W dniach 18 - 29.07.2022 sekretariat nieczynny
Podczas wakacji biblioteka czynna:
od 27 - 30 czerwca
od 11 - 15 lipca
od 8 - 12 sierpnia
w godzinach 9.00 - 13.00.
Zapraszamy!
Nasza placówka przystąpiła do realizacji programu w roku szkolnym 2021/2022. Programem zostały objęte dzieci z grupy „Krasnale” oraz klasa „0”. W ramach programu nasi wychowankowie brali czynny udział w cyklu zajęć wychowawczo – dydaktycznych, przygotowanych w oparciu o założenia i materiały udostępnione na stronie organizatora. Jego nadrzędnym celem było wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska. Zdrojek wprowadzał dzieci w świat wody, uświadamiał jak znaczącą rolę odgrywa ona dla organizmu każdego człowieka, jakie negatywne skutki odczuwamy, gdy nam jej brakuje, a także w jaki sposób należy wodę oszczędzać w domu i w przedszkolu. Przedszkolaki poznały również wiele możliwości i zastosowania wody dla ludzi i całej przyrody. Podejmowały szereg ciekawych aktywności takich
jak: doświadczenia z wodą, zabawy ruchowe z piosenką, rozwiązywanie zagadek, tworzenie plakatów, kreatywne zabawy plastyczne. Zaproponowane scenariusze były modyfikowane przez nauczycieli, w celu optymalnego dostosowania ich do możliwości rozwojowych, potrzeb i aktywności przedszkolaków z poszczególnych grup. Dzieci poznały znaczenie picia wody dla organizmu oraz utrwaliły nawyk częstego jej picia. Dzieci dowiedziały się, że na naszej „błękitnej planecie” jest dużo wody, ale tylko niewielka jej część to woda nadająca się do picia. Zobaczyły również w jaki sposób można oczyścić wodę oraz poznały różne stany skupienia wody, poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym w domu, w szkole oraz poznały jak ważne jest znaczenie jej oszczędzania dla naszego środowiska.
Przeprowadzony program jest doskonałym przykładem kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności, dzieci zdobyły wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce. Dzieci poprzez praktyczne działania poszerzyły swoją wiedzę na temat roli wody, właściwego odżywania oraz aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Piątek, 24 czerwca 2022 r. to przez uczniów długo wyczekiwany dzień, bo po miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas na upragniony wypoczynek. Uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli we Mszy świętej odprawionej o godzinie 8.00. Po przejściu do szkoły wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej. W podniosłej atmosferze odbyła się najpierw ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły i ślubowania absolwentów. Następnie ósmoklasiści za pomocą wierszy, piosenek i prezentacji multimedialnej wspominali lata spędzone w murach tej szkoły oraz dziękowali nauczycielom i rodzicom za pomoc, wsparcie, trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez Pana Dyrektora nagród za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, stuprocentową frekwencję i sukcesy osiągnięte w konkursach oraz zawodach sportowych. Pan Dyrektor podsumowując ten rok szkolny, stwierdził, że był dla uczniów, nauczycieli i rodziców niełatwy. Przez pandemię część zajęć musiała odbywać się zdalnie. Dodatkowym utrudnieniem okazała się również wojna w Ukrainie. Życzył uczniom, nauczycielom, rodzicom udanych, bezpiecznych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody.
22 czerwca 2022 r. o godz. 9.30 odbył się w naszej szkole praktyczny egzamin na kartę rowerową. Zadaniem uczniów z klasy IV było samodzielne przejechanie trasy w pobliżu szkoły. Ich umiejętności prawidłowego wykonywania manewrów weryfikowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach, którzy pełnili rolę egzaminatorów. Policjanci przypomnieli także o tym, że kask i odblaski mogą uratować życie. Czwartoklasiści pozytywnie zdali egzamin. Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy na rowerze!
Zbliżają się wakacje, dlatego naszą szkołę odwiedził pan policjant st. sierż. Adam Sroka w ramach działań prewencyjnych, aby porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji. Pan policjant przygotował prelekcję dotyczącą uświadomienia uczniom o zagrożeniach czyhających podczas letniego wypoczynku, pobytu w domu bez opieki rodziców, a także o odpowiedzialności osób nieletnich za popełniane czyny karalne. Podczas spotkania pan Adam opowiedział uczniom o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, m. in. o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, gdy np. w pobliżu nie ma chodnika, co trzeba zrobić, by bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni oraz jak bezpiecznie bawić się podczas wakacji. Podczas spotkania funkcjonariusz ostrzegał także przed kąpielami i zabawami w miejscach niedozwolonych, szczególną uwagę zwrócił na powinność korzystania
z kąpielisk strzeżonych z udziałem ratownika oraz o wszelkiego rodzaju zagrożeniach wynikających z kąpania się na „dzikich akwenach”, a także o konsekwencjach skakania do wody na „główkę ”. Omówił także zasady bezpiecznego zachowania w domu, w górach, na drodze oraz na wszelkiego rodzaju imprezach plenerowych. Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, czy na drodze, uwrażliwienie na różne niebezpieczeństwa.
Bal Ósmoklasisty odbył się 14 czerwca. Uczniowie klasy VIII i VII bawili się rytm największych przebojów. To był dzień pełen wzruszeń i wrażeń. Dziękujemy rodzicom ósmoklasistów za zorganizowanie uroczystości.
13 czerwca 2022 r. na boisku szkolnym odbył się czwarty Turniej Koszykówki o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Małej. Zgłosiły się trzy szkoły. Turniej odbył się w dwóch kategoriach: reprezentacje szkół dziewcząt i chłopców. W kategorii dziewcząt pierwsze i drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Małej, trzecie i czwarte miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 w Ropczycach.
W kategorii chłopców pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Małej, drugie miesjsce Szkoła Postawowa nr 6 w Ropczycach, trzecie miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 w Ropczycach, czwarte miejsce Szkoła Podstawowa w Małej. Gratulujemy!!!
Dnia 14 czerwca 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień zielonego jabłka”. Była to akcja prozdrowotna, której celem było zachęcanie uczniów do spożywania jabłek jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców w Polsce i na świecie Lekarze i dietetycy przekonują, że regularne spożywanie jabłek, może zmniejszać ryzyko powstawania wielu groźnych chorób, a gryzienie ich i żucie stymuluje dziąsła oraz pobudza wydzielanie śliny, która działa przeciwbakteryjnie i przeciwpróchniczo.
Zadaniem uczniów było przyniesienie do szkoły zielonego jabłka. Na tych, którzy pojawili się na lekcjach z największym i najbardziej zielonym owocem czekały nagrody.
Dziękujemy uczniom za udział i pamiętajmy:
„Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie!”
W dniach 8 i 9 czerwca 2022 roku uczniowie klas od IV do VIII brali udział w wycieczce szkolnej do Zakopanego. Po dwóch latach pandemii nareszcie pojawiła się możliwość zorganizowania wspólnego wyjazdu poza mury naszej szkoły. Aby zrekompensować dzieciom długie miesiące izolacji i ograniczenia kontaktów do form zdalnych, wychowawcy zorganizowali wspólny dwudniowy wyjazd w polskie Tatry.
Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję podziwiać piękno tatrzańskiego krajobrazu z Kasprowego Wierchu - szczytu w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m.n.p.m., na który dotarliśmy kolejką linową, pozwalającą odbyć podróż w świat tatrzańskiej przyrody podziwianej z lotu ptaka. To jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Łączy Kuźnice ze szczytem Kasprowego Wierchu.
Po zjeździe ze szczytu nie mogliśmy oczywiście pominąć wizyty na Wielkiej Krokwi w Zakopanem oraz na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzysku. Jest to jedna z najsłynniejszych nekropoli polskich, która o każdej porze roku przyciąga turystów. Znajduje się tam około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych dla polskiej literatury, kultury i sportu, m.in.: Witkacego, Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Stanisława Marusarza i Heleny Marusarzówny, Tytusa Chałubińskiego czy Stanisława Witkiewicza. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki: kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle lub wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu.
Ostatnią atrakcją pierwszego dnia pobytu była Gubałówka, z której można napawać się przecudną panoramą Tatr. Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo - terenowa z Zakopanego o długości 1298 m oraz różnicy wysokości ok. 300 m. Góra jest popularna wśród turystów odwiedzających Zakopane. Z jej grzbietu roztacza się panorama całych polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią.
Drugiego dnia czekała nas piesza wędrówka szlakiem na Morskie Oko, największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m.n.p.m. Zatem wygodne buty, suchy prowiant, plecak na plecy i w drogę... Mimo kapryśnej aury wszyscy nasi uczniowie pokazali ogromny hart ducha. I choć momentami nie było łatwo, a trudy wędrówki coraz mocniej dawały się we znaki, to wszyscy szczęśliwie dotarli do celu.
Zatem pierwsze górskie szlify mamy za sobą. Może w przyszłości porwiemy się na jakąś ambitniejszą trasę? Kto wie? Czas pokaże…
Dnia 7 czerwca byliśmy na wycieczce w Sandomierzu. Po przyjeździe do tego miasta spotkaliśmy się z przewodnikiem przy zabytkowej studni na Rynku Starego Miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu animowanego “Królewska Opowieść” mówiącego o początkach Sandomierza. Po projekcji udaliśmy się na spacer po wzgórzu staromiejskim. Oglądaliśmy Stare Miasto, dziedziniec zamkowy z zamkiem z zewnątrz, ratusz, zabytkowe kamieniczki, Ucho Igielne, dom Długosza. Zwiedziliśmy słynne sandomierskie podziemia (Podziemna Trasa Turystyczna). Widzieliśmy groty, które w dawnych czasach były wykorzystywane jako piwnice. Byliśmy na Bramie Opatowskiej, gdzie z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Sandomierza. Na koniec popłynęliśmy statkiem po Wiśle. Znaleźliśmy również czas na zakup pamiątek. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Egzaminu ósmoklasisty (test z języka polskiego, z matematyki, z języka angielskiego) w naszej szkole pisało 15 uczniów. Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 1 lipca 2022 r., natomiast 8 lipca otrzymają zaświadczenie. Życzymy powodzenia!!!
Z okazji przypadającej w tym roku 145. rocznicy urodzin prof. Tadeusza Sinki 2 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej w Małej obchodzono Dzień Patrona Szkoły, który był częścią obchodów 660 lat istnienia Ropczyc, a honorowy patronat objął burmistrz Bolesław Bujak.
Swoją obecnością uroczystość zaszczycili zaproszeni goście: pan Bolesław Bujak - burmistrz Ropczyc, prof. Janusz Salamon, wykładowca Uniwersytetu Karola w Pradze, malarz i rzeźbiarz Stanisław Śliwa - członek Związku Artystów Polskich, ks. Ryszard Pirga - proboszcz parafii p.w. Michała Archanioła w Małej, Julian Zegar - były dyrektor Szkoły Podstawowej w Małej, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele OSP i Stowarzyszenia Przyjaciół Małej w Małej, Rada Rodziców, uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.
Uroczystą akademię rozpoczęto od przemarszu pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu szkoły. Pan dyrektor Stanisław Strzałka powitał gości. Obchody Dnia Patrona w tym roku zostały poprzedzone konkursami: plastycznym, wiedzy mitologicznej, o starożytnej Grecji. Podczas uroczystego spotkania laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Zaproszeni goście mogli podziwiać prace uczestników konkursu, piękne stroje, fryzury, atrybuty bogów i bogiń Olimpu, aktorów grających w greckim teatrze, które prezentowali uczniowie z klasy IV i VI.
W dalszej części uroczystości zebrani w sali gimnastycznej wysłuchali prelekcji pt. Z Małej do Aten na skrzydłach marzeń – lekcja z życia profesora Tadeusza Sinki, którą poprowadził prof. Janusz Salamon. Tematyka dotyczyła życia i działań naukowych jak również edukacji oraz przesłania do współczesnej młodzieży w czasach globalizacji i integracji europejskiej, zagadnień z zakresu literatury, sztuki, filozofii, rozwoju teatru czy sportu w starożytnej Grecji. Przypomniał o najważniejszych wartościach, którymi powinien kierować się w życiu współczesny człowiek, takich jak: przyjaźń, rodzina, patriotyzm.
Następnie głos zabrał Stanisław Śliwa- malarz i rzeźbiarz. Poinformował, że posiadanie pasji sprawia, że człowiek czuje się wartościowy, potrzebny i bardziej interesujący dla innych. Ludzi z pasją otoczenie odbiera jako atrakcyjnych oraz takich, z którymi warto spędzać czas i porozmawiać.
Na zakończenie części artystycznej uczniowie klasy VI i VII zaprezentowali taniec. Całą uroczystość uświetnił szkolny zespół instrumentalno- wokalny, prezentując piękne pieśni patriotyczne.
Na koniec zaproszeni goście gratulowali uczniom pięknego występu, a nauczycielom, rodzicom życzyli wielu sukcesów na kolejne lata pracy. Bardzo dziękujemy nauczycielom, pracownikom szkoły, Radzie Rodziców w Małej za pomoc organizacji tej uroczystości. Dziękujemy paniom: Andżelice Nowak i Dorocie Łojek za wykonanie pięknych fryzur.
„Jeśli chcesz być zawsze zdrowy, dobry humor ciągle mieć
Wybierz tryb życia sportowy, załóż buty na i leć…!”
W naszej szkole 1 czerwca 2022r. Dzień dziecka przeżyliśmy na sportowo. Po raz kolejny przedszkolaki, wzięły udział w VIII Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków pod hasłem „Sprintem do maratonu”. W tym roku do projektu dołączyli wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły, a także wspaniali rodzice. Nie zabrakło także służby medycznej - pani Zosi Król, która czuwała nad zdrowiem i bezpieczeństwem uczestników podczas zawodów. Udział w tym wydarzeniu miał na celu pokazać, że nasze dzieci, młodzież i wszyscy inni, nie zważając na wiek, potrafią aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, dbając przy tym o własne zdrowie i samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Już od samego rana dzieci przygotowywały się do biegu, jedząc zdrowe śniadanie, aby mieć dużo siły i energii. Poszczególne grupy miały za zadanie przebiegnąć wyznaczoną trasę na Orliku szkolnym. Każdy z uczestników imprezy otrzymał numer startowy tak, jak na prawdziwych zawodach sportowych. Przed rozpoczęciem biegu mali sportowcy zaśpiewali hymn „Sprintem do maratonu”, który oficjalnie otworzył nasze wydarzenie. Następnie cała społeczność szkolna zatańczyła „Makarenę”. Profesjonalne ćwiczenia zarówno przed jak i po biegu przeprowadził pan Marek Osiniak, które z pewnością uchroniły zawodników przed kontuzją.
Bieg rozpoczął Dyrektor szkoły Stanisław Strzałka wraz z nauczycielami, dając dobry przykład maluchom. Imprezie towarzyszyło wiele emocji. Kibice siedzący na trybunach, dopingowali biegaczy. Następnie do biegu przystąpiły Przedszkolaki: „Pszczółki”, „Krasnale” i zerówka starając się jak najszybciej dobiec do mety. Na start zaproszono poszczególne klasy zaczynając od pierwszaków, kończąc na klasie ósmej. W dalszej części do zawodów przystąpili Rodzice. Jednak w naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nie liczyło się zdobyte miejsce, a pokonanie wyznaczonego dystansu w miłej atmosferze, promującej zdrowy styl życia. Maratończycy wykazali się niezwykłym hartem ducha i wielką wolą walki. Jak widać na załączonych zdjęciach- łatwo nie było, ale daliśmy radę i na pewno w następnym roku to powtórzymy. Wysiłek i determinacja biegaczy została doceniona i nagrodzona wręczeniem złotych medali. Wspólnie razem przebiegliśmy ponad 40 000 metrów!!! Gratulujemy wszystkim zawodnikom!!!
Po biegach, występ akrobatyczny zaprezentowała uczennica klasy IV Julia Ostafin. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności koleżanki. Z okazji Dnia dziecka przedszkolaki z grupy „Pszczółki” oraz uczniowie klas IV i VI przygotowali swoje występy taneczne. Nie zabrakło także pysznego i zdrowego poczęstunku dla wszystkich uczestników oraz innych wspaniałych atrakcji. Dziękujemy Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w tak pięknym wydarzeniu. Ten dzień na pewno długo zostanie w naszej pamięci.
Środki na ten cel zostały pozyskane z Programu Profilaktycznego „Rola zdrowego stylu życia w profilaktyce uzależnień” przygotowanego przez panią Annę Kozioł oraz Agnieszkę Dziedzic z pomocą sekretarki szkoły panią Anetą Król.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Przedszkolaków oraz ich Rodziców, nauczycieli i uczniów, do wzięcia udziału w kolejnym Ogólnopolskim Projekcie „Bliżej Przedszkola” pt. „Sprintem do maratonu” organizowany w naszej szkole. Celem jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnienie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu.
W niedzielę 22 maja 2022r. o godz. 15.00 po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, świętowaliśmy w ramach obchodów 45 Dni Ziemi Ropczyckiej, XIII Festyn Rodzinny pod hasłem ,,Mama, tata – najpiękniejsze słowa świata”. Zorganizowany przez dyrektora, Radę Rodziców na czele z przewodniczącą Anetą Pitera, nauczycieli, pracowników, uczniów Szkoły Podstawowej w Małej.
Na Festyn przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak, ks. proboszcz Ryszard Pirga, Arkadiusz Bęben-sołtys wsi Mała, Sylwia Ruszel – dyrektor Domu Kultury w Ropczycach, Renata Samson-Matysek – dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej, Tadeusz Książek – prezes Osp w Małej, Krystyna Książek- przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Małej, oraz radni Bogdan Madeja i Mateusz Chmura. Dyrektor Stanisław Strzałka serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości i zaprosił do obejrzenia przygotowanych przez uczniów występów artystycznych.
Uroczystość rozpoczęła kapela szkolna wraz z zespołem wokalno-instrumentalnym. Uczennice z kl. III –zaśpiewały i zagrały piosenkę „Kocham Cię Mamo”. Podczas imprezy na scenie swoje umiejętności zaprezentowały przedszkolaki z grup ,,Pszczółki”, ,,Krasnale”, zerówka, oraz uczniowie kl. II i kl IV. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze i przedstawiały układy taneczne, przygotowane dla swoich rodziców pod kierunkiem nauczycieli.
Następnie uczniowie klas starszych VI i VII, przygotowali układ taneczny do utworu „Biesnianoćka” ukraińskiej grupy „Shum”, oraz koncert piosenek polskich i ukraińskich dedykowanych ukochanym rodzicom. Swój występ akrobatyczny zaprezentowała również uczennica kl. IV Julia Ostafin. Grupa taneczna ”Roztańczone Maluchy” pod kierunkiem pani Mariki Blezień-Grabowskiej, zaprezentowała się w choreografii Minnie Mau, 101 Dalmatyńczyków i zatańczyła do piosenki Iko Iko.
Zespół Estradowy „GAMA” z Centrum Kultury w Ropczycach gościnnie wystąpił na scenie prezentując swój układ taneczny. Podczas imprezy można było zobaczyć pokaz sprzętu policyjnego, a także spróbować swoich możliwości na strzelnicy przygotowaną przez 33 Brygadę Piechoty Jednostki Wojskowej z Dębicy.
Dyrektor szkoły podziękował uczniom za wspaniałe występy, nauczycielom i pracownikom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania festynu. Licznie zebrani uczestnicy mogli korzystać z wielu atrakcji takich jak: dmuchane zjeżdżalnie, trampolina bungee, liczne konkursy przygotowane przez nauczycieli oraz mecz piłki nożnej. Dzięki wszystkim atrakcjom nasi goście mogli miło i przyjemnie spędzić czas ze swoimi rodzinami. Wielkim powodzeniem cieszyła się sprzedaż cegiełek, z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz szkoły.
Na zakończenie festynu zagrał zespół FOREVER, który zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Organizatorzy dziękują wszystkim gościom, rodzicom, służbom mundurowym, strażakom z OSP w Małej, uczestnikom i sponsorom, którzy ufundowali wiele cennych nagród.
Agnieszka Dziedzic
Anna Kozioł
W ramach kampanii nasza szkoła w dniu 13.05.2022r., zaprosiła autorkę książki pt. „Opowieści kota Kleofasa”, Panią Patrycję Wiktor. W spotkaniu uczestniczyły grupy oddziałów przedszkolnych jak również klasy I-III. Pani Patrycja przeczytała fragment swojej książki, oraz opowiedziała dzieciom, co skłoniło ją do napisania tej bajki. Dzieci miały możliwość zadawania pytań, jak również zakupienia książeczki z dedykacją od pisarki. Dla wszystkich obecnych było to ciekawe i pouczające spotkanie.
Może w przyszłości, któryś z naszych uczniów pójdzie w ślady Pani Patrycji?
Zachęcamy wszystkich dużych i małych do sięgania po książki, bo jest to fascynujący świat, w którym każdy odnajdzie cząstkę siebie!
Pedagog szkolny,
Anna Kozioł
Dnia 19 maja w naszej szkole odbył się, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, dzień tematyczny. Motywem przewodnim były szalone lata 80-te. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w ciekawych i kolorowych strojach z tamtych lat.
Cieszymy się, że uczniowie wzięli udział we wspólnej zabawie. Zachęcamy do udziału w kolejnych dniach tematycznych!
Dbając o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły 18 maja została przeprowadzona próbna ewakuacja. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, bez paniki przedostały się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, znajdującego się w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia. Ćwiczeniom bacznie przyglądali się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Ropczyc: st.kpt. Krzysztof Bajger – D-ca zmiany, ogn. Rafał Strzałka – st. ratownik, st. ogn. Krzysztof Przypek – kierowca
Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. St. Kpt. Krzysztof Bajger przypomniał o najważniejszych zasadach zachowania w wypadku zagrożenia. Po zakończonym alarmie wszyscy wrócili do zajęć.
Dnia 14 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły wraz z Dyrektorem i nauczycielami wzięli udział w broadwayowskim musicalu "Dźwięki muzyki" autorstwa Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II. Musical „Dźwięki Muzyki” przygotowany przez artystów pod kierownictwem dyrygenta Pawła Adamka i wyreżyserowany przez Jakuba Bulzaka jest opowieścią opartą na prawdziwych wydarzaniach. Losy rodziny von Trappów pokrywały się z prezentowaną na scenie fabułą. Akcja rozgrywała się w latach 1938 – 1939 w okolicach Salzburga. W roli kapitana von Trappa wystąpił Leopold Stawarz – utalentowany i zawodowy aktor. Piękna i utalentowana Katarzyna Plewniak, wcieliła się w rolę nowicjuszki w zakonie, a potem guwernantkę dzieci kapitana von Trappa. Oprócz wspaniałego głosu i aktorstwa gwiazda pokazała niezwykły wdzięk i humor na scenie. Artystom wspaniale akompaniowała orkiestra złożona z niezwykle utalentowanych młodych muzyków. Jednym z nich jest absolwent naszej szkoły. Wszyscy byli zachwyceni widowiskiem. Warto uczęszczać na takie muscicale, ponieważ rozwijają wyobraźnię i bogacą naszą wiedzę o kulturze.
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |