Dnia 26 marca bieżącego roku odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” - etap gminny. Z niełatwymi pytaniami dotyczącymi m.in. zasad postępowania w przypadku pożaru, ale również udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, zmierzyło się 47 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z gminy Ropczyce. Młodym strażakom powodzenia oraz sukcesów życzył Burmistrz Ropczyc Kazimierz Moskal.
W turnieju udział wzięło sześciu członków naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej : Laura Loda -kl. VI, Wiktoria Giergont -kl. VI, Nikodem Grabski- kl. VI, Zuzanna Wojnarowska – kl. VI, Emilia Książek – kl. V, Amelia Tokarz - była nasza absolwentka szkoły. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem pisemnym, a potem, najlepsi rywalizowali w etapie ustnym. Dla wszystkich uczestników turnieju czekały pamiątkowe dyplomy i medale, a dla najlepszych puchary i vouchery pieniężne. Druhna MDP Amelia Tokarz w trzeciej grupie wiekowej zdobyła 300 złotych za zajęcie III miejsca. Do testu uczniów przygotowywała pani Agnieszka Strzałka - opiekun MDP.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy.
21 marca 2025 roku przedszkolaki z grupy "Pszczółki" oficjalnie pożegnały zimę i powitały Wiosnę. W pięknych zielonych i kolorowych strojach z bukietem kwiatów przyszły do przedszkola. Z kolorowymi kwiatkami w ręku wraz ze swoimi paniami spacerowały po okolicy Małej. Najmłodsi mieli ze sobą takżę Marzannę.Przedszkolakom dopisywały dobre humory i słoneczna pogoda.Śpiewały piosenki, pozdrawiały mieszkańców wioski ciesząc się, że nadeszła już wiosna.
Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowano taki dzień 21 marca 2025r. Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, kosze sklepowe itp. Liczyła się pomysłowość i spryt, a tego naszym uczniom nie brakuje. "Dzień bez plecaka" to święto, które pochodzi z USA. Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
12 marca w Szkole Podstawowej w Gnojnicy Woli odbył się Turniej Historyczny pod hasłem „𝑵𝒊𝒆 𝒎𝒐𝒈ł𝒆𝒎 𝒊𝒏𝒂𝒄𝒛𝒆𝒋 𝒛̇𝒚𝒄́” – Ł𝒖𝒌𝒂𝒔𝒛 𝑪𝒊𝒆𝒑𝒍𝒊𝒏́𝒔𝒌𝒊 – 𝒁̇𝒐ł𝒏𝒊𝒆𝒓𝒛 𝑾𝒚𝒌𝒍𝒆̨𝒕𝒚. Wydarzenie zgromadziło drużyny z sześciu szkół podstawowych z gminy Ropczyce, które rywalizowały w różnorodnych konkurencjach – sprawdzających wiedzę historyczną na temat żołnierzy wyklętych z naszego regionu, umiejętności plastyczne, muzyczne i sprawnościowe.
Nasza drużyna w składzie: 𝑨𝒎𝒆𝒍𝒊𝒂 𝑩𝒊𝒆𝒔𝒛𝒄𝒛𝒂𝒅, 𝑱𝒖𝒍𝒊𝒂 𝑶𝒔𝒕𝒂𝒇𝒊𝒏, 𝑭𝒊𝒍𝒊𝒑 𝑾𝒐𝒅𝒛𝒊𝒔𝒛 𝒊 𝑺𝒛𝒚𝒎𝒐𝒏 𝑱𝒖𝒔𝒛𝒄𝒛𝒚𝒌 pod opieką pani 𝓚𝓻𝔂𝓼𝓽𝔂𝓷𝔂 𝓚𝓸𝓼𝓲𝓷́𝓼𝓴𝓲𝓮𝓳, z zaangażowaniem brała udział w każdej z konkurencji świetnie się bawiąc. Wrócili pełni nowych wrażeń, inspiracji i motywacji do dalszego zgłębiania historii.
Swoją obecnością i wsparciem uczniów zaszczycił także dyrektor Stanisław Strzałka, który kibicował naszej drużynie podczas zmagań.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie, świetnie przygotowane konkurencje oraz miłą i przyjazną atmosferę, dzięki której ten dzień był nie tylko pełen rywalizacji, ale także wartościowej nauki i dobrej zabawy!
Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. W tym roku dzień ten obchodzony jest 11 lutego, wszelkie inicjatywy są podejmowane do końca marca. 10 marca uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Marty Kania-Dziedzic i pani Krystyny Kosińskiej przygotowały dla wszystkich uczniów apel. Corocznie celem akcji jest podwyższenie poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie
W czasie apelu zwrócono uwagę na hejt, który może wyrządzić wiele krzywd. Niektórzy uczestnicy uważają , że mogą być w sieci bezkarni. Dlatego obrażają, komentują, wyśmiewają innych.
Przeprowadzony apel pozwolił osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomił uczniom zagrożenia czyhające na nich w Internecie oraz przybliżył metody działania osób o złych zamiarach. Nauczył umiejętności zachowania w sytuacjach ryzykownych, wykazał potrzebę szukania pomocy w sytuacjach, gdy ktoś chce nas skrzywdzić. Jesteśmy przekonani, że uczniowie wzbogacili swoją świadomość, iż decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mają wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem. Wierzymy, że będą z głową surfować po zawiłościach internetowej pajęczyny. Gdy ktoś krzywdzi innych w internecie nie bójmy się interweniować!!! Poprośmy o pomoc rodziców, nauczycieli. Każde działanie jest ważne.
Apel został przygotowany przez uczniów klasy VIII,VII. Uczniowie klasy V oraz I,II i III wzbogacili nasza akademię pięknym śpiewem. Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy.
Krystyna Kosińska
Marta Kania - Dziedzic
26 lutego 2025 roku w Szkole Podstawowej w Małej odbył się IX Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły. W tym roku w zawodach udział wzięło ok. 40 zawodników w VI kategoriach wiekowych. Byli to uczniowie i absolwenci nie tylko naszej szkoły, ale również szkół sąsiednich, średnich oraz dorośli. Organizatorem turnieju był Dyrektor Szkoły Pan Stanisław Strzałka. Rozpoczęcie rozgrywek poprzedziło losowanie, które zdecydowało o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników - co bardzo cieszyło organizatorów - oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play. W każdej z grup zawodników do końca toczyły się zacięte rozgrywki o zwycięstwo w turnieju, a emocje udzielały się nawet doświadczonym graczom. Na zakończenie zostały wręczone puchary, dyplomy i nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla pozostałych uczestników i kibiców. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy nauczycielom i pracownikom szkoły oraz Szkolnemu Klubowi Sportowemu za pomoc w organizacji tego wydarzenia oraz przygotowanie pysznego poczęstunku. Dodatkową nagrodą i atrakcją było rozegrania meczu w siatkówkę przez chętnych uczestników turnieju.
Laureaci w poszczególnych kategoriach wiekowych:
I Chłopcy klasa I-III
II Dziewczęta klasa IV - VI
III Chłopcy klasa IV – VI
IV Chłopcy klasa VII – VIII
V Młodzież szkół średnich - dziewczęta
VI Młodzież szkół średnich i starsi – mężczyźni
Wszystkim zawodnikom Dziękujemy za udział w turnieju!
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok na jubileuszowy turniej tenisa stołowego!
Agnieszska Raś
Agnieszka Strzałka
19 lutego 2025 roku, mimo trwających ferii zimowych, zuchy z gromady „Leśne Ludki” spotkały się w szkole na zbiórce. Było to wyjątkowe spotkanie, ponieważ poza tradycyjnymi zabawami, pląsami i harcerskimi piosenkami zuchy miały okazję zamienić się w kucharzy i kucharki. Pod czujnym okiem opiekunów „Leśne ludki” uczyły się jak należy zrobić pyszne ruskie pierogi. Zuchy z ogromnym zapałem zabrały się do pracy po której z radością mogły zjeść przygotowane przez siebie danie.
Prawo zucha głosi, że zuch stara się być coraz lepszy, dlatego po obiedzie młodzi harcerze wybrali się również do biblioteki szkolnej, aby wypożyczyć książki na trwające ferie.
Dziękujemy zuchom za udział i zaangażowanie, rodzicom za przywiezienie „Leśnych Ludków” na zbiórkę, a Pani Anecie za pomoc w ugotowaniu pierogów. Do zobaczenia na następnej zbiórce! Czuwaj!
Marta Kania – Dziedzic
Agnieszka Raś
Dnia 14.02.2025r. w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania miłości i przyjaźni. Dzień ten wpisał się już na stałe w harmonogram szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Z tej okazji dziewczyny z klasy VI przygotowały walentynkową gazetkę, a Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Uczniowie całej szkoły, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej przez dziewczyny z klasy VII skrzynki. Następnie – Walentynkowy Listonosz – rozdawał pocztę w czasie zajęć lekcyjnych. W tę rolę wcielili się uczniowie z klasy VIII: Hubert, Adrian, Igor, Szymon oraz Kuba Nykiel i Kuba Ziarnik. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły. Wszyscy odbiorcy byli mile zaskoczeni.
Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, a Jakubowi Ziarnikowi z klasy VIII za zrobienie pięknych zdjęć.
Agnieszka Strzałka
Agnieszka Raś
Dnia 4 lutego uczniowie klas I-III uczestniczyli w wyjeździe do Dębicy na spektakl teatralny "Baśnie Dalekiego Wschodu". Przedstawienie zachwycało grą aktorów, pięknymi strojami i baśniową scenografią. Wszystkim uczestnikom dopisywał świetny humor. W bardzo radosnej atmosferze upłynął czas spędzony na wspólnym posiłku. To była udana integracja dzieci i mile spędzone chwile.
Na co dzień dzieci spotykają się z komentarzami rówieśników z powodu wyglądu, ubioru czy sposobu mówienia. Słowa innych mają wielką moc, zarówno budującą jak i wyniszczającą.
Dnia 07.02.2025 roku naszą szkołę odwiedził Teatrzyk "Zielony Melonik" ze spektaklem o samoakceptacji pt. "Mały". W tym spotakniu uczestniczyły przedszkolaki z grupy "Pszczółki", "Krasnale", Zerówka oraz uczniowei klas 1 -3 szkoły podstawowej. Przedstawienie niosło ze sobą ważne przesłanie o tym, że wypowiadane słowa mają ogromną moc - potrafią sprawić radość, ale mogą także krzywdzić. Bohaterem spektaklu była myszka o imieniu Franio, która zmagała się z niskim poczuciem wartości ze względu na niewielki wzrost.Próbuje coś z tym zrobić, ale ostatecznie doświadcza, że rozmiar to tylko powierzchowność, nawet jeśli na zewnątrz coś zmieni, to wewnątrz pozostanie taki sam. Opowieść nauczyła nas, że prawdziwa wartość tkwi w naszym wnętrzu i bez względu na to, jak wyglądamy jesteśmy wyjątkowi. Kluczem do lubienia siebie jest poznanie i zaakceptowanie swojego wnętrza. Kiedy zrozumiemy i polubimy siebie, łatwiej będzie nam zrozumieć i polubić innych. Uczniowie byli oczarowani kostiumami i tym co działo się na scenie. Aktorzy wzbudzili wśród dzieci wiele radości, wchodzili z nimi w interakcję, przez co przedstawienie było jeszcze bardziej atrakcyjne.
Dziękujemy aktorom za tak miłe spotkanie i świetny przekaz.
Pedagog specjalny
Agnieszka Strzałka
Dnia 1 lutego br. na Hali Widowiskowo-Sportowej w Ropczycach odbyły się II Gminne Halowe Zawody Młodziezowych Drużyn Pożarniczych zorganizowne o Puchar Burmistrza Ropczyc zorganizowanych przez Zarząd Oddział Miejsko-Gminny ZOSP RP w Ropczycach, Miasto i Gmina Ropczyce, Ropczyckie Centrum Sportu i Rekreacji. Na przygotowanych torach do zmagań stanęło 12 drużyn chłopięcych i 13 drużyn dziewczęcych. Naszą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą działającą przy Szkole Podstawowej w Małej reprezentowały trzy drużyny wraz z opiekunami panem Stanisławem Strzałką i Agnieszką Strzałką. Młodzi strażacy wykazali się formą fizyczną i ogromną wolą walki, udało się zdobyć 6 i 8 miejsce.
Gratulujemy osiągnięć i dziękujemy za poświęcony czas na treningi
"Nasze Babcie i Dziadkowie
Niechaj żyją nam sto lat
Niech się cieszą każdym wnukiem
Chociaż dziwny jest ten świat”
Dnia 28 stycznia 2025 roku w Szkole Podstawowej im. Prof. Tadeusza Sinki w Małej odbyło się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na początku Dyrektor szkoły Pan Stanisław Strzałka powitał licznie przybyłych gości i złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim Babciom i Dzidkom z okazji ich święta W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III pod kierunkiem swoich wychowawczyń przedstawiły bardzo żywiołowy program artystyczny. Wiersze, piosenki oraz tańce w wykonaniu najmłodszych spotkały się z ogromnym entuzjazmem i serdecznym przyjęciem przez zgromadzonych gości. Na twarzach Babć i Dziadków malowały się uśmiechy, a niejednej osobie zakręciła się łza wzruszenia. Na koniec części artystycznej wybrzmiało gromkie ,,Sto lat”, oraz specjalne wyśpiewane życzenia, które słowa napisała pani Stanisława Kaczor –emerytowana nauczycielka naszej szkoły. Wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Dopełnieniem uroczystości był zorganizowany poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. To wyjątkowe święto nie tylko wzmocniło więzi międzypokoleniowe, ale także dostarczyło wszystkim uczestnikom niezapomnianych chwil radości i wspólnego świętowania
Agnieszka Strzałka
W czwartek 30 stycznia br. odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panem dzielnicowym st. sierż. Mieszkiem Oleksym, przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach. Pan policjant poprowadził prelekcję dotyczącą bezpiecznych ferii, podczas której przypomniał o zagrożeniach mogących pojawić się w okresie zimowym. Ponadto, omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Bardzo dziękujemy za tak wartościowe spotkanie naszemu dzielnicowemu, który bardzo chętnie z nami współpracuje.
Agnieszka Strzałka
Jak co roku harcerze z naszej szkoły brali udział w kwestowaniu na rzecz WOŚP. Hasłem przewodnim tegorocznej zbiórki było granie dla onkologii i hematologii dziecięcej. Przez cały tydzień wolontariusze zbierali datki do puszek na terenie szkoły, rozdając tym samym serduszka. Laura Pietrucha i Zuzanna Giergont pomagały również w zbiórce podczas finału, który odbył się 26 stycznia 2025r. na Hali Widowiskowo-Sportowej w Ropczycach.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, a także wolontariuszom. Zapraszamy za rok.
Elwira Łukasik
W poniedziałek w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Święto to przypada w rocznicę urodzin jego twórcy Alana Aleksandra Milne’a. Uroczego misia – mieszkańca Stumilowego Lasu - kochają i uwielbiają miliony dzieci na całym świecie. Mimo upływu lat jest on jednym z najpopularniejszych misiów. Z tej okazji członkowie Samorządu Uczniowskiego odwiedzili Pszczółki i Krasnale. Przedszkolaki słuchały fragmentów książki o Kubusiu Puchatku, a następnie odpowiadały na pytania związane z treścią przeczytanego tekstu. Otrzymały również pamiątkowy dyplom, łamigłówkę oraz malowankę. Książki opowiadające o przygodach Kubusia Puchatka to wartościowe publikacje, które w humorystyczny sposób podejmują tematy związane z ważnymi dla dzieci zagadnieniami. Miś o „bardzo małym rozumku” jest skarbnicą złotych myśli, które warto w tym dniu przypomnieć.
Agnieszka Strzałka
Agnieszka Raś
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |