"Przyjaciel czy obowiązek - to zwierzak"
I MIEJSCE
II MIEJSCE
III MIEJSCE
"Maria Konopnicka - poetka dla dzieci"
I MIEJSCE
II MIEJSCE
Majowe święta to ulubione święta Polaków. Zawsze kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na domach, ale przede wszystkim z rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 – go maja. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów.
W tym roku wreszcie po dwóch latach pandemii możemy bez skrępowania i obostrzeń obchodzić te święta w sposób godny i uroczysty.
W naszej szkole 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 - go maja świętowaliśmy już dziś. Wszyscy uczniowie mieli okazję obejrzeć program artystyczny pt. „Wiwat! Wiwat! Trzeci maj!” w wykonaniu uczniów klasy VI, VII oraz VIII, pod kierunkiem Pani Izabeli Momoli oraz Pana Pawła Marcińca. Młodzież zabrała wszystkich w podróż w czasie i przybliżyła koleżankom i kolegom kulisy tego przełomowego w historii Polski wydarzenia. W programie nie zabrakło oczywiście tradycyjnych piosenek przypominających te historyczne wydarzenia, w wykonaniu naszych szóstoklasistów przy akompaniamencie Pana Dyrektora. Całości towarzyszyła oczywiście biało - czerwona oprawa oraz wszechobecne flagi i kotyliony przygotowane przez uczniów niemal wszystkich klas. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości, jak również do włączenia się w obchody „Święta flagi” i gminne oraz państwowe obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 – go maja.
WIWAT! WIWAT! TRZECI MAJ!
Dnia 25 kwietnia 2022r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Światowego Dnia Ziemi. Coroczne obchody tego święta odbywają się pod innym tematem przewodnim. W tym roku akademia wybrzmiała pod hasłem: „Przyszłość ziemi zależy od nas”. Uczniowie klasy VII I VIII przypomnieli swoim kolegom i koleżankom, że troska o miejsce, które jest naszym domem jest powinnością wszystkich. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego niewłaściwe postępowanie człowieka może być katastrofalne w skutkach.
Na zakończenie akademii poznaliśmy wyniki szkolnego drużynowego konkursu wiedzy- quizu Ekologiczno- Matematycznego przeprowadzonego 11 kwietnia 2022r. Konkurs został zorganizowany dla uczniów klas VI –VIII przez panie: Lucynę Cabaj, Elżbietę Wodzisz i Agnieszkę Dziedzic. Następnie Dyrektor szkoły pan Stanisław Strzałka, uroczyście wręczył nagrody następującym uczniom:
I miejsce – Maksymilian Darłak, Kamil Wójcik
II miejsce – Lena Chmura, Adrianna Łojek
III miejsce – Marcelina Tokarz, Karolina Panek
Serdecznie gratulujemy!
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości, radosnego, wiosennego nastroju oraz miłego czasu spędzanego wśród najbliższych
życzą:
dyrektor, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi
Szkoły Podstawowej w Małej
W środę 6 kwietnia w Szkole Podstawowej w Małej zorganizowano „Dzień Ukraiński”. Od początku wojny w Ukrainie wiele rodzin z dziećmi zdecydowało się poszukać bezpieczniejszego schronienia w naszym kraju. Także w Małej kilka rodzin znalazło swój bezpieczny azyl, a od marca 2 dziewczynki pochodzące z okolic Lwowa dołączyły do grona uczniów szkoły Podstawowej w Małej, gdzie pomimo bariery językowej kontynuują naukę w klasach 4 i 6. Aby ułatwić im proces adaptacyjny w nowej dla nich sytuacji i pomóc, choć na chwilę, zapomnieć o trudnych przeżyciach, zorganizowano w szkole „Dzień Ukraiński”. Podczas uroczystości uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat naszego wschodniego sąsiada, ukraińskiej kultury, tradycji, zwyczajów czy kuchni. Zostali również zabrani w wirtualny spacer po najpiękniejszych zakątkach Lwowa – rodzinnej miejscowości ich nowych koleżanek. Zosia i Marysia opowiedziały też swoim polskim rówieśnikom o swoich ulubionych: miejscach we Lwowie, ukraińskich przysmakach, artystach i idolach oraz podzieliły się spostrzeżeniami dotyczącymi dotychczasowego pobytu w naszym kraju i zaprosiły wszystkich do odwiedzenia Lwowa po zakończeniu wojny. Poprowadziły też krótki „kurs języka ukraińskiego” zapoznając dzieci z podstawowymi zwrotami grzecznościowymi oraz słownictwem dotyczącym życia szkolnego. Następnie dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w sposób praktyczny uczestnicząc w zabawie na dobieranie. Uroczystość miała jednak przede wszystkim charakter integracyjny i miała formę zabawy wypełnionej ukraińską muzyką oraz tańcem. Spotkanie zakończyło się miłym słodkim akcentem w postaci niebiesko - żółtego tortu.
Warto też podkreślić postawę polskich dzieci, które z dużym zapałem i zaangażowaniem włączyły się w przygotowania do tej uroczystości i wykazywały się dużą kreatywnością, ale przede wszystkim z wielkim sercem i zrozumieniem przyjęły w klasach nowe koleżanki, znajdując z nimi bardzo szybko wspólny język i udowadniając, że żadne bariery, ani komunikacyjne, ani kulturowe nie mają dla nich znaczenia.
8 kwietnia 2022 roku odbył się "I Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej" - online. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne i umiejętności językowe w wykonywanych piosenkach.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a opiekunom za przygotowanie młodych talentów. Każdy uczestnik zaprezentował wysoki poziom swych umiejętności.
Serdecznie gratulujemy!
Laureaci w poszczególnych kategoriach:
JĘZYK ANGIELSKI
Kategoria klasy 4-6
I miejsce- Aleksandra Muszańska z Zespołu Szkół nr 3 w Ropczycach.
II miejsce- Martyna Marchut z Zespołu Szkół nr 3 w Ropczycach.
III miejsce- Karolina Depowska ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej.
Kategoria klasy 7-8
I miejsce- Gabriela Boruta ze Szkoły Podstawowej w Lubzinie.
II miejsce- Weronika Kopala ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej.
III miejsce- Wiktoria Białorucka ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej
JĘZYK NIEMIECKI
Kategoria klasy 7-8
I miejsce- Natalia Krysa ze Szkoły Podstawowej w Małej.
II miejsce- Julia Przypek ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej.
III miejsce- Marisol Walczyk ze Szkoły Podstawowej w Lubzinie.
Dyplomy i nagrody zostaną dostarczone do poszczególnych szkół do dnia 22.04.2022 roku.
31 marca 2022 roku odbył się kolejny Międzyszkolny Konkurs Biblioteczny pod hasłem „Maria Konopnicka – poetka dla dzieci” przygotowany przez bibliotekę szkolną (rok 2022 został ogłoszony przez Sejm rokiem Marii Konopnickiej).
W spotkaniu wzięły udział trzyosobowe drużyny:
- ze Szkoły Podstawowej w Lubzinie (opiekun: Pani Beata Kmiotek)
- ze Szkoły Podstawowej w Gnojnicy Dolnej (opiekun: Pani Elżbieta Bukowska)
- ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ropczycach (opiekun: Pani Dorota Pazdan)
- ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej (opiekun: Pani Małgorzata Nykiel)
- ze Szkoły Podstawowej w Łączkach Kucharskich (opiekun: Pan Julian Paryś)
- ze Szkoły Podstawowej w Małej (opiekun: Pani Krystyna Kosińska)
Zespoły rozwiązały test z życia i twórczości poetki, wyrecytowały przygotowany przez siebie wiersz i oprowadziły zebranych po Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Przywiezione na konkurs piękne makiety dworku w Żarnowcu drużyny wykonały w swoich szkołach. Można je podziwiać na naszym szkolnym korytarzu.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom i opiekunom za włożoną pracę w przygotowanie makiet i recytacji oraz za udział za konkursie.
To nie żaden primaaprilisowy żart! Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski - Dniu bez plecaka. Można byłoby pomyśleć, że był to dzień bez nauki, absolutnie nie! Tego dnia uczniowie zamienili tradycyjną torbę lub plecak na inne nosidła – kosze, walizki, wózeczki itp. Przyjście do szkoły bez plecaka nie zwalniało z zabrania wszystkich potrzebnych tego dnia rzeczy. Jak widać na zdjęciach, ciekawych pomysłów było sporo i niektórym trochę ciężko było się poruszać po szkole z niestandardowym pojemnikiem na przybory i książki. Najważniejsze, że cel inicjatywy – uśmiech na twarzy – został osiągnięty!
Gratulujemy kreatywności!
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów. Symbolem święta stały się kolorowe skarpetki, najlepiej z różnych par. Kolorowe, różniące się od siebie skarpetki symbolizują nie tylko odmienność genetyczną i społeczną, ale także radość, jaką mają w sobie osoby z zespołem Downa. Tego dnia, w geście solidarności z osobami z tą wadą genetyczną, uczniowie naszej szkoły założyli dwie różne kolorowe skarpetki.
Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa dobre, barwne i satysfakcjonujące, by nie brakowało w nim powodów do radości.
Moduł Przedszkole został zmodyfikowany - lista przyjętych dzieci na rok szkolny 2022/2023
Dnia 16.03.2022r. nasza szkoła gościła strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Ropczycach: asp. Krzysztofa Sagan – D-ca zastępu, mł. ogn, Krzysztofa Pikułę-ratownika –kierowcę, sekc. Łukasza Kurc-mł. ratownika– kierowcę. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza ze SP w Małej, razem z opiekunami uczestniczyła w pogadance na temat bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy i wypadku, specyfiki pracy strażaków oraz zapoznanie z wyposażeniem wozu strażackiego. Przy okazji utrwaliły numery alarmowe. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki. Młodzi strażacy mogli go z bliska oglądać, podziwiać, a także przymierzać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Strażacy odpowiadali na liczne pytania skierowane od uczniów dotyczące ich służby i obsługi sprzętu. Dodatkowo uczniowie w asyście strażaka mieli możliwość operowaniem prądem wody z szybkiego natarcia. Wierzymy, że zaangażowanie i chęć zdobywania przez uczniów wiedzy, zaowocuje wykształceniem w nich prawidłowych postaw w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
W dniu dzisiejszym, tj. 10 marca 2022 r., społeczność naszej szkoły powiększyła się o dwie uczennice z Ukrainy: Marysię i Zosię, które serdecznie witamy. Mamy nadzieję, że pobyt w naszej szkole napełni Wasze serca nadzieją, a na twarzach zagości uśmiech.
Spośród 135 prac które wpłynęły na konkurs dzieci naszego przedszkola zostały wysoko wyróżnione:
Lena Pitera - I miejsce
Albert Kędzior - II miejsce
Szymon Dziok - wyróżnienie
Liliana Zielińska - I miejsce
Otylia Pitera - wyróżnienie
Serdecznie gratulujemy
Tuż obok nas, za naszą granicą wschodnią, rozpoczęła się wojna. W mediach obserwujemy rozpacz ludzi, których kraj rozpada się na kawałki, lęk o najbliższych, wybory: uciekać, czy zostać? W nas również jest mnóstwo lęku, smutku, złości, rozpaczy… Tuż obok nas, w obliczu tych wszystkich wydarzeń są nasze dzieci. Jak je wspierać? Jak się o nie troszczyć? I (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie?
Aby odpowiedzieć na powyższe pytania zachęcam do zapoznania się z opiniami ekspertów (psychologów, terapeutów):
Chwała Ukrainie!!!
Pedagog szkolny
Anna Kozioł
Drodzy Rodzice,
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego oraz podkarpackiego. Stopień alarmowy BRAVO obowiązuje do 15 marca 2022 r. do godz. 23.59. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy.
Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.
Zgodnie z rozporządzeniem premiera wprowadza się zakazów wstępu do przedszkoli i szkół osobom postronnym.
Rozważamy również możliwość zamknięcia drzwi do szkoły i przedszkola w czasie przebywania w nich dzieci. Proszę jednocześnie o zapewnienie bezpiecznego powrotu dzieci do domów.
Powyższe działania mają na celu zapewnić bezpieczeństwo w obliczu narastającej fali przestępstw na terenie naszego województwa.
W dniu 22 lutego 2022 roku w naszej szkole odbył się VI Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Małej. Udział wzięło 32 zawodników w VI kategoriach wiekowych. Byli to uczniowie i absolwenci nie tylko naszej szkoły, ale również szkół sąsiednich oraz średnich. Organizatorem turnieju był Dyrektor Szkoły Pan Stanisław Strzałka wraz Uczniowskim Klubem Sportowym. Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowanie, które zdecydowało o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Na zakończenie zostały wręczone puchary, dyplomy i nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla pozostałych uczestników i kibiców. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy pracownikom za pomoc w organizacji tego wydarzenia oraz przygotowanie pysznego poczęstunku.
Laureaci w poszczególnych kategoriach wiekowych:
I Chłopcy z klas I-III
II Dziewczyny z klas IV-VIII
III Chłopcy z klas IV – VI
IV Chłopcy z klas VII – VIII
V Dziewczyny ze szkół średnich
VI Chłopcy ze szkół średnich
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |