Statut

Nawigacja

  • Harcerze i zuchy z wizytą na cmentarzu

    Dnia 4 listopada harcerze oraz zuchy wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz, by pomodlić się  nad grobami, poległych w walce o naszą wolną Ojczyznę, Bohaterów.  Harcerze nie zapomnieli również o zmarłych nauczycielach i pracownikach  naszej szkoły. Członkowie gromady zuchowej „Leśne ludki” zapalili znicze przy  tablicy upamiętniającej rodzinę Wójcików i żołnierzy AK oraz Pomniku Legionistów, którego historię  przybliżył zuchom  Pan Dyrektor Stanisław Strzałka.

     „Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.”

    Elwira Łukasik

    Jolanta Zając

    Marta Kania  - Dziedzic

    Agnieszka Raś

  • .

    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Małej informuje, że zgodnie z przyjętym Kalendarzem roku szkolnego 2022/2023, dzień 31.10.2022 r. (poniedziałek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W szkole spotykamy się ponownie 2 listopada.
    Nadchodzący miesiąc jest czasem gdy wspominamy zmarłych z naszych rodzin. W społeczności szkolnej pomyślmy również o tych, którzy związani byli z naszą szkołą. Aby wyrazić szacunek tym wszystkim osobom symbolicznie odwiedźmy groby zmarłych nauczycieli. Będzie to wyrażenie wdzięczności za ich pracę i troskę o każdego ucznia.  Pamiętajmy o zmarłych absolwentach, nauczycielach i wszystkich pracownikach szkoły. Nie zapomnijmy też o grobach nieznanych żołnierzy, którzy polegli w walce o wolność naszej ojczyzny dzięki którym możemy bezpiecznie chodzić do szkoły, uczyć się, pracować i cieszyć się życiem.

  • Pamiętamy o naszych Bohaterach!

    "Nie umiera ten, kto trwa  w pamieci żywych" - Ks. Jan Twardowski

     

    28 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem udali się na pobliski cmentarz, aby uczcić pamięć o poległych podczas wojny Bohaterach. Młodzież zapaliła znicze oraz pomodliła się nad grobami Nieznanego Żołnierza. Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli również o Pomniku Legionistów oraz tablicy upamiętniającej rodzinę Wójcików i żołnierzy AK.

    Monika Szyrszeń

    Agnieszka Raś

     

  • Wycieczka do Radio Via i Teatru Maska w Rzeszowie

                 W dniu  28 pazdziernika br. odbyła się wycieczka do Rzeszowa, w której uczestniczyli uczniowie klas I-III  wraz z wychowawcami. Najpierw wszyscy udaliśmy się do rozgłośni Radio Via, gdzie zwiedziliśmy zakamarki znanej słuchaczom rozgłośni radiowej. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda dzień pracy w radiu i miały okazję zobaczyć „na żywo”, jak dziennikarze radiowi nadają wiadomości oraz sami nagrać pozdrowienia dla słuchaczy. Wycieczce przewodniczył  Wicedyrektor radia ks. Jakub Nagi. Nasi „szkolni dziennikarze” chętnie zadawali pytania i z ogromnym zainteresowaniem słuchali relacji innych pracowników radia. Było to niesamowite przeżycie dla każdego ze zwiedzających rozgłośnię. Następnie udaliśmy się do teatru Maska na spektakl pt.” Pradawne drzewo”, zwiedzając po drodze piękny rzeszowski rynek. „Pradawne drzewo” to teatralne zaproszenie do poszukiwań Początku i przyjrzenia się bliżej życiu nadzwyczajnego drzewa. Spektakl był inspirowany mitologią słowiańską, która została  okrojona do podstawowych motywów i znaczeń, tak by dzieci mogły w pełni uczestniczyć w przedstawianej historii. Celem twórców było zwrócenie uwagi na piękno, ale również i na kruchość przyrody, której naturalne funkcjonowanie jest dziś zagrożone. Uczniowie poznali różne gatunki drzew, ich tajemnicze życie i wywodzące się ze słowiańszczyzny zwyczaje z nimi związane.  Nasi wychowankowie z zapartym tchem oglądali występy aktorów.  Podczas wycieczki  wszystkim dopisywał świetny humor.

                                                                                                                       

                 Agnieszka Dziedzic       

  • "Czytanie dla pokoju"

    „Nigdy nie było dobrej wojny i złego pokoju…”  - Beniamin Franklin

    Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku hasłem przewodnim jest „Czytanie dla pokoju”.

    Celem akcji jest:

    - promocja biblioteki szkolnej
    - popularyzacja literatury pokazującej grozę i tragizm wojny
    - pokazanie roli literatury w kształtowaniu postawy tolerancji.

    24 października 2022 roku biblioteka szkolna przygotowała spotkanie z panem Julianem Zegarem, który przybliżył uczniom kl. IV-VIII historię powstania szkoły, nawiązał do faktów z II wojny światowej dotyczących naszej miejscowości i rodziny Wójcików. Opowiedział o obecnej sytuacji na świecie i wojnie na Ukrainie. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na to jak ważne jest czytanie i rozwijanie własnej osobowości. W  myśl hasła „Czytanie dla pokoju” został przeczytany fragment książki Michała Rusinka „Zaklęcie na w”, która opowiada o życiu małego  chłopca podczas okupacji niemieckiej.

    Jest wiele książek, które warto przeczytać i otworzyć oczy i serce na tak istotny temat jak pokój na świecie. Pamiętajmy, że słowa mają wielką moc. Mogą nieść otuchę, ukojenie i siłę.

    Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie w związku z tą akcją zorganizowała przegląd czytelniczy, którego warunkiem uczestnictwa było nagranie fragmentu poetyckiego i prozatorskiego. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VII Amelia Tokarz, która czytała fragment „Asiuni” Joanny Papuzińskiej i wiersz „Śpieszmy się” Jana Twardowskiego.

    Dziękuję panu Pawłowi Marcińcowi za sfilmowanie tych utworów.

    Jolanta Zając

  • KONKURS PLASTYCZNY

  • Ognisko harcerskie

    Dnia 18 października w piękne, słoneczne popołudnie na stadionie szkolnym odbyło się ognisko integracyjne na którym spotkali się harcerze oraz nowopowstała gromada zuchowa „Leśne Ludki”. Wspólnie spędzony czas uświetnił swoją obecnością Pan Dyrektor Stanisław Strzałka. Korzystając z przygotowanych wcześniej śpiewników młodsi i starsi harcerze na czele z Panem Dyrektorem i opiekunami wykonali kilka harcerskich  piosenek i przyśpiewek. Nie zabrakło również wspólnych gier i zabaw. Ognisko zakończyło się  tradycyjnym zawiązaniem kręgu i przekazaniem braterskiej iskierki, czyli uściskiem rąk, który przekazuje się w kręgu i wzmacnia harcerską  przyjaźń. Dziękujemy wszystkim zuchom i  harcerzom za udział i wspólną zabawę.

    „Przy innym ogniu, w inną noc do zobaczenia znów (…)”

     

                                                                                                                                   Elwira Łukasik
                                                                                                                                   Jolanta Zając
                                                                                                                                   Marta Kania – Dziedzic
                                                                                                                                   Agnieszka Raś

  • Wyjazd integracyjny do parku trampolin i kina w Rzeszowie

  • Podziękowanie

    W odpowiedzi na apel Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Małej dzieci wraz ze swoimi Rodzicami włączyli się w akcję zorganizowaną przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie pod hasłem “Zamiast ciasteczek, przynieś paczkę chusteczek”. Celem akcji była zbiórka chusteczek nawilżanych dla najmłodszych podopiecznych Fundacji. Składamy serdeczne podziękowania naszym uczniom oraz ich Rodzicom za dar serca! Pamiętajmy, że każdy nawet najmniejszy gest ma znaczenie! #RazemMożemyWięcej 

     

    Szyrszeń Monika

    Raś Agnieszka

  • Dzień Edukacji Narodowej

     W dniu 13 października 2022 roku w naszej  szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pan dyrektor przywitał wszystkich zebranych, nie zapominając o emerytowanych pracownikach szkoły obecnych na uroczystości. Część artystyczną przygotowały wspólnie klasy VI i VII. Czynnie przyłączyli się najmłodsi uczniowie z klasy I-III oraz przedszkolaki. Występ  bardzo podobał się,  a największe brawa zebrali najmłodsi. Uczniowie wyrazili swoje podziękowanie i serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli nauczycielom i pracownikom symboliczne dyplomy uznania za  ich pracę. Na zakończenie pan dyrektor w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na zaangażowanie nauczycieli w wychowanie młodego pokolenia, w wyzwalanie u uczniów zapału do poznawania siebie i świata, a tym samym przygotowania ich do wejścia w dorosłe, odpowiedzialne życie.  Podziękował wszystkim pracownikom szkoły za codzienne zaangażowanie, dyspozycyjność,  za życzliwość i serdeczność.  Na koniec pan dyrektor wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom i pracownikom szkoły.

    Krystyna Kosińska

    Agnieszka Raś

    Paweł Marciniec

     

  • Pasowanie na ucznia

    Tradycją naszej szkoły jest coroczne ślubowanie i pasowanie na ucznia. W tym roku uroczystość ta została uświetniona obecnością Burmistrza Ropczyc - pana Bolesława Bujaka, który w swoim przemówieniu podkreślał mocne strony szkoły, a pierwszakom gratulował i przekazał kosz słodyczy.

    12 października o godzinie 16.00 pierwszoklasiści odświętnie ubrani i przejęci, w obecności najbliższych rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.Przygotowywali się do niego od początku roku szkolnego.

     Po zakończeniu części artystycznej, w podniosłym nastroju, przed sztandarem szkoły pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły pan S. Strzałka dokonał symbolicznego pasowania na ucznia.

    Starsze koleżanki życzyły pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewniały o pomocy i opiece. Do życzeń dołączyli się również rodzice, którzy obdarowali swoje pociechy prezentami, przygotowali poczęstunek dla wszystkich obecnych i sprawili, że cała uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze.

    Małgorzata Szpara 

     

  • Wycieczka do Głobikowej

    10 października w słoneczny poniedziałek uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawczynią wybrali się na wycieczkę do Głbikowej, gdzie zwiedzili Rozdzielnię Wiatrów.

    Na miejscu czekały na nich smaczne kiełbaski oraz inne pyszności przygotowane przez rodziców.

    Następnie weszli na wieżę widokową skąd podziwiali piękną panoramę okolicy. Słoneczna pogoda pozwoliła dostrzec Beskid Sądecki, Beskid Niski, Pogórze Dynowskie, a nawet Tatry. Obejrzeli także ogromne dinozaury stojące na placu i zapoznali się z informacjami dotyczącymi niektórych z nich. Ta wyprawa klasowa pozwoliła wszystkim miło spędzić czas w gronie przyjaciół, wspólnie bawiąc się i grając w różne gry. Po wycieczce wszyscy szczęśliwi i zadowoleni wrócili do szkoły.

     

     

  • LAS W SŁOIKU

     Dnia 10 października br. w przedszkolu u "Pszczółek" obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji maluszki przeniosły odrobinę przyrody do przedszkola, tworząc ,,Las w słoiku''. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Gałęzie, ziemia, kasztany, żołędzie, orzechy – każdy mógł zdecydować jak udekorować swój słoik, by wyglądał oryginalnie. Tworzenie własnych ozdób w słoikach okazało się niezapomnianym doświadczeniem.

                                                                         Agnieszka Dziedzic

  • Udział w uroczystościach z okazji otwarcia nowej remizy OSP w Małej oraz występ artystyczny Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze Szkoły Podstawowej w Małej

    9 października 2022r. w naszej miejscowości, odbyła się uroczystość z okazji otwarcia nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Małej, połączonej ze 115 rocznicą  jej powstania. Z tej okazji Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przygotowała piękny program artystyczny pod kierunkiem pani Agnieszki Dziedzic. Wraz ze szkolną kapelą o oprawę muzyczną zadbał Dyrektor Szkoły Stanisław Strzałka. Odpowiedzialną osobą za pomoc techniczną była pani Marta Stanek. Występ uczniów, ukazywał codzienną pracę strażaka. Podczas tej uroczystości godnie naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy.

    Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego pięknego wydarzenia.

     

    Agnieszka Dziedzic

     Fot. Joanna Kędzior

  • X Dyktando Niepodległościowe

    Uczniowie naszej szkoły (kl. IV-Wojnarowska Zuzanna, Nowak Aleksandra, Loda Laura, Pietrucha Laura, kl. V-Czudecka Milena, Bieniasz Blanka, Pocica Zuzanna, Mroczek Zuzanna, Ostafin Julia, Nowak Kajetan, kl. VII- Raś Kinga, Skóra Jakub, Lis Patryk, Tokarz Amelia, kl. VIII-Kędzior Zuzanna, Misielak Aleksandra, Książek Aleksandra, Krysa Natalia) wzięli udział w X Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Zmagania z ortografią przebiegały w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz VII-VIII.

    Do tego edukacyjnego projektu przystąpiły szkoły z ośmiu województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego oraz łódzkiego. Pisanie dyktanda to nie tylko sprawdzian znajomości języka ojczystego, promowanie poprawnej polszczyzny, ale też okazja, by przywołać pamięć o najważniejszych postaciach i wydarzeniach współczesnej historii Polski. Dziękujemy Uczniom za udział w konkursie. Trwają kwalifikacje do etapu wojewódzkiego. Trzymamy kciuki i czekamy na ostateczne wyniki…

    Agata Wójcik

  • Światowy Dzień Uśmiechu

    Światowy dzień uśmkiechu to radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. W tym roku był to dzień 7 pażdziernika. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora.

    Nasi uczniowie po raz pierwszy włączyli się w obchody tego święta. Członkowie Samorządu Uczniowskiego od rana rozdawali w szatni naklejki z uśmiechniętą buzią. Dzieci wykonały piękne („uśmiechnięte”) prace, które zdobią klasowe gazetki. Każdy uczeń, który tego dnia miał przypiętą buzię z uśmiechem, był niepytany. Ten dzień na długo zapadnie w naszej pamięci i z pewnoscia za rok go powtórzymy.

    Życzymy uśmiechu, każdego dnia, nie tylko z okazji Dnia Uśmiechu.

                                                                                                                                               Monika Szyrszeń

                                                                                                                                               Agnieszka Raś

                                        

  • Sprzątanie świata

    Korzystając z pięknej pogody dnia 7 października 2022r .młodzież naszej szkoły  jak zwykle bardzo spontanicznie  podjęła wyzwanie i  wzięła udział w akcji ,,Sprzątanie Świata-Polska 2022.’’Tegoroczne hasło kampanii brzmi

     ,,Wszystkie śmieci nasze są’’.

    Mając na uwadze powyższe hasło wszyscy wychowawcy ze swoimi wychowankami  wzięli czynny udział w sprzątaniu naszej Matki Ziemi  promując przesłanie i działanie by nie śmiecić oraz segregować odpady. Była to również okazja do integracji klasowej w luźnej i przyjaznej atmosferze. 

    Wszystkim zaangażowanym uczniom i opiekunom - Dziękujemy!

    BRAWO WY!!!

                                                                                                                                            Monika Szyrszeń

  • Kolejna edycja akcji - #sadziMY 2022

    Mała sadzonka, którą masz w rękach to początek wielkiej przygody. Wyrosłe z niej drzewo w ciągu swojego życia zapewni nam tlen, oczyści powietrze, złagodzi zmiany klimatu, stanie się siedliskiem wielu organizmów.

    Dnia 7 października 2022r. uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do kolejnej Ogólnopolskiej Akcji „#sadziMy”, objętej patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  Andrzeja Dudy. W  tym roku odebraliśmy  sadzonki  sosny zwyczajnej z Nadleśnictwa Dębica. Wspólnie z panem Dyrektorem Stanisławem Strzałką i nauczycielami: panią Lucyną Cabaj, Agnieszką Dziedzic, Eweliną Bieniasz oraz panem Pawłem Marcińcem, uczniowie klas VII i VIII udali się do lasu. Każdy uczestnik otrzymał jedno drzewko do posadzenia.  Wszyscy sadzili z zaangażowaniem drzewka według fachowych instrukcji leśniczego. Pan Leśniczy Tomasz Ryba i pan Podleśniczy Patryk Zarychta ciekawie opowiadali o lesie, jak ważne jest poszanowanie przyrody i nasz aktywny udział w tworzeniu pięknego środowiska wokół nas. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w tak wyjątkowym przedsięwzięciu i zadbać o naszą przyrodę. Jeszcze raz dziękujemy bardzo za współpracę Leśnikom z Nadleśnictwa Dębica.

    Agnieszka Dziedzic

  • Międzyszkolny konkurs kulinarny "Mistrz Kuchni"

    Kolejny rok z rzędu stanęliśmy na podium jako mistrzowie kuchni!!!

    24.09.2022 roku w Ropczycach odbył się międzyszkolny konkurs kulinarny pn. „Mistrz kuchni”, który był częścią Festiwalu Smaków na Ropczyckim Targowisku.

    W konkursie wzięło udział dziewięć szkół z terenu Miasta i Gminy Ropczyce, w tym i nasza szkoła.

    Oprócz quizu dotyczącego wiedzy kulinarnej uczniowie musieli wykazać się również zdolnościami manualnymi. Do tych zadań należało m.in. ubijanie piany, czy obieranie ziemniaków na czas. Trzeba było również uruchomić zmysł smaku i przy zasłoniętych oczach odgadnąć nazwę jedzonego produktu.

    Mimo wielu wymagających zadań, uczniowie z klasy V - Amelia Bieszczad, Blanka Bieniasz, Kajetan Nowak i Szymon Juszczyk w zaciętym boju wywalczyli III miejsce.

    Dziękujemy rodzicom (p. Andżelice Nowak i p. Dorocie Juszczyk), którzy zatroszczyli się o transport dzieci biorących udział w konkursie.

    Serdecznie gratulujemy!               

                                                                                                                                               Opiekunowie:

                                                                                                                                                Agata Wójcik

                                                                                                                                              Ewelina Bieniasz

  • Sałatka owocowa jest smaczna i zdrowa

     Sezon na pyszne owoce trwa! 

    We środę 5 października br. było w naszym przedszkolu przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo! Dzieci z grupy „Pszczółki" na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Przedszkolaki uczyły się, jak ważne są dla nas owoce, nie tylko dlatego, że są smaczne i stanowią alternatywę dla słodyczy, ale przede wszystkim - zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Wszyscy mieliśmy soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Przed przystąpieniem do działania dzieci dokładnie umyły ręce i owoce, pamiętajc o zasadach higieny. Założyły również fartuszki, wcielając się w rolę małego kucharza. "Pszczółki" nie zapomniały także o zasadach bezpieczeństwa. Przyrządzanie sałatki owocowej dało dzieciom wiele satysfakcji. Ach, co to była za uczta -  wszystkim smakowało wyśmienicie!!!

               Agnieszka Dziedzic

strona:

Aktualności

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej
E-mail szkoły: zsmala@vp.pl
Telefon: 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397
Adres szkoły: Mała 35
39-107 Niedźwiada
Poland