Egzaminu ósmoklasisty (test z języka polskiego, z matematyki, z języka angielskiego) w naszej szkole pisało 15 uczniów. Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 1 lipca 2022 r., natomiast 8 lipca otrzymają zaświadczenie. Życzymy powodzenia!!!
Z okazji przypadającej w tym roku 145. rocznicy urodzin prof. Tadeusza Sinki 2 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej w Małej obchodzono Dzień Patrona Szkoły, który był częścią obchodów 660 lat istnienia Ropczyc, a honorowy patronat objął burmistrz Bolesław Bujak.
Swoją obecnością uroczystość zaszczycili zaproszeni goście: pan Bolesław Bujak - burmistrz Ropczyc, prof. Janusz Salamon, wykładowca Uniwersytetu Karola w Pradze, malarz i rzeźbiarz Stanisław Śliwa - członek Związku Artystów Polskich, ks. Ryszard Pirga - proboszcz parafii p.w. Michała Archanioła w Małej, Julian Zegar - były dyrektor Szkoły Podstawowej w Małej, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele OSP i Stowarzyszenia Przyjaciół Małej w Małej, Rada Rodziców, uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.
Uroczystą akademię rozpoczęto od przemarszu pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu szkoły. Pan dyrektor Stanisław Strzałka powitał gości. Obchody Dnia Patrona w tym roku zostały poprzedzone konkursami: plastycznym, wiedzy mitologicznej, o starożytnej Grecji. Podczas uroczystego spotkania laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Zaproszeni goście mogli podziwiać prace uczestników konkursu, piękne stroje, fryzury, atrybuty bogów i bogiń Olimpu, aktorów grających w greckim teatrze, które prezentowali uczniowie z klasy IV i VI.
W dalszej części uroczystości zebrani w sali gimnastycznej wysłuchali prelekcji pt. Z Małej do Aten na skrzydłach marzeń – lekcja z życia profesora Tadeusza Sinki, którą poprowadził prof. Janusz Salamon. Tematyka dotyczyła życia i działań naukowych jak również edukacji oraz przesłania do współczesnej młodzieży w czasach globalizacji i integracji europejskiej, zagadnień z zakresu literatury, sztuki, filozofii, rozwoju teatru czy sportu w starożytnej Grecji. Przypomniał o najważniejszych wartościach, którymi powinien kierować się w życiu współczesny człowiek, takich jak: przyjaźń, rodzina, patriotyzm.
Następnie głos zabrał Stanisław Śliwa- malarz i rzeźbiarz. Poinformował, że posiadanie pasji sprawia, że człowiek czuje się wartościowy, potrzebny i bardziej interesujący dla innych. Ludzi z pasją otoczenie odbiera jako atrakcyjnych oraz takich, z którymi warto spędzać czas i porozmawiać.
Na zakończenie części artystycznej uczniowie klasy VI i VII zaprezentowali taniec. Całą uroczystość uświetnił szkolny zespół instrumentalno- wokalny, prezentując piękne pieśni patriotyczne.
Na koniec zaproszeni goście gratulowali uczniom pięknego występu, a nauczycielom, rodzicom życzyli wielu sukcesów na kolejne lata pracy. Bardzo dziękujemy nauczycielom, pracownikom szkoły, Radzie Rodziców w Małej za pomoc organizacji tej uroczystości. Dziękujemy paniom: Andżelice Nowak i Dorocie Łojek za wykonanie pięknych fryzur.
„Jeśli chcesz być zawsze zdrowy, dobry humor ciągle mieć
Wybierz tryb życia sportowy, załóż buty na i leć…!”
W naszej szkole 1 czerwca 2022r. Dzień dziecka przeżyliśmy na sportowo. Po raz kolejny przedszkolaki, wzięły udział w VIII Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków pod hasłem „Sprintem do maratonu”. W tym roku do projektu dołączyli wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły, a także wspaniali rodzice. Nie zabrakło także służby medycznej - pani Zosi Król, która czuwała nad zdrowiem i bezpieczeństwem uczestników podczas zawodów. Udział w tym wydarzeniu miał na celu pokazać, że nasze dzieci, młodzież i wszyscy inni, nie zważając na wiek, potrafią aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, dbając przy tym o własne zdrowie i samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Już od samego rana dzieci przygotowywały się do biegu, jedząc zdrowe śniadanie, aby mieć dużo siły i energii. Poszczególne grupy miały za zadanie przebiegnąć wyznaczoną trasę na Orliku szkolnym. Każdy z uczestników imprezy otrzymał numer startowy tak, jak na prawdziwych zawodach sportowych. Przed rozpoczęciem biegu mali sportowcy zaśpiewali hymn „Sprintem do maratonu”, który oficjalnie otworzył nasze wydarzenie. Następnie cała społeczność szkolna zatańczyła „Makarenę”. Profesjonalne ćwiczenia zarówno przed jak i po biegu przeprowadził pan Marek Osiniak, które z pewnością uchroniły zawodników przed kontuzją.
Bieg rozpoczął Dyrektor szkoły Stanisław Strzałka wraz z nauczycielami, dając dobry przykład maluchom. Imprezie towarzyszyło wiele emocji. Kibice siedzący na trybunach, dopingowali biegaczy. Następnie do biegu przystąpiły Przedszkolaki: „Pszczółki”, „Krasnale” i zerówka starając się jak najszybciej dobiec do mety. Na start zaproszono poszczególne klasy zaczynając od pierwszaków, kończąc na klasie ósmej. W dalszej części do zawodów przystąpili Rodzice. Jednak w naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nie liczyło się zdobyte miejsce, a pokonanie wyznaczonego dystansu w miłej atmosferze, promującej zdrowy styl życia. Maratończycy wykazali się niezwykłym hartem ducha i wielką wolą walki. Jak widać na załączonych zdjęciach- łatwo nie było, ale daliśmy radę i na pewno w następnym roku to powtórzymy. Wysiłek i determinacja biegaczy została doceniona i nagrodzona wręczeniem złotych medali. Wspólnie razem przebiegliśmy ponad 40 000 metrów!!! Gratulujemy wszystkim zawodnikom!!!
Po biegach, występ akrobatyczny zaprezentowała uczennica klasy IV Julia Ostafin. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności koleżanki. Z okazji Dnia dziecka przedszkolaki z grupy „Pszczółki” oraz uczniowie klas IV i VI przygotowali swoje występy taneczne. Nie zabrakło także pysznego i zdrowego poczęstunku dla wszystkich uczestników oraz innych wspaniałych atrakcji. Dziękujemy Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w tak pięknym wydarzeniu. Ten dzień na pewno długo zostanie w naszej pamięci.
Środki na ten cel zostały pozyskane z Programu Profilaktycznego „Rola zdrowego stylu życia w profilaktyce uzależnień” przygotowanego przez panią Annę Kozioł oraz Agnieszkę Dziedzic z pomocą sekretarki szkoły panią Anetą Król.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Przedszkolaków oraz ich Rodziców, nauczycieli i uczniów, do wzięcia udziału w kolejnym Ogólnopolskim Projekcie „Bliżej Przedszkola” pt. „Sprintem do maratonu” organizowany w naszej szkole. Celem jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnienie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu.
W niedzielę 22 maja 2022r. o godz. 15.00 po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, świętowaliśmy w ramach obchodów 45 Dni Ziemi Ropczyckiej, XIII Festyn Rodzinny pod hasłem ,,Mama, tata – najpiękniejsze słowa świata”. Zorganizowany przez dyrektora, Radę Rodziców na czele z przewodniczącą Anetą Pitera, nauczycieli, pracowników, uczniów Szkoły Podstawowej w Małej.
Na Festyn przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak, ks. proboszcz Ryszard Pirga, Arkadiusz Bęben-sołtys wsi Mała, Sylwia Ruszel – dyrektor Domu Kultury w Ropczycach, Renata Samson-Matysek – dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej, Tadeusz Książek – prezes Osp w Małej, Krystyna Książek- przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Małej, oraz radni Bogdan Madeja i Mateusz Chmura. Dyrektor Stanisław Strzałka serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości i zaprosił do obejrzenia przygotowanych przez uczniów występów artystycznych.
Uroczystość rozpoczęła kapela szkolna wraz z zespołem wokalno-instrumentalnym. Uczennice z kl. III –zaśpiewały i zagrały piosenkę „Kocham Cię Mamo”. Podczas imprezy na scenie swoje umiejętności zaprezentowały przedszkolaki z grup ,,Pszczółki”, ,,Krasnale”, zerówka, oraz uczniowie kl. II i kl IV. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze i przedstawiały układy taneczne, przygotowane dla swoich rodziców pod kierunkiem nauczycieli.
Następnie uczniowie klas starszych VI i VII, przygotowali układ taneczny do utworu „Biesnianoćka” ukraińskiej grupy „Shum”, oraz koncert piosenek polskich i ukraińskich dedykowanych ukochanym rodzicom. Swój występ akrobatyczny zaprezentowała również uczennica kl. IV Julia Ostafin. Grupa taneczna ”Roztańczone Maluchy” pod kierunkiem pani Mariki Blezień-Grabowskiej, zaprezentowała się w choreografii Minnie Mau, 101 Dalmatyńczyków i zatańczyła do piosenki Iko Iko.
Zespół Estradowy „GAMA” z Centrum Kultury w Ropczycach gościnnie wystąpił na scenie prezentując swój układ taneczny. Podczas imprezy można było zobaczyć pokaz sprzętu policyjnego, a także spróbować swoich możliwości na strzelnicy przygotowaną przez 33 Brygadę Piechoty Jednostki Wojskowej z Dębicy.
Dyrektor szkoły podziękował uczniom za wspaniałe występy, nauczycielom i pracownikom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania festynu. Licznie zebrani uczestnicy mogli korzystać z wielu atrakcji takich jak: dmuchane zjeżdżalnie, trampolina bungee, liczne konkursy przygotowane przez nauczycieli oraz mecz piłki nożnej. Dzięki wszystkim atrakcjom nasi goście mogli miło i przyjemnie spędzić czas ze swoimi rodzinami. Wielkim powodzeniem cieszyła się sprzedaż cegiełek, z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz szkoły.
Na zakończenie festynu zagrał zespół FOREVER, który zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Organizatorzy dziękują wszystkim gościom, rodzicom, służbom mundurowym, strażakom z OSP w Małej, uczestnikom i sponsorom, którzy ufundowali wiele cennych nagród.
Agnieszka Dziedzic
Anna Kozioł
W ramach kampanii nasza szkoła w dniu 13.05.2022r., zaprosiła autorkę książki pt. „Opowieści kota Kleofasa”, Panią Patrycję Wiktor. W spotkaniu uczestniczyły grupy oddziałów przedszkolnych jak również klasy I-III. Pani Patrycja przeczytała fragment swojej książki, oraz opowiedziała dzieciom, co skłoniło ją do napisania tej bajki. Dzieci miały możliwość zadawania pytań, jak również zakupienia książeczki z dedykacją od pisarki. Dla wszystkich obecnych było to ciekawe i pouczające spotkanie.
Może w przyszłości, któryś z naszych uczniów pójdzie w ślady Pani Patrycji?
Zachęcamy wszystkich dużych i małych do sięgania po książki, bo jest to fascynujący świat, w którym każdy odnajdzie cząstkę siebie!
Pedagog szkolny,
Anna Kozioł
Dnia 19 maja w naszej szkole odbył się, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, dzień tematyczny. Motywem przewodnim były szalone lata 80-te. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w ciekawych i kolorowych strojach z tamtych lat.
Cieszymy się, że uczniowie wzięli udział we wspólnej zabawie. Zachęcamy do udziału w kolejnych dniach tematycznych!
Dbając o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły 18 maja została przeprowadzona próbna ewakuacja. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, bez paniki przedostały się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, znajdującego się w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia. Ćwiczeniom bacznie przyglądali się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Ropczyc: st.kpt. Krzysztof Bajger – D-ca zmiany, ogn. Rafał Strzałka – st. ratownik, st. ogn. Krzysztof Przypek – kierowca
Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. St. Kpt. Krzysztof Bajger przypomniał o najważniejszych zasadach zachowania w wypadku zagrożenia. Po zakończonym alarmie wszyscy wrócili do zajęć.
Dnia 14 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły wraz z Dyrektorem i nauczycielami wzięli udział w broadwayowskim musicalu "Dźwięki muzyki" autorstwa Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II. Musical „Dźwięki Muzyki” przygotowany przez artystów pod kierownictwem dyrygenta Pawła Adamka i wyreżyserowany przez Jakuba Bulzaka jest opowieścią opartą na prawdziwych wydarzaniach. Losy rodziny von Trappów pokrywały się z prezentowaną na scenie fabułą. Akcja rozgrywała się w latach 1938 – 1939 w okolicach Salzburga. W roli kapitana von Trappa wystąpił Leopold Stawarz – utalentowany i zawodowy aktor. Piękna i utalentowana Katarzyna Plewniak, wcieliła się w rolę nowicjuszki w zakonie, a potem guwernantkę dzieci kapitana von Trappa. Oprócz wspaniałego głosu i aktorstwa gwiazda pokazała niezwykły wdzięk i humor na scenie. Artystom wspaniale akompaniowała orkiestra złożona z niezwykle utalentowanych młodych muzyków. Jednym z nich jest absolwent naszej szkoły. Wszyscy byli zachwyceni widowiskiem. Warto uczęszczać na takie muscicale, ponieważ rozwijają wyobraźnię i bogacą naszą wiedzę o kulturze.
"Przyjaciel czy obowiązek - to zwierzak"
I MIEJSCE
II MIEJSCE
III MIEJSCE
"Maria Konopnicka - poetka dla dzieci"
I MIEJSCE
II MIEJSCE
Majowe święta to ulubione święta Polaków. Zawsze kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na domach, ale przede wszystkim z rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 – go maja. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów.
W tym roku wreszcie po dwóch latach pandemii możemy bez skrępowania i obostrzeń obchodzić te święta w sposób godny i uroczysty.
W naszej szkole 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 - go maja świętowaliśmy już dziś. Wszyscy uczniowie mieli okazję obejrzeć program artystyczny pt. „Wiwat! Wiwat! Trzeci maj!” w wykonaniu uczniów klasy VI, VII oraz VIII, pod kierunkiem Pani Izabeli Momoli oraz Pana Pawła Marcińca. Młodzież zabrała wszystkich w podróż w czasie i przybliżyła koleżankom i kolegom kulisy tego przełomowego w historii Polski wydarzenia. W programie nie zabrakło oczywiście tradycyjnych piosenek przypominających te historyczne wydarzenia, w wykonaniu naszych szóstoklasistów przy akompaniamencie Pana Dyrektora. Całości towarzyszyła oczywiście biało - czerwona oprawa oraz wszechobecne flagi i kotyliony przygotowane przez uczniów niemal wszystkich klas. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości, jak również do włączenia się w obchody „Święta flagi” i gminne oraz państwowe obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 – go maja.
WIWAT! WIWAT! TRZECI MAJ!
Dnia 25 kwietnia 2022r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Światowego Dnia Ziemi. Coroczne obchody tego święta odbywają się pod innym tematem przewodnim. W tym roku akademia wybrzmiała pod hasłem: „Przyszłość ziemi zależy od nas”. Uczniowie klasy VII I VIII przypomnieli swoim kolegom i koleżankom, że troska o miejsce, które jest naszym domem jest powinnością wszystkich. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego niewłaściwe postępowanie człowieka może być katastrofalne w skutkach.
Na zakończenie akademii poznaliśmy wyniki szkolnego drużynowego konkursu wiedzy- quizu Ekologiczno- Matematycznego przeprowadzonego 11 kwietnia 2022r. Konkurs został zorganizowany dla uczniów klas VI –VIII przez panie: Lucynę Cabaj, Elżbietę Wodzisz i Agnieszkę Dziedzic. Następnie Dyrektor szkoły pan Stanisław Strzałka, uroczyście wręczył nagrody następującym uczniom:
I miejsce – Maksymilian Darłak, Kamil Wójcik
II miejsce – Lena Chmura, Adrianna Łojek
III miejsce – Marcelina Tokarz, Karolina Panek
Serdecznie gratulujemy!
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości, radosnego, wiosennego nastroju oraz miłego czasu spędzanego wśród najbliższych
życzą:
dyrektor, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi
Szkoły Podstawowej w Małej
W środę 6 kwietnia w Szkole Podstawowej w Małej zorganizowano „Dzień Ukraiński”. Od początku wojny w Ukrainie wiele rodzin z dziećmi zdecydowało się poszukać bezpieczniejszego schronienia w naszym kraju. Także w Małej kilka rodzin znalazło swój bezpieczny azyl, a od marca 2 dziewczynki pochodzące z okolic Lwowa dołączyły do grona uczniów szkoły Podstawowej w Małej, gdzie pomimo bariery językowej kontynuują naukę w klasach 4 i 6. Aby ułatwić im proces adaptacyjny w nowej dla nich sytuacji i pomóc, choć na chwilę, zapomnieć o trudnych przeżyciach, zorganizowano w szkole „Dzień Ukraiński”. Podczas uroczystości uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat naszego wschodniego sąsiada, ukraińskiej kultury, tradycji, zwyczajów czy kuchni. Zostali również zabrani w wirtualny spacer po najpiękniejszych zakątkach Lwowa – rodzinnej miejscowości ich nowych koleżanek. Zosia i Marysia opowiedziały też swoim polskim rówieśnikom o swoich ulubionych: miejscach we Lwowie, ukraińskich przysmakach, artystach i idolach oraz podzieliły się spostrzeżeniami dotyczącymi dotychczasowego pobytu w naszym kraju i zaprosiły wszystkich do odwiedzenia Lwowa po zakończeniu wojny. Poprowadziły też krótki „kurs języka ukraińskiego” zapoznając dzieci z podstawowymi zwrotami grzecznościowymi oraz słownictwem dotyczącym życia szkolnego. Następnie dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w sposób praktyczny uczestnicząc w zabawie na dobieranie. Uroczystość miała jednak przede wszystkim charakter integracyjny i miała formę zabawy wypełnionej ukraińską muzyką oraz tańcem. Spotkanie zakończyło się miłym słodkim akcentem w postaci niebiesko - żółtego tortu.
Warto też podkreślić postawę polskich dzieci, które z dużym zapałem i zaangażowaniem włączyły się w przygotowania do tej uroczystości i wykazywały się dużą kreatywnością, ale przede wszystkim z wielkim sercem i zrozumieniem przyjęły w klasach nowe koleżanki, znajdując z nimi bardzo szybko wspólny język i udowadniając, że żadne bariery, ani komunikacyjne, ani kulturowe nie mają dla nich znaczenia.
8 kwietnia 2022 roku odbył się "I Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej" - online. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne i umiejętności językowe w wykonywanych piosenkach.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a opiekunom za przygotowanie młodych talentów. Każdy uczestnik zaprezentował wysoki poziom swych umiejętności.
Serdecznie gratulujemy!
Laureaci w poszczególnych kategoriach:
JĘZYK ANGIELSKI
Kategoria klasy 4-6
I miejsce- Aleksandra Muszańska z Zespołu Szkół nr 3 w Ropczycach.
II miejsce- Martyna Marchut z Zespołu Szkół nr 3 w Ropczycach.
III miejsce- Karolina Depowska ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej.
Kategoria klasy 7-8
I miejsce- Gabriela Boruta ze Szkoły Podstawowej w Lubzinie.
II miejsce- Weronika Kopala ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej.
III miejsce- Wiktoria Białorucka ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej
JĘZYK NIEMIECKI
Kategoria klasy 7-8
I miejsce- Natalia Krysa ze Szkoły Podstawowej w Małej.
II miejsce- Julia Przypek ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej.
III miejsce- Marisol Walczyk ze Szkoły Podstawowej w Lubzinie.
Dyplomy i nagrody zostaną dostarczone do poszczególnych szkół do dnia 22.04.2022 roku.
31 marca 2022 roku odbył się kolejny Międzyszkolny Konkurs Biblioteczny pod hasłem „Maria Konopnicka – poetka dla dzieci” przygotowany przez bibliotekę szkolną (rok 2022 został ogłoszony przez Sejm rokiem Marii Konopnickiej).
W spotkaniu wzięły udział trzyosobowe drużyny:
- ze Szkoły Podstawowej w Lubzinie (opiekun: Pani Beata Kmiotek)
- ze Szkoły Podstawowej w Gnojnicy Dolnej (opiekun: Pani Elżbieta Bukowska)
- ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ropczycach (opiekun: Pani Dorota Pazdan)
- ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej (opiekun: Pani Małgorzata Nykiel)
- ze Szkoły Podstawowej w Łączkach Kucharskich (opiekun: Pan Julian Paryś)
- ze Szkoły Podstawowej w Małej (opiekun: Pani Krystyna Kosińska)
Zespoły rozwiązały test z życia i twórczości poetki, wyrecytowały przygotowany przez siebie wiersz i oprowadziły zebranych po Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Przywiezione na konkurs piękne makiety dworku w Żarnowcu drużyny wykonały w swoich szkołach. Można je podziwiać na naszym szkolnym korytarzu.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom i opiekunom za włożoną pracę w przygotowanie makiet i recytacji oraz za udział za konkursie.
To nie żaden primaaprilisowy żart! Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski - Dniu bez plecaka. Można byłoby pomyśleć, że był to dzień bez nauki, absolutnie nie! Tego dnia uczniowie zamienili tradycyjną torbę lub plecak na inne nosidła – kosze, walizki, wózeczki itp. Przyjście do szkoły bez plecaka nie zwalniało z zabrania wszystkich potrzebnych tego dnia rzeczy. Jak widać na zdjęciach, ciekawych pomysłów było sporo i niektórym trochę ciężko było się poruszać po szkole z niestandardowym pojemnikiem na przybory i książki. Najważniejsze, że cel inicjatywy – uśmiech na twarzy – został osiągnięty!
Gratulujemy kreatywności!
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów. Symbolem święta stały się kolorowe skarpetki, najlepiej z różnych par. Kolorowe, różniące się od siebie skarpetki symbolizują nie tylko odmienność genetyczną i społeczną, ale także radość, jaką mają w sobie osoby z zespołem Downa. Tego dnia, w geście solidarności z osobami z tą wadą genetyczną, uczniowie naszej szkoły założyli dwie różne kolorowe skarpetki.
Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa dobre, barwne i satysfakcjonujące, by nie brakowało w nim powodów do radości.
Moduł Przedszkole został zmodyfikowany - lista przyjętych dzieci na rok szkolny 2022/2023
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |