiego doskonale zinterpretowali uczniowie z klasy VII: Mikołaj Wójcik, Kajetan Nowak, Zuzanna Mroczek, Milena Czudecka, Julia Ostafin i z klasy VIII: Hubert Wójcik, Mateusz Wojnarowski, Jakub Ziarnik. Wydarzenie wzbogacone zostało pięknym śpiewem uczniów z klasy VII Amelii Bieszczad, Szymona Juszczyka i uczennicy z klasy VI Zuzanny Wojnarowskiej oraz grą zespołu instrumentalno- muzycznego w składzie: Filip Wodzisz, Antoni Darłak, Laura Pietrucha i Paweł Tokarz. Uroczystość została zorganizowana pod kierunkiem p. dyrektora Stanisława Strzałki i nauczycieli: Izabeli Momoli, Faustyny Ciosek, Agaty Wójcik.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy uczestnikom tegorocznej edycji. Na kolejną akcję Narodowego Czytania zapraszamy za rok.
Dnia 11 września 2024 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosami członków Samorządów Klasowych z klas V - VIII wybrane zostały następujące osoby:
Przewodniczący: Hubert Wójcik
Zastępca: Adrian Wojnarowski
Skarbnik: Antoni Darłak
Sekretarz: Zuzanna Pocica
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!
Zapraszamy również wszystkich uczniów z klas IV - VIII do włączenia się w działalność Samorządu Uczniowskiego.
Opiekunowie SU
Agnieszka Strzałka
Agnieszka Raś
UWAGA RODZICE I UCZNIOWIE — ZMIANY W DZIENNIKU VULCAN
Wraz z nowym rokiem szkolnym oddano do użycia Dziennik VULCAN w nowej odsłonie. Niezbędna do korzystania z niego jest aktualizacja konta Rodzica oraz Ucznia. Zachęcamy do skorzystania z filmów instruktażowych, które na swoim kanale udostępnia administrator dziennika.
Każdego roku, od początku września nasz Pan Dzielnicowy spotyka się z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego opowiadając o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo w drodze do szkoły czy przedszkola. Każda taka wizyta stróża prawa wywołuje u maluchów ogromny entuzjazm i radość. W poniedziałek, 9 września dzielnicowy st. sierż. Mieszko Oleksy z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach odwiedził uczniów naszej szkoły. Podczas spotkania z najmłodszymi uczestnikami ruchu, policjant przypomniał o prawidłowym poruszaniu się po drogach, właściwym zachowaniu się w pobliżu przejść dla pieszych oraz przestrzegł przed niebezpieczeństwami. W trakcie prelekcji przypomniał dzieciom o czym muszą pamiętać, aby droga do szkoły była bezpieczna. Funkcjonariusz podkreślał jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i jak duży wpływ mają one na naszą widoczność na drodze.
8 września w Domu Kultury w Niedźwiadzie odbył się Piknik Rodzinny na Zakończenie Lata. Na scenie zaprezentowali się uczniowie z naszej szkoły. Pierwszoklasista Alan Wierzbicki zaśpiewał przebój Krzysztofa Krawczyka „Byle było tak”, a uczennica klasy VII Amelia Bieszczad wystąpiła z piosenką „Ostatnia nadzieja”. Uczniów do występu przygotował Pan Dyrektor Stanisław Strzałka. Nie zabrakło również naszych zuchów, które przygotowane przez Panie; Martę Kanię – Dziedzic i Agnieszkę Raś, zaprezentowały się w pięknym tańcu z szarfami. Na koniec Amelia Bieszczad, Julia Ostafin, Szymon Juszczyk, Blanka Bieniasz i Zuzanna Pocica pod przewodnictwem Pani Eweliny Bieniasz wykonały układ taneczny do piosenki "Pedro, Pedro”.
Dziękujemy uczniom oraz ich rodzicom za poświęcony czas i gratulujemy wspaniałego występu!
W dniu 2 września w naszej szkole odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. o godzinie 8.00 w miejscowym kościele. Następnie młodzież wraz z wychowawcami udała się do szkoły. Klasa VIII wraz z opiekunami Panią Krystyną Kosińską i Agnieszką Raś przygotowała uroczystą akademię. Nawiązano w niej do tragicznych wydarzeń z września 1939 roku. W tym roku obchodzimy 85. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Czas beztroskich wakacji bezpowrotnie minął i rozpoczynamy kolejny pracowity rok. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w imieniu całej społeczności uczniowskiej pożegnali długoletniego pracownika naszej szkoły – Panią Jolantę Zając. Przeszła ona na zasłużony odpoczynek. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Stanisław Strzałka, który podziękował Pani Zając za długoletnią pracę i również życzył sukcesów w dalszym życiu. Następnie poinformował o organizacji roku szkolnego.
Krystyna Kosińska
Szanowni Rodzice,
informuję, że od 3 września do 13 września br. istnieje możliwość składania wniosków na stypendium
o charakterze socjalnym na rok szkolny 2024/2025. Wnioski składamy w Zespole Obsługi Jednostek Oświatowych w Ropczycach (pok. nr 118).
Pomoc może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji tj. np: niskie dochody w rodzinie, bezrobocie, niepełnosprawność, wielodzietność, alkoholizm, narkomania albo gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
- stypendium nie przysługuje uczniom klasy "0";
- uczeń musi być mieszkańcem gminy Ropczyce;
- dochód netto na osobę nie może być wyższy niż kwota 600 zł;
- do wniosku załączamy zaświadczenia o dochodach netto np. :
- od pracodawcy
- z Urzędu Pracy o pozostaniu bez pracy z prawem lub bez prawa do zasiłku
- MOPS (zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny)
- wyrok sądowy jeśli są alimenty
- nakaz podatkowy - jeśli poiada się pole w innej gminie
- ZUS lub KRUS o otrzymywanych świadczeniach lub odcinek renty/emerytury wszystkich członków zamieszkujących razem.
- w przypadku szkoły ponadpodstawowej dołączamy również zaświadczenie o uczęszczaniu do tej szkoły.
Druki wniosków można odbierać w sekretariacie szkolnym lub pobrać z załącznika poniżej.
~Aneta Król~
Podczas wakacji biblioteka czynna w dniach:
w godzinach 9.00 - 13.00
Po miesiącach wytężonej pracy, 21 czerwca 2024 roku, nadszedł czas na upragniony wypoczynek. Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego oprócz artystycznych i wokalnych występów ósmoklasistów zostały wręczone nagrody i dyplomy dla wyróżniających się osób – dzieci i ich rodziców. Uczniowie klasy ósmej oraz ich wychowawca p. Paweł Marciniec oficjalnie pożegnali się z naszą szkołą. To koniec pewnego etapu w ich życiu, ale to również czas na nowe wyzwania i przygody.
Drodzy ósmoklasiści!
Każdy z Was pójdzie swoją drogą, ale wszyscy macie wspólną przeszłość w tych murach stworzoną. Zapamiętajcie, że niezależnie od tego, co w życiu Was spotka, tutaj jesteście zawsze mile widziani, a drzwi tej szkoły będą stały otworem dla takiego jak Wy - specjalnego gościa. Dziś kończy się pewien etap Waszego życia, czeka Was nowa szkoła, nowi nauczyciele i koledzy. Życzymy Wam, by każda nowa przyjaźń okazała się szczera i wierna. Nowi nauczyciele niech będą wyrozumiali i sprawiedliwi dla Was. Niech innym będzie dobrze z Wami, a Wam z nimi. Czasu nie da się zatrzymać, ale warto wracać do chwil, które pozostają w naszej pamięci.
Powodzenia!
Szanowny Panie Pawle,
jest pan osobą bardzo uczciwą, sprawiedliwą, taką która jest szczerze serdeczna i pomocna. Dzisiaj jest coraz mniej takich osób. Zawsze z zaangażowaniem walczył Pan o swoją klasę jak również o sprawy nauczycieli. Jest Pan nauczycielem pełnym pasji do przedmiotu, którego Pan uczy. Prosimy, żeby się Pan nie zmieniał. Serdecznie za te wspólne 23 lata Panu dziękujemy. Życzymy powodzenia i samych sukcesów na najbliższe dni, miesiące, lata... Nie żegnamy się, mówimy do widzenia ;)
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród książkowych, voucher`ów i art. spotrowych dla wyróżniających sie uczniów.
Życzymy wszystkim bezpiecznych, wymarzonych i pełnych relaksu wakacji.
20 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego przez przedszkolaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło - nadszedł czas pożegnań i wakacji. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli także rodzice.
Występ rozpoczęły dziewczynki ze starszej grupy przedszkolnej, a po nich recytowały wiersze najmłodsi – dzieci z grupy „Pszczółki”. Następnie wystąpiły starsze dzieci z grupy „Krasnale” - recytowały, śpiewały oraz pięknie zatańczyły.
Pan dyrektor Stanisław Strzałka złożył podziękowania Rodzicom oraz pani Andżelice Nowak - przewodniczącej Rady Rodziców zacałoroczną pomoc.
Po występach wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody wręczone przez pana dyrektora.
Nagrodzone zostały także dzieci, które wypożyczyły najwięcej książek, były to: Jakub Solecki, Maksymilian Kaczor, Emilia Drozd i Filip Bieszcz.
Pragniemy pogratulować dzieciom osiągniętych sukcesów i serdecznie podziękować rodzicom za zaangażowanie i współpracę z przedszkolem.
Wszystkim przedszkolakom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji. Wróćcie do nas wypoczęci i gotowi do dalszej zabawy i nauki.
Anna Kramarz
Jolanta Wodzisz
19 czerwca 2024r. w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerową.
Celem egzaminu było:
- popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
- kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze,
- popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
- popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Egzamin składał się z dwóch części.
Część teoretyczna
Odbywała się w formie testu jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły: ogólnej znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych i zasad obowiązujących pieszych i rowerzystów oraz udzielania pierwszej pomocy.
Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego.
Część praktyczna
Egzamin praktyczny polegał na ocenie kierującego rowerem pod względem:
a) przestrzegania przepisów w ruchu drogowym,
b) umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności:
- pozycja kierującego na rowerze,
- upewnienie się o możliwości jazdy,
- upewnianie się o możliwości wykonania skrętu i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,
- hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.
Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwali nauczyciele:
Część teoretyczna: nauczyciel Elżbieta Wodzisz
Część praktyczna: mł.asp. Adam Sroka z KKP w Ropczycach
Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 14 uczniów.
Wszystkim szczęśliwym posiadaczom karty rowerowej GRATULUJEMY!
Elżbieta Wodzisz
W piątek, 14 czerwca, w naszej szkole odbyła się nocka zuchowa podsumowująca działalność zuchów w roku szkolnym 2023/2024. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17.00 zbiórką i przypomnieniem planu i regulaminu nocki, po której członkowie gromady zuchowej "Leśne ludki" wraz z opiekunami wyruszyli do kościoła na Mszę św. i Drogę Krzyżową pod pomnik Chrystusa Króla. Po powrocie do szkoły na najmłodszych członków ZHP czekały pyszne kiełbaski przygotowane przez Panią Jolę i Panią Czesię. Zuchy odwiedził Pan Dyrektor Stanisław Strzałka, który razem z uczniami podsumował pracę gromady w kończącym się roku szkolnym oraz rozdał pamiątkowe dyplomy i zakładki. Nie zabrakło też wspólnych śpiewów, tańców, zabaw oraz słodkiej niespodzianki od Pani Agnieszki Dziedzic. Cisza nocna została poprzedzona filmem, który rozbawił nie tylko uczniów, ale również opiekunów tego spotkania.
Sobota rozpoczęła się pobudką o godzinie 8.00 i wspólnym śniadaniem, po którym odbyły się dalsze gry, zabawy, śpiewy i pląsy. O 9.00 zuchy z uśmiechami na twarzy rozjechały się do domów. Nocka zuchowa z pewnością zapadnie wszystkim na długo w pamięci.
Dziękujemy zuchom za przybycie i wspólną zabawę. Mamy nadzieję, że uda nam się niedługo zorganizować takie spotkanie ponownie.
Czuwaj!
Marta Kania - Dziedzic
Agnieszka Raś
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |