Statut

Nawigacja

  • Wycieczka do lasu w Gnojnicy

    Korzystając z pięknej słonecznej pogody 17.06.2024r. przedszkolaki z grupy Pszczółki i Zerówki wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Leśnictwa Łączki w Gnojnicy. Maluchy mialy okazję doświadczyć bezpośredniego kontaktu z przyrodą i lasem. Na miejscu czekały już na nas przygotowane przez rodziców kiełbaski. Po grillu na leśnej polanie uczniowie grali w piłkę, bawili się w różne zabawy, śpiewali piosenki. Dzieci spacerowały po lesie, szukając grzybów i zwierząt mieszkających w lesie. Następnie przedszkolaki miały okazję przeżyć wspaniałą lekcję przyrody z Leśnikiem panem Józefem Czechem. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę przedszkolaków oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

    Agnieszka Dziedzic

  • Czyste powietrze wokół nas

    W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno -Epidemiologiczną w Ropczycach przystąpiła do  programu  ,,Czyste powietrze wokół nas”, który jest jednym z istotnych  projektów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy a także wzrost kompetencji rodziców  w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
    Program realizowany był w formie zajęć warsztatowych, które poprowadziła pedagog specjalna p. Agnieszka Dziedzic.
    Na zajęciach przedszkolaki  zdobiły  postać Dinka, kolorowały kwiaty oraz poszukiwały tabliczki z  zakazem palenia, samodzielnie wykonały znaczki z „Zakazem palenia!”. Dzieci wykonały również plakaty pod hasłem „Czyste powietrze wokół nas!”, które zostały wywieszone na tablicy w korytarzu szkolnym. W klasie drugiej i zerówce odbyło się spotkanie z panią Zosią Król - higienistą szkolną. Uczniowie w trackie zajęć usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego, dowiedziały się jak dbać o zdrowie swoje i innych oraz jak trzeba się zachować, gdy ktoś namawia nas do palenia papierosów.


    Agnieszka Dziedzic

     

  • Wycieczka do parku w Broniszowie

    13 czerwca uczniowie klasy trzeciej wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do parku podworskiego w Broniszowie. W czasie spaceru dzieci obserwowały różne rośliny i zwierzęta. Po krótkiej wędrówce dotarły na miejsce, gdzie mogły podziwiać jedno z najokazalszych drzew naszego regionu - ogromną, majestatyczną lipę, która jest jednym z najgrubszych i najstarszych rosnących na Podkarpaciu. W parku oglądały jeszcze inne okazy, które również objęte są ochroną pomnikową. Dzieci zwróciły także uwagę  na pozostałości zabytkowej kamieniarki i  kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Wzięły udział w konkursie, który polegał na rozpoznaniu i zapisaniu jak największej liczby gatunków roślin. Dzieci, które odnotowały ich najwięcej otrzymały nagrody książkowe. Po wyjściu z parku udaliśmy się do Łączek Kucharskich, gdzie mogliśmy odpocząć i zjeść kiełbaski pieczone na ognisku. Pogoda dopisała i  wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni oraz pełni wrażeń.

     

                                                                                                                          ~Marta Kania - Dziedzic~

  • "Mistrz Pięknego Czytania"

    11 czerwca 2024r. po raz kolejny odbył się konkurs czytelniczy w klasach I–III o tytuł Mistrza Pięknego Czytania.

       Chętni uczniowie z poszczególnych klas mieli za zadanie przeczytać fragment nieznanego tekstu. Oceniana była bezbłędność czytania, płynność, wyrazistość, dykcja oraz ogólny wyraz artystyczny czytanego tekstu.

       Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom czytania.

     

    Tytuł Mistrza Pięknego Czytania w roku szkolnym 2023/2024 zdobyli:

    Klasa I    FABIAN RAKOCZY

    Klasa II   GABRIEL LODA

    Klasa III   MILENA BUDZIK

     

     Tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania w roku szkolnym 2023/2024 otrzymali:

    Klasa I     JULIA DUDEK

    Klasa II    ALEKSANDER OSTAFIN

    Klasa III   AMELIA ŚWIĘTOŃ

    Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

      Wszystkim uczestnikom życzymy czerpania wielu przyjemności i wzruszeń płynących z czytania książek. 

                                                                                            

                                                                                                         ~Jolanta Zając~

  • Spotkanie integracyjne klas trzecich

    Dnia 6 czerwca 2024 r. odwiedzili nas uczniowie klasy trzeciej ze  Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej wraz ze swoją wychowawczynią panią Anną Łoch. Razem z trzecioklasistami z naszej szkoły wybraliśmy się na dłuższy spacer pod pomnik Chrystusa Króla w Małej.  Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilkę, by podziwiać piękne krajobrazy i otaczającą przyrodę. Gdy dotarliśmy na miejsce, dzieci mogły odpocząć w cieniu pomnika i poznać jego historię powstania.  Następnie udaliśmy się na stadion w Małej, gdzie czekały już na nas przygotowane przez rodziców kiełbaski, słodycze i inne przekąski. Na to spotkanie przybyła również pani dyrektor SP w Niedźwiadzie Górnej Renata Samson-Matysek oraz pan dyrektor naszej szkoły Stanisław Strzałka. Uczniowie świetnie się bawili, grali w piłkę, badmintona, a także wypoczywali na kocykach. Ostatnim punktem spotkania było wspólne przejście na plac szkolny, gdzie dzieci aktywnie integrowały się, korzystając z placu zabaw i plenerowej siłowni. Bardzo miło spędziliśmy ten wspólny czas. Mimo zmęczenia wszyscy byli  zadowoleni i zachwyceni, każdemu dopisywał świetny humor. Dziękujemy uczestnikom za wspólną zabawę oraz rodzicom za pomoc przy organizacji tego spotkania.

     

                                                                                                                              ~Marta Kania-Dziedzic ~

  • Dzień Dziecka

           Dzień Dziecka to bardzo wyjątkowe święto zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Aby sprawić naszym uczniom i przedszkolakom radość w poniedziałek, 3 czerwca został zorganizowany w naszej szkole dzień pełen niespodzianek.

    Punktualnie o godzinie 9.00 społeczność szkolna począwszy od najmłodszych przedszkolaków spotkała się na placu przed szkołą. Na szczęście pogoda dopisała, więc spędzenie kilku godzin na świeżym powietrzu z dala od szkolnych ławek było dla wszystkich przyjemnością. Wokół budynku szkolnego działo się bardzo wiele! Ogromne nadmuchane konstrukcje w różnych kształtach i kolorach wypełniły przestrzeń terenu szkoły, przyciągając uwagę wszystkich uczestników. Uczniowie, pełni entuzjazmu, natychmiast ruszyli w stronę dmuchańców. Dzieci mogły zjeżdżać ze wznoszących się na wysokość zjeżdżalni, ciesząc się przypływem adrenaliny i radości.

    W przygotowanie tego wyjątkowego dnia włączyli się jak zwykle rodzice naszych uczniów oraz pracownicy szkoły. Przewodnicza Rady Rodziców pani Andżelika Nowak zadbała o włosy naszych dziewczynek robiąc dla nich fantazyjne fryzury z warkoczykami. Dzieci chętnie brały udział w malowaniu twarzy przez starszych kolegów oraz wykonywały sobie zmywalne tatuaże.

    Rodzice zadbali o organizację grilla. Było głośno i bardzo wesoło. Dzieci mogły także skorzystać z gokartów, zarówno przedszkolaki jak i starsi mieli podczas jazdy mnóstwo frajdy.

    O godzinie 11.00 został rozegrany mecz w piłkę siatkową pomiędzy reprezentacją uczniów, a reprezentacją nauczycieli na czele z panem dyrektorem. Wszyscy zgromadzili się na trybunach aby dopingować swoje drużyny. Mecz rozegrany był na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Zarówno jedna jak i druga drużyna zacięcie walczyła o każdy punkt. Mecz wzbudził wiele pozytywnych emocji. Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom uczestniczącym w tym meczu należą się gratulacje i podziękowania za ambicję, wolę walki, umiejętności indywidualne i zespołowe. Podczas świętowania Dnia Dziecka w naszej szkole nikomu nie znikał uśmiech z twarzy, a na zakończenie tego jakże aktywnego dnia dzieci otrzymały kosz pełen słodkości od Rady Rodziców. Wszyscy byli zadowoleni i żałowali, że taki dzień jest tylko raz w roku.

                                                                                                       

                                                                                                                                                       Anna Kramarz

  • Ogólnopolski Projekt "Każdy inny- wszyscy równi"

    W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła wzięła udział w Ogólnoposlim projekcie społeczno-edukacyjnym "Każdy inny - wszyscy równi ". Projekt ten realizowany był od września do maja. Do projektu zgłoszona została cała placówka. Koordynatorem projektu w szkole była pani Agnieszka Dziedzic. 
    Celem projektu było uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii i tolerancji, likwidowanie uprzedzeń, integracja społeczna. Przez wyznaczony czas należało zrealizować wyznaczone zadania, a na koniec przesłać sprawozdanie podumowujące. Nasza szkoła spełniła wymagania i otrzymała certyfikat uznania za udział w projekcie.
    Dziękujemy wszystkim nauczycielom, psychologowi, pedagogowi  i uczniom, którzy włączyli się w realizację projektu. 

     

     

  • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Europa i ja"

    W roku szkolnym 2023/2024 klasa 7 i 8 brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Europa i ja”. Celem tego projektu było między innymi zdobywanie nowych doświadczeń i rozwijanie zainteresowań dotyczących innych krajów, pozyskiwanie nowych informacji na temat kultur innych państw, integracja zespołu klasowego i rozwijanie umiejętności pracy w grupie. W naszej szkole uczniowie poznawali bliżej Niemcy. Koordynatorem projektu była Pani Agnieszka Raś.

    W jego ramach uczniowie wykonali między innymi słowniki obrazkowe, prezentacje multimedialne o znanych osobach pochodzących z Niemiec oraz plakaty dotyczące roślin i zwierząt występujących w tym kraju. Oglądali niemieckie filmy i bajki, słuchali pochodzącej z tego państwa muzyki, poznawali zwyczaje i tradycje świąteczne oraz szukali informacji na temat najciekawszych miejsc, które warto w tym kraju odwiedzić.

    Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i aktywny udział w zadaniach.

  • BEZPIECZNE WAKACJE – spotkanie z dzielnicowym

    We wtorek 4 czerwca odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panem dzielnicowym st. sierż. Mieszkiem Oleksym, przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach. Pan policjant poprowadził prelekcję dotyczącą bezpiecznych wakacji,  podczas której przypomniał o zagrożeniach mogących pojawić się w okresie letnim. Ponadto, omówił zasady bezpieczeństwa podczas pobytów wakacyjnych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Ważnym elementem spotkania była również rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drodze. Pan policjant zakończył spotkanie życząc wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

     

    Anna Kozioł

  • „Cała Polska czyta dzieciom”

    W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” 29 maja 2024r. w bibliotece szkolnej odbył się Dzień Głośnego Czytania.

       Celem tego przedsięwzięcia było zaszczepienie w dzieciach miłości do książki jako źródła wiedzy i zabawy oraz wyrabianie w nich nawyku czytelniczego.

       Tegoroczne spotkanie poprowadziła pani Janina Loda, wieloletni nauczyciel, obecnie emeryt.

       W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-IV, którzy wysłuchali bajkę z morałem „Żyrafek i jego różek” w interpretacji pani Janiny, odpowiedzieli na zadane pytania, podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat tolerancji, rozpoznali zwierzęta, których ilustracje  przygotował nasz gość. Na koniec uczniowie puścili wodze fantazji i  tworzyli piękne prace plastyczne.

       Wszyscy uczestnicy otrzymali od pani Janiny słodkości (najlepsze ilustracje i aktywność na spotkaniu zostały nagrodzone dodatkowo).

      Serdecznie dziękuję pani Janinie Loda za przyjęcie zaproszenia, poprowadzenie spotkania w miłej atmosferze oraz za słodycze.

      Za pomoc w organizacji dziękuję pani Marcie Kania-Dziedzic oraz pani Agnieszce Raś.

     

                                                                                                                         ~ Jolanta Zając~

  • Turniej Koszykówki o Puchar Dyrektora Szkoły

    Dnia 28 maja odbył się w naszej szkole Turniej Koszykówki 3x3 o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Małej, w ramach 47. Dni Ziemi Ropczyckiej. W turnieju wzięło udział 80 uczestników z różnych szkół naszej okolicy: Szkoła Podstawowa nr 1 w Ropczycach, Szkoła Podstawowa nr 3 w Ropczycach, Szkoła Podstawowa nr 5 w Ropczycach, Szkoła Podstawowa w Małej oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Sędziszowie Małopolskim. Każdy z uczestników otrzymał medal, a dla najlepszych drużyn wręczono pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Najlepszych zawodnikiem został Hubert Wójcik z SP Mała, a najlepszą zawodniczką Katarzyna Król z SP nr 1 w Sędziszowie Małopolskim. Wszyscy biorący udział w rozgrywkach wykazali się ogromnym zaangażowaniem i motywacją, tworząc atmosferę pełną pozytywnej energii. Nie zabrakło również ekscytujących, sportowych emocji. Dodatkowo, turniej podkreślił wartość współpracy i ducha zespołowego. Gratulacje dla wszystkich uczestników oraz ich opiekunów!

                                                                                                                                  ~Klaudia Czaja~

  • XV Festyn Rodzinny 2024

    W  niedzielę 26 maja 2024r. o godz. 15.00 świętowaliśmy  XV Festyn Rodzinny połączony z Dniem Matki, Dniem Ojca i Dniem Dziecka pod hasłem ,,Kwiaty dla mamy i taty”.  Zorganizowany przez Pana Dyrektora Stanisława Strzałkę, Radę Rodziców na czele z Panią Przewodniczącą Andżeliką Nowak, nauczycieli, pracowników oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Małej.

    Na Festyn w tym dniu przybyli: Burmistrz Ropczyc – p. Kazimierz Moskal wraz z małżonką, ks. proboszcz Ryszard Pirga, Dyrektor Domu Kultury w Niedźwiadzie – p. Magdalena Tabasz-Mazur, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej – p. Renata Samson-Matysek, Prezes OSP w Małej – p. Mariusz Książek, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Małej – p. Anna Zapał.

    Dyrektor szkoły serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości i zaprosił do obejrzenia przygotowanych przez uczniów występów artystycznych.

     Uroczystość rozpoczęła kapela szkolna wraz z zespołem wokalno-instrumentalnym, śpiewając piosenkę pt. „Dziękuję Ci Mamo”. Podczas imprezy na scenie swoje umiejętności zaprezentowały przedszkolaki z grup ,,Pszczółki”, ,,Krasnale”, zerówka, oraz uczniowie kl. II, IV i kl VII. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze i przedstawiały układy taneczne, przygotowane dla swoich rodziców pod kierunkiem wychowawców i  nauczycieli.

    Dużą atrakcją były też występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej do piosenki „Mammaje”. Dodatkowo tańczyły różne grupy taneczne z naszej szkoły, uczniowie mogli również pochwalić się zdolnościami wokalnymi. Na zakończenie wykonano taniec pt. ,,Belgijka”.

    Dyrektor szkoły podziękował uczniom za wspaniałe występy, nauczycielom i pracownikom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania festynu. Również podziękowania i życzenia na Dzień Mamy złożył Pan Burmistrz, który po raz pierwszy odwiedził naszą szkołę.

    Licznie zebrani uczestnicy mogli korzystać z wielu atrakcji takich jak: dmuchane zjeżdżalnie,  trampolina bungee, liczne konkursy przygotowane przez nauczycieli  oraz mecz piłki nożnej. Można było również uczestniczyć w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną w Ropczycach. Komenda Powiatowej Policji w Ropczycach czuwała nad bezpieczeństwem, jak również udostępniła radiowóz policyjny dla oglądających go dzieci. Odwiedzili nas również miłośnicy sportów motorowych „Złoty Sokół”. Podczas festynu można było zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego, w tym celu rozstawione było stoisko z DKMS. Dzięki wszystkim atrakcjom nasi goście mogli miło i przyjemnie spędzić czas ze swoimi rodzinami. Wielkim powodzeniem cieszyła się sprzedaż cegiełek, z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz szkoły. Na zakończenie festynu zagrał zespół ŁOMYCKI, który zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy.

    Organizatorzy dziękują wszystkim gościom, rodzicom, służbom mundurowym, strażakom z OSP w Małej, uczestnikom i sponsorom, którzy ufundowali  wiele cennych nagród. 

                                                                                                                                              Anna Kozioł

  • Wycieczka do Kazimierza Dolnego

    W dniach 8-9 maj 2024 uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w wyciecze do Kazimierza Dolnego. W drodze do tego pięknego miasta zwiedziliśmy średniowieczną osadę w Hucie Szklanej. Zwiedzając ten obiekt dowiedzieliśmy się o życiu naszych przodków  w średniowieczu. Poznaliśmy również zawody, jakie były wtedy wykonywane. Miłym urozmaiceniem była gra terenowa, podczas której wszyscy się dobrze bawili. Kolejnym punktem był Park Legend. Tmiejsce, w którym możecie poznać baśnie, legendy, podania, opowieści i folklor Gór Świętokrzyskich w wyjątkowo ciekawy sposób. Atrakcje Parku łączą nowoczesną technologię z elementami teatru w duchu żywego muzeum. Najważniejszymi elementami Parku Legend są ścieżka edukacyjna oraz sala edukacyjna. Niezapomnianą atrakcją była przejażdżka drezynami na trasie 10 km. Było mnóstwo śmiechu i rywalizacji na trasie. Po smacznym obiedzie i krótkim odpoczynku wyruszyliśmy do Kazimierza Dolnego. Po zakwaterowaniu i kolacji spotkaliśmy się z panią przewodnik. Na zakończenie dnia odbyliśmy wieczorny spacer z pochodniami do Wąwozu Królewskiego. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć, co potrafi zrobić natura. Wąwóz Królewski jest jednym z wielu w tej okolicy wąwozów lessowych. W drugi dzień wycieczki zwiedzaliśmy przepiękny Kazimierz Dolny. Zobaczyliśmy kolejny wąwóz lessowy, wdrapaliśmy się na Górę Trzech Krzyży, podziwialiśmy panoramę miasta. Nasze nogi mogły chwilę odpocząć podczas rejsu statkiem po Wiśle. Na zakończenie wizyty w Kazimierzu mogliśmy spróbować naszych sił jako artyści .W Piekarni Sarzyński uczniowie wzięli udział w warsztatach pieczenia kogutów. Każdy dostał na pamiątkę certyfikat oraz pyszny wypiek piekarni w postaci wspomnianych kogutów. W drodze powrotnej mogliśmy na żywo zobaczyć  pracę kowala. W Wojciechowie  funkcjonuje jeden z nielicznych zakładów kowalskich. Odważniejsi mogli spróbować, jak wygląda praca kowala. Przez cały okres towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować ten ciekawy wyjazd.

    Krystyna Kosińska

  • XV Festyn Rodzinny

  • Bus szkolny w dniach 14.05 - 16.05.2024r.

  • Powiatowy Konkurs Wokalny "O Złotą Nutkę"

    W niedzielę 12 maja br. w Centrum Kultury w Ropczycach odbył się Powiatowy konkurs Wolakny "O Złotą Nutkę". Z wielką  radością informujemy, że III miejsce w swojej kategorii wiekowej zdobył Alanek Wierzbicki - uczeń klasy 0. Alanek pięknie wykonał dwa utwory pt.: "Byle było tak" i " Kochaj mnie". Ucznia do konkursu eliminacyjnego jak i powiatowego przygotowywał Dyrektor szkoły Pan Stanisław Strzałka. Gratulujemy tak wspaniałego sukcesu!

  • Święto Flagi

    30.04.2024r. na ropczyckim Rynku pod Pomnikiem Pamięci, delegacja dzieci z grupy ”Krasnale” i oddziału „O” uczciły Święto Flagi. Przedszkolaki odśpiewały hymn narodowy i wyrecytowały wiersz „Barwy ojczyste”. Wykazały się również wiedzą małego patrioty bezbłędnie śpiewając piosenkę „Serca biało-czerwone mamy” oraz „Katechizm polskiego dziecka”. Zaprezentowały również logo szkoły i flagi biało-czerwone. Podsumowaniem uroczystości było uroczyste rozdanie dyplomów oraz słodkich upominków.

    Dzisiejsze spotkanie pozwoliło nabrać przekonania o ważnej roli flagi w życiu każdego przedszkolaka. Symbole narodowe – flaga, godło, hymn narodowy – kojarzyć się będą dzieciom z tożsamością narodową, szacunkiem, patriotyzmem oraz przynależnością do państwa.

    Anna Kozioł

  • Wizyta przedstawicieli Szkoły Muzycznej z Ropczyc

    Dnia 30 kwietnia odwiedzili nas nauczyciele z Szkoły Muzycznej I stopnia w Ropczycach, aby opowiedzieć o prowadzonych działaniach oraz zachęcić do skorzystania z oferty nauki gry na instrumentach. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z różnorodnymi instrumentami takimi jak skrzypce, altówka, wiolonczela, flet, klarnet, saksofon, trąbka, akordeon i perkusja. Ponadto, usłyszeli piękne melodie znanych piosenek podczas wystąpień naszych gości. Szczególnym wykonaniem uraczyła społeczność szkolną, nasza uczennica Laura Pietrucha, która wykonała utwór na gitarze. Część uczniów chętnie podchodziła, aby dotknąć instrumentów i spróbować na nich zagrać. Nie obyło się również bez zagadek muzycznych, w których nasi uczniowie świetnie sobie poradzili. Występy sprawiły dzieciom dużo radości i wprowadziły je w twórczy nastrój. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za wizytę, niezwykle przyjemną dla naszych uszu.

  • 223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    W poniedziałek 29 kwietnia wspominaliśmy w naszej szkole rok 1791 i ważne wydarzenie z dnia 3 maja. Dzięki uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy V pod kierunkiem p. I. Momoli i E.Wodzisz przenieśliśmy się na kilka chwil do tamtych lat, kiedy to źle się działo w naszej ojczyźnie i Polska zmagała się z trudnościami politycznymi, ekonomicznymi i zacofaniem gospodarczym.

    To właśnie wówczas uchwalono zasadniczą ustawę rządową zwaną Konstytucją Trzeciego Maja. Dla upamiętnienia tych wydarzeń obchodzimy dziś 233 rocznicę.

    Podczas akademii uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. „W rocznicę Trzeciego Maja”, podczas którego przypomnieli wszystkim zebranym o tym ważnym wydarzeniu. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne.

    Na zakończenie drużyna zuchowa przygotowana przez p. M. Kania-Dziedzic i A. Raś wykonała taniec z szarfami, a pan dyrektor podziękował wszystkim, życząc udanego świętowania i zwrócił się z prośbą o udekorowanie domów symbolami patriotycznymi.

     

                                                                                                                                Izabela Momola

  • Międzyszkolne Spotkanie Czytelnicze

    25 kwietnia 2024r. po raz kolejny odbyło się Międzyszkolne Spotkanie Czytelnicze pod hasłem „W krainie komiksu”. Gościliśmy na nim przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej (Daria Nowicka, Maja Pociask, Anna Wodzień kl. IV) z opiekunem panią Małgorzatą Nykiel, Szkoły Podstawowej nr 3 w Ropczycach (Julita Marć, Julia Dziedzic, Daniel Szczyrek kl. IV) z opiekunem panem dyrektorem Julianem Parysiem. Naszą szkołę reprezentowali Emilia Książek, Hubert Chmura, Adrian Wojnarowski uczniowie kl. IV, których opiekunem była pani Lucyna Cabaj. 
    Zespoły rozwiązały test sprawdzający znajomość treści książki „ Kajko i Kokosz. Szkoła latania.” Janusza Christy oraz narysowały przygody tych bohaterów w konkursie plastycznym w formie komiksu. Na koniec zostały przedstawione przez każdą grupę scenki z wybranymi przygodami Kajka i Kokosza (scenka z naszej szkoły została przygotowana pod kierunkiem pani Agaty Wójcik). Spotkanie miało na celu zachęcić uczniów do czytania komiksów, które poprzez kolorowe ilustracje wyrażające emocje pozwalają lepiej zrozumieć  czytany, krótki tekst. Uczą interpretować obrazy, rozumieć sekwencje wydarzeń, nabywać umiejętność czytania obrazkowego, co pozytywnie wpływa na zdolności komunikacyjne i rozumienie tekstu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i słodkości.
    Dziękujemy opiekunom za przygotowanie uczniów i wszystkim za udział w imprezie czytelniczej.

     

                                                                                                                                                    Jolanta Zając

strona:

Aktualności

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej
E-mail szkoły: zsmala@vp.pl
Telefon: 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397
Adres szkoły: Mała 35
39-107 Niedźwiada
Poland