Nawigacja

 • Zaproszenie

  Jubileusz 25-lecia połączony z Dniem Patrona 

  Program:

  - 9.00 – Msza Św. w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Małej

  - 10.00 – przemarsz do szkoły

  - 10.15 – wystąpienie dyrektora szkoły i powitanie zaproszonych gości.

  - pasowanie na ucznia

  - program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Małej

  - wystąpienie zaproszonych gości

  - 11.30 – wspólny poczęstunek

  Bus- wyjazd 8.15, powrót- ok. 12.15

  Serdecznie zapraszamy!!!

 • Drogi do wolności

  W dniu 7 września 2018 roku odbyła się w naszej szkole ciekawa lekcja historii. Na zaproszenie dyrekcji oraz nauczyciela historii zawitał w nasze progi pan doktor Jacek Magdoń – pracownik rzeszowskiego oddziału IPN (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej). Chcieliśmy w ten sposób przybliżyć uczniom ważne wydarzenia I wojny światowej, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uczcić obchody 100-lecia powrotu Polski na mapy Europy. Prelekcja odbyła się dla dwóch grup. Pierwsza obejmowała  klasy IV-VI, druga klasy VII-VIII oraz III Gimnazjum. Gość niezwykle ciekawie opowiadał o trudnych drogach Polaków do odzyskania niepodległości w 1918 roku.  Opowiadanie wzbogacał zdjęciami, niezwykle rzadki i cennymi fragmentami filmów z tamtego okresu. Nawiązał do wcześniejszych prób naszych przodków o odzyskanie własnego państwa (m.in. konfederacja barska, powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe). Prelekcji towarzyszyła wystawa materiałów ofiarowanych szkole przez IPN. Plakaty przedstawiają chronologię wydarzeń 1918 roku. Przybliżają  również w prosty, czytelny sposób sylwetki najważniejszych twórców Polski niepodległej. Wystawę wzbogaciliśmy zdjęciami mieszkańców Małej - uczestników działań I wojny. Wiedza o historii z tego okresu jest wciąż odkrywana przez historyków. Potwierdził to nasz gość, który odnalazł w archiwach IPN-u kilka ciekawostek dotyczących naszego regionu, czym podzielił się  z naszymi uczniami. Na zakończenie zorganizowany został dla każdej z grup krótki turniej wiedzy o wspominanych wcześniej wydarzeniach. Uczniowie chętnie wzięli w tym udział. Dziękujemy naszemu gościowi za ciekawą lekcję.

 • OGÓLNE WAR UNKI UBEZPIECZENIA na rok szkolny 2018/2019

 • INFORMACJA

  Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do sekretariatu po odbiór wniosków na stypendium socjalne na rok szkolny 2018/2019. Termin składania - 15 wrzesień.

 • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

  3 września uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny 2018/2019. Najpierw uczestniczyli we Mszy św. a później  wysłuchali programu słowno- muzycznego w wykonaniu uczniów klasy V i VI przygotowanego pod kierunkiem  p. I. Momoli i E. Wodzisz. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego  Nie zabrakło również słów związanych z 79  rocznicą wybuchu II wojny światowej. To  bardzo ważne, by właśnie w takiej chwili przypomnieć o ludziach, którzy za Polskę przelali krew i zaznaczyć, że ich trud nie był daremny. Następnie głos zabrał pan dyrektor i  życzył  wszystkim uczniom, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, odkrywaniem nauki i jej praw, ale też  rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań. Rodzicom zaś życzył zadowolenia z sukcesów dzieci, a  nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły, by był to rok spokojnej pracy, dającej osobistą satysfakcję. Po akademii  uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami. 

 • Program Rządowy Dobry Start 300

  Zachęcamy do zapoznania się:

  Program Rządowy  Dobry Start 300 

   

    http://www.empatia.mrpips.gov.pl/ 

    http://www.ko.rzeszow.pl/ 

   

  Wniosek składa rodzic drogą elektroniczną od 1 lipca

  Ostateczny termin składania wniosków do 30 listopada 2018 r. 

  Wyprawka przeznaczona jest dla dzieci od klasy I do 20- tego roku życia

 • Mistrzowie czytania!

  Mistrzowie czytania!

  Dnia 29 maja 2018 r. Biblioteka Publiczna w Niedźwiadzie Górnej zorganizowała kolejną edycję konkursu czytelniczego. Tym razem należało zaprezentować utwory patriotyczne. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z kl. II- E. Ciebie, J. Skóra, A. Tokarz i z kl. III- Z. Kędzior, K. Pociask, K. Rusin. Uczennica Amelia Tokarz została ,,Mistrzem pięknego czytania” w kategorii kl. II, a Klaudiusz Rusin ten sam tytuł wywalczył w kategorii kl. III. Wyróżnienia otrzymali Emilia Ciebień i Kacper Pociask. Brawo!!! Kolejni mali mistrzowie w naszej szkole!

 • Konkurs !!!

  Konkurs !!!

  Uczniowie klasy VII Alicja Madeja i Jakub Misielak brali  udział w powiatowym konkursie multimedialnym ,,Twórcy odrodzonego państwa polskiego” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej.  Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o ludziach i wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości i odrodzeniem państwa polskiego na poziomie lokalnym i regionalnym. Alicja Madeja  zajęła II miejsce, a  Jakub Misielak III miejsce.  Prezentacje multimedialne wykonali  pod kierunkiem p. A. Wójcik. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   

 • Wycieczka do Sandomierza

  Wycieczka do Sandomierza

     W poniedziałek 28.05.2018r. w godzinach porannych klasy IV i V wraz z opiekunami – p. Elżbietą Wodzisz, p. Izabelą Momola i p.  Moniką Szyrszeń wyruszyły na wycieczkę  w kierunku województwa świętokrzyskiego. Około godziny 9.00  dotarliśmy do naszego celu – miasta Sandomierz. Pogoda była wymarzona, bezchmurne niebo, słońce i lekki wiatr towarzyszyły nam przez cały dzień. Razem z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Pierwszym punktem programu było przejście podziemną trasą turystyczną. Następnie spacerowaliśmy po rynku, podziwiając  Stare Miasto, zabytki, dziedziniec  zamkowy z  zamkiem, ratusz oraz  kamieniczki mieszczańskie. Byliśmy w Muzeum Ojca Mateusza. Zobaczyliśmy zbrojownie i sale tortur. Mieliśmy okazję spotkać średniowiecznego rycerza, który z zapałem i w pełni humoru przedstawił nam "wspaniałe" życie księżniczek i rycerzy, które w rzeczywistości nie było takie kolorowe. Mogliśmy usłyszeć ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również szczegółów mody średniowiecznej. Przymierzaliśmy tu zbroje, braliśmy do ręki miecze, robiliśmy zdjęcia. Potem dotarliśmy do Katedry i przeszliśmy przez ucho igielne  i  Wąwóz Królowej Jadwigi. Po wyjściu z Wąwozu zobaczyliśmy piękny duży statek, którym płynęliśmy po Wiśle. Po zwiedzaniu każdy miał czas wolny na odpoczynek oraz zakup pamiątek. Trochę zmęczeni i głodni udaliśmy się do MCDonaldsa. Tu każdy zamówił sobie coś pysznego. Zadowoleni z wycieczki i pełni pozytywnych odczuć powróciliśmy do domu.  

 • XI Festyn Rodzinny

  W niedzielę 27 maja 2018 r.  na stadionie w Małej  odbył się XI Festyn Rodzinny pod hasłem "Rodziców kochamy i życzenia im składamy" zorganizowany przez dyrektora, nauczycieli, pracowników,  uczniów i  Radę Rodziców Szkoły Podstawowej  w Małej. Okazją do spotkania się całej społeczności szkolnej i   lokalnej był Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Taty. Organizatorzy postanowili połączyć te trzy ważne święta w jeden dzień i spędzić go wspólnie z całymi rodzinami. Pogoda w niedzielę  była idealna, więc  uczestnicy mogli korzystać z przygotowanych atrakcji. Na początku festynu wystąpiły mażoretki, które  przedstawiły swój taniec. Wszystkich zgromadzonych gości, wśród których byli: Bolesław Bujak- burmistrz Ropczyc, Stanisław Mazur- dyrektor  ZOJO w Ropczycach, profesor Władysław Tabasz, ks. Proboszcz Ryszard Pirga,   Grażyna Madeja - sołtys wsi Mała,  Halina Krysa - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Rudzie,  Sylwia Ruszel - kierownik Domu Kultury w Niedźwiadzie, Tadeusz Książek – prezes OSP w Małej i  Krystyna Książek - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Małej, serdecznie powitał dyrektor szkoły Stanisław Strzałka i  zaprosił do wysłuchania  części artystycznej przygotowanej przez uczniów.
  Dzieci  z przedszkola i zerówki  oraz  uczniowie z klas I-III śpiewali piosenki, przedstawiali  skecze,  układy taneczne oraz wiersze, które dedykowane były dla mam i tatusiów. Starsi uczniowie z klasy  VI, VII i II i III  gimnazjum  zaprezentowali z humorem skecz pt. ,,Jak mama tatę poznała” i koncert życzeń. Na scenie wystąpiła szkolna  kapela ludowa, która zagrała i zaśpiewała dla gości piękne utwory. Burmistrz Ropczyc pogratulował uczniom pięknych występów,  podziękował nauczycielom i pracownikom szkoły za zorganizowanie festynu.  Na uczestników pikniku  czekało mnóstwo atrakcji: dmuchane zjeżdżalnie, samochodziki,  konkursy, mecz piłki nożnej, możliwość zakupu kiełbasek z grilla, zapiekanek, słodyczy i lodów.   Panowie policjanci zachęcali do obejrzenia wyposażenia samochodu   policyjnego.   Powodzeniem cieszyła się sprzedaż cegiełek, a uzyskany dochód zostanie przeznaczony na potrzeby szkoły. Na zakończenie imprezy zespół EVENT zaprosił dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy i tańca. Dzięki tym wszystkim atrakcjom nasi goście mogli nie tylko miło i przyjemnie spędzić czas, ale również wesprzeć zbiórkę funduszy na rzecz szkoły. Nad bezpieczeństwem uczestników podczas festynu czuwali druhowie OSP z Małej i policjanci z Ropczyc. Organizatorzy dziękują wszystkim zaproszonym gościom, rodzicom, uczestnikom, nauczycielom, strażakom z Małej,  policjantom z Ropczyc i sponsorm, którzy ufundowali wiele cennych nagród.

   

   

 • Festyn 2018

  Festyn 2018
 • Mistrz Ortografii !!!

  Mistrz Ortografii !!!

  Kinga Raś uczennica klasy II zajęła I miejsce i otrzymała tytuł Mistrza Ortografii w I Gminnym Konkursie Ortograficznym ,,Przyjaźń z ortografią”  zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Niedźwiadzie Górnej pod patronatem Burmistrza Ropczyc. Należy podkreślić, że w konkursie uczestniczyli uczniowie z 11 szkół z gminy Ropczyce. Kinga ma dopiero 8 lat, a rywalizowała  z uczniami  nawet o  2 lata starszymi. Zdobywając tytuł Mistrza Ortografii, udowodniła, że posiada umiejętności ortograficzne znacznie  wykraczające poza program nauczania. W konkursie uczestniczyła też Anastazja Darłak - uczennica klasy III, która  wykazała się bardzo dobrą znajomością ortografii. Dziewczynki otrzymały nagrody i dyplomy. Do konkursu Kingę przygotowała pani Małgosia Szpara, a Anastazję pani Mata Kania- Dziedzic przy współpracy z rodzicami. Składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

 • Wywiadówka

  Wywiadówka

  Informujemy, że w środę  9 maja 2018 r. w naszej szkole odbędzie się zebranie z rodzicami. Rozpocznie się ono o godzinie 15.30 spotkaniem z dyrektorem szkoły, a później z wychowawcami w klasach. Serdecznie zapraszamy!

 • Konkurs

  Konkurs

  Z okazji trwających w całym kraju obchodów 100  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
  w naszej szkole odbył się konkurs ,,Obrazem i wierszem przez 100 lat niepodległości”.  Miał on na celu przybliżenie uczniom ważnych wydarzeń dotyczących naszej historii.  Udział mogli wziąć wszyscy chętni.  Prace mogły mieć  formę wiersza, plakatu promującego obchody Święta Niepodległości  lub obrazu przedstawiającego jakieś ważne wydarzenie  z okresu 1918-2018. Oddane prace nagrodzono w  trzech kategoriach. W kategorii plakat i obraz narodzonych podzielono na grupy. W grupie pierwszej oceniani byli uczniowie klas IV-VI, w drugiej uczniowie klas VII – III gimnazjum.

  Wyniki konkursu:

   I kategoria –wiersz

  I miejsce- Dagmara Łukasik klasa V

  II miejsce- Kamila Panek klasa V

  III miejsce –Aneta Pacanowska klasa V

   II kategoria –plakat promujący 100 lecie niepodległości Polski

  SP   I miejsc  -Jakub Madeja klasa VI

        II miejsce -Julia Siedlik klasa VI

       III miejsce -Anna Lesiak klasa IV

  Gimnazjum  I miejsce -Alicja Madeja klasa VII

       II miejsce -Kamila Książek klasa VII

      III miejsce -Wiktoria Dubiel klasa VII

  III kategoria- obraz ,ważne wydarzenie z historii Polski 1918-2018

  SP  I miejsce -Kornelia Darłak klasa VI

        II miejsce -Dorian Pomaraniec klasa V

        III miejsce -Kinga Wójcik, Kacper Pociask  klasa V

  Gimnazjum I miejsce-Wiktoria Darłak  klasa II gimnazjum

         II miejsce -Daria Rusin klasa VII

        III miejsce - Anna Książek klasa VII

 • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  ,,Naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować przyszłości”

  W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak: ojczyzna i patriotyzm.  

  W swoim wystąpieniu uczniowie klasy VI przybliżyli znaczenie Konstytucji 3 Maja w historii naszej Ojczyzny.  Kultywowanie takich rocznic wspomaga kształtowanie postaw patriotycznych, wychowanie w polskości, przygotowanie do życia w demokratycznym państwie oraz przybliża  fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież.

 • Rocznica kanonizacji Jana Pawła II

  Rocznica kanonizacji Jana Pawła II

    ,,Nie lękajcie się świętości! Wzbijajcie się na wysokie szczyty, bądźcie pośród tych, którzy pragną osiągnąć cele godne synów Bożych”

  Dnia 27.04.2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji IV rocznicy kanonizacji Jana Pawła II- niezwykłego  Polaka i Papieża, którą przygotowali uczniowie klasy II gimnazjum pod kierunkiem p. Pawła Marcińca, ks. Ryszarda Pirgi i dyrektora szkoły Stanisława Strzałki. Dla najmłodszych uczniów  była to doskonała okazja do tego, aby mogli bliżej poznać tego wyjątkowego człowieka.  Gimnazjaliści  przedstawili  program słowno- muzyczny i przypomnieli życie Jana Pawła II, Jego  służbę Bogu i ludziom. Karol Wojtyła uwielbiał śpiew i słowo mówione. Nie mogło więc zabraknąć utworów muzycznych, w  tym  ulubionej  przez Ojca św. „Barki” oraz recytacji wierszy.

 • Zabawy logorytmiczne

  Dzieci z przedszkola i zerówki uczestniczyły w zajęciach logopedycznych, które poprowadziły panie: Mariola Gątarska- pedagog/neurologopedia i Joanna Krysa – logopeda z Paradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Ropczycach. Warsztaty miały na celu zaprezentowanie uczestnikom  różnych ćwiczeń usprawniających wiele funkcji, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka, w tym rozwoju mowy, a w przyszłości wpływających w dużym stopniu na naukę szkolną. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, wykonując  ćwiczenia oddechowe i  ortofoniczne oraz kształtując prawidłowy tor oddechowy. Dziękujemy Paniom za ciekawie przeprowadzone warsztaty ,,Kształtowanie percepcji i funkcji słuchowo- językowych i wzrokowo- ruchowych u dzieci w wieku przedszkolnym”.
   

strona:

Aktualności

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej
E-mail szkoły: zsmala@vp.pl
Telefon: 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397
Adres szkoły: Mała 35
39-107 Niedźwiada