Msza św. o godzinie 8.00 w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Małej
Godzina 9.00 - Uroczysta Akademia na sali gimnastycznej (obowiązuje reżim sanitarny dezynfekcja rąk, maseczki itp...)
Po niej spotkanie uczniów z wychowawcami w poszczególnych salach:
klasa 0 - sala nr 4
klasa I - sala nr 17
klasa II - sala nr 10
klasa III - sala nr 11
klasa IV - sala informatyczna
klasa V - sala nr 13
klasa VI - sala nr 12
klasa VII - sala nr 3
Klasa VII - sala nr 9
Bus szkolny
1 września, wyjazd od szkoły - przywóz do kościoła o godzinie 7.10 (odwóz około godziny 11.00 - 11.30)
Pozdrawiam
Dyrektor Szkoły
Stanisław Strzałka
Wypożyczanie podręczników z biblioteki dla klas I - VIII na rok szkolny 2021/2022 odbędzie się się 26 sierpnia 2021 r. w godzinach 9 - 13.
Przypominamy o konieczności dbania o wypożyczone książki, założenia okładek, by mogły służyć w jak najlepszym stanie uczniom z następnych roczników. Natomiast ćwiczenia są własnością uczniów.
Szanowni Rodzice,
informuję, że od 1 września do 15 września br. istnieje możliwość składania wniosków na stypendium o charakterze socjalnym na rok szkolny 2021/2022. Wnioski można składać w szkole lub w Zespole Obsługi Jednostek Oświatowych w Ropczycach (pok. nr 118).
Pomoc może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji tj. np: niskie dochody w rodzinie, bezrobocie, niepełnosprawność, wielodzietność, alkoholizm, narkomania albo gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
- stypendium nie przysługuje uczniom klasy "0"
- uczeń musi być mieszkańcem gminy Ropczyce
- dochód netto na osobę nie może być wyższy niż kwota 528 zł
- do wniosku załączamy oświadczenie o dochodach za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku
- w przypadku szkoły ponadpodstawowej dołączamy również zaświadczenie o uczęszczaniu do tej szkoły.
Druki wniosków można odbierać w sekretariacie szkolnym od 12 sierpnia lub pobrać z załącznika poniżej.
~Aneta Król~
Serdecznie zapraszamy 25 czerwca 2021 r. uczniów i rodziców na Mszę św.
(godz. 8.00) i uroczystą akademię na zakończenie roku szkolnego 2020/21
z ceremonią przekazania sztandaru oraz wręczeniem świadectw (godz. 9.00).
Dyrektor i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej w Małej
Dziękuję za udział w konkursach przygotowanych przez bibliotekę. Wyróżnieni uczniowie:
Gratuluję!
Biblioteka wzięła udział w programie profilaktycznym ,,Przeciwdziałanie uzależnieniom w dobie pandemii’’. Środki zostały pozyskane z Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzięki nim stworzono kącik czytelniczy ,,Szkoła bez używek’’. W skład niego wchodzą:
1. Czasopisma:
2. Książki psychologiczno – pedagogiczne:
Zapraszam do korzystania z wyżej wymienionych pozycji.
~Jolanta Zając~
Moduł Biblioteka został zmodyfikowany
Cała Polska Czyta Dzieciom to kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”. Nasza szkoła również bierze udział w tej akcji, która ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych.
Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu.
W tym roku w naszej szkole czytał wyjątkowy gość, uczeń naszej szkoły 6 letni Fabian Madeja.
Chłopiec z wieloma zainteresowaniami: znaki drogowe, kosmos, elektryka, zwierzęta egzotyczne i wiele innych. Fabian przez 3 dni czytał poszczególne rozdziały z książki „ GANG FAJNIAKÓW”, czym zaskoczył nie jednego ucznia.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach.Główny cel jaki przyświecał wszystkim spotkaniom z uczniami to kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa i przygotowanie ich do odpowiedzialnych zachowań w różnych sytuacjach. Policjanci zwracali uwagę na bezpieczeństwo na drodze i zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Przypomnieli uczniom zasady poruszania się rowerem, przepisy dotyczące ruchu pieszych, zalet noszenia elementów odblaskowych, bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą. Spotkania propagowały wiedzę o bezpieczeństwie w życiu codziennym, w domu, w szkole, podczas zabaw. Uczniowie dowiedzieli się o konsekwencjach łamania prawa, sięgania po środki uzależniające, dopalacze, udziału w niebezpiecznych zabawach, stosowania agresji wobec innych. Policjanci prowadzili rozmowy o cyberbezpieczeństwie, uwrażliwiali na odpowiedzialne korzystanie z internetu, rozważne zamieszczanie wszelkich informacji czy fotografii na portalach internetowych.
Dnia 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Święto to zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem uzależnienia i na negatywne skutki zdrowotne palenia papierosów. Światowy Dzień bez Papierosa stał się okazją do pogadanek z naszymi uczniami na tematy uzależnień oraz schorzeń wywołanych przez palenie papierosów, głównie nowotworów płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Nasi uczniowie wiedzą, że papieros to nie tylko nikotyna. Zdają sobie sprawę, że w dymie znajduje się mnóstwo związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Dzięki programom profilaktycznym uczniowie dowiadują się, w jaki sposób przebiega proces uzależnienia od nikotyny, jakie są skutki palenia tytoniu oraz bycia biernym palaczem. Kształtowane są postawy asertywne związane z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Podczas pogadanek na godzinach wychowawczych uczniowie mówili o tym, co dobrego daje człowiekowi niepalenie. Wymieniono:
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą radzić sobie z trudnymi sytuacjami w życiu w sposób racjonalny i prozdrowotny, nie sięgając po papierosa, który przestał już być modny. Oby zawsze pamiętali, że uzależnić się jest łatwo, zaś wyjść z nałogu – niezwykle trudno!
Serdecznie dziękujemy uczniom klas IV oraz V za przesłane rysunki o tematyce antynikotynowej. Wszystkim bardzo gratulujemy!
Pedagog szkolny
Anna Kozioł
1 czerwca 2021 r. uczniowie klasy V i VI wraz z opiekunami wzięli udział w pieszej wycieczce do Leśnictwa Berdech zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka. Po dotarciu na miejsce uczestnicy spotkania zapalili ognisko i upiekli pyszne kiełbaski.
Następnie uczniowie wzięli udział w terenowych zajęciach edukacyjnych poprowadzonych przez pana leśniczego Tomasza Rybę. Młodzi przyrodnicy mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat lasu. Poznali nazwy popularnych drzew i zwierząt. Najprzyjemniejsze dla uszu każdego uczestnika wycieczki były odgłosy lasu. Z dużym skupieniem wsłuchiwali się w wiosenny śpiew ptaków. Poznali smak niektórych jadalnych roślin rosnących na polanie, np. mniszka lekarskiego. Miłym zaskoczeniem dla pana leśniczego była znajomość zwierząt leśnych, drzew i roślin, jaką wykazali się nasi uczniowie. Uczestnicy spotkania mogli również zobaczyć pasiekę z ulami i pracowitymi pszczołami.
Czas na wycieczce bardzo szybko minął. Pełni wrażeń, bogatsi o nowe przeżycia z pobytu na łonie natury, uczniowie podziękowali panu Tomaszowi za interesujące, pełne niezapomnianych wrażeń spotkanie i wyruszyli do szkoły.
1 czerwca został rozstrzygnięty konkurs na EKO-LUDKA w którym brały udział chętne przedszkolaki z naszej szkoły, a także ich rodzice.
Celem konkursu było uświadomienie dzieciom możliwości powtórnego wykorzystania odpadów, rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, umiejętność wykorzystania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych. Dzieci miały za zadanie wykonać ekologicznego ludzika z różnych odpadów takich jak: makulatura, aluminiowe puszki, korki, plastikowe butelki, tekturowe pudełka itp. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe i starannie wykonane.
Konkurs organizowały panie z grupy KRASNALE: Anna Kramarz i Anna Kozioł. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki natomiast laureaci otrzymali dodatkowo nagrody książkowe. Nagrody wręczył dzieciom pan dyrektor Stanisław Strzałka.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom!
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci p. Genowefy Zygmnut, która pełniła funkcję dyrektora w naszej szkole w latach 1972- 78 i była organizatorem letnich półkolonii oraz dziecińców w miejscowości Mała.
Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 29 maja (sobota) o godz. 13.00 w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Małej.
Rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia:
dyrektor, nauczyciele, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej w Małej
Z okazji Dnia Matki uczniowie klasy piątej przygotowali dla swoich mam wraz ze swoim wychowawcą krótki filmik. Zapraszamy więc przed ekrany mamy piątoklasistów jutro o godzinie 9:00 do obejrzenia swoich pociech. Życzymy miłego odbioru i dużo uśmiechu na cały ten wyjątkowy dla każdego z nas dzień.
W dniach od 25 - 27 maja odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Klasy od I - VII SP mają wtedy dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Przedszkole natomiast funkcjonuje bez zmian.
,,Kto czyta książki, żyje podwójnie’’ - Umberto Eco
Maj to miesiąc Książki, Bibliotek i Czytelnika. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursach plastycznych:
Konkurs trwa do końca maja. Prace wykonane dowolną techniką w formacie A4 proszę przesłać drogą mailową lub przez Messengera.
Jolanta Zając
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |