Dnia 10.11.21 Dyrektor Szkoły, Samorząd Uczniowski i harcerze wraz z opiekunami udali się pod Pomnik Legionistów, oddać cześć żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Pan Dyrektor Stanisław Strzałka złożył wiązankę kwiatów, a przewodnicząca i zastępca Samorządu Uczniowskiego oraz harcerki zapaliły znicze. Na koniec wszyscy uczcili pamięć o zmarłych bohaterach minutą ciszy.
Uczennicy klasy VI Kinga Raś otrzymała 84, 5 p. i zajęła XI miejsca w Ogólnopolskim Konkursie
IX Dyktando Niepodległościowe„Po polsku o historii”dla uczniów klas IV- VI szkół podstawowych
w województwie podkarpackim.
Gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów!!!
Dnia 10 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty rozbiorów, wspomniano o najważniejszych powstaniach narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne – począwszy od pieśni patriotycznych ,,Jak to na wojence ładnie’’, po ‘’ Marsz I Brygady’’. Artyści tego spektaklu zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności. Akademię przygotowały klasy V i VI pod kierunkiem swoich wychowawców. O oprawę muzyczną zadbał Pan Dyrektor. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To Święto sprawia, że
w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Samorząd uczniowski i harcerze wraz z Panem Dyrektorem i nauczycielami złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym tych, którzy poświęcili dla nas życie podczas I wojny światowej. Znajduje się on tuż obok szkoły. Około godziny 11.11 cała szkoła uroczyście odśpiewała hymn narodowy. Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji :”Niepodległa do Hymnu!” Uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości kontynuowane będą w dniu rocznicy. 11 listopada w wielu parafialnych kościołach odbędą się uroczyste Msze dziękczynna za Ojczyznę. Delegacja naszej szkoły weźmie udział w uroczystościach gminnych w Ropczycach. Poczet sztandarowy oraz młodzieżowa drużyna pożarnicza z dumą będą nasz reprezentować na tych uroczystościach.
Po uroczystej akademii nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod tytułem ”Pomnik bohaterów walczących w latach 1914-1918 oczami dzieci”. Konkurs został zorganizowany dla uczniów klas I-III naszej szkoły przez Stowarzyszenie Przyjaciół Małej . Po akademii jej uczestnicy oraz nagrodzeni w konkursie uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Nagrodzeni uczniowie to:
I miejsca
Amelia Świętoń
Paweł Tokarz
Oskar Puchacz
II miejsca
Szymon Skóra
Adrian Wojnarowski
Emilia Książek
III miejsca
Zuzanna Wojnarowska
Laura Loda
Dominik Książek
Wyróżnienia otrzymali:
Jagoda Bielak
Piotr Stasiowski
Gabriela Pitera
Julia Chmura
Magdalena Drozd
Zuzanna Giergont
Karina Papier
Nikodem Grabski
Szymon Wojnarowski
W tym roku mogliśmy w całą społecznością szkolną oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Przyłączmy się do tych wspomnień jako społeczność lokalna. Wzorem ubiegłych lat zawieśmy na naszych domach flagi.
Z okazji Święta Niepodległości Stowarzyszenie Przyjaciół Małejw Małej zorganizowało konkurs plastyczny dla klas I – III Szkoły Podstawowej pt. „POMNIK BOHATERÓW WALCZĄCYCH W LATACH 1914- 1918 OCZAMI DZIECI” Celem konkursu jest promowanie i kształtowanie świadomości narodowej wśród dzieci, przybliżenie postaci zaangażowanych w walkę o niepodległość oraz wspieranie postaw patriotycznych i szacunku do symboli narodowych.
Po raz kolejny w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczno-techniczny pt. „Owocowo-warzywne cudaki”, którego celem było rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej dzieci oraz zachęcanie dzieci do spożywania owoców i warzyw. Organizatorami konkursu były panie z grupy Krasnale. Przedszkolaki wraz z rodzicami wykazali się dużą pomysłowością wymyślając przeróżne cudaki ze świeżych owoców i warzyw. Za trud, zaangażowanie i pomysłowość wszystkie prace zostały nagrodzone.
Wszystkim dzieciom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy i gorąco zachęcamy do jedzenia warzyw i owoców oraz udziału w następnych konkursach.
Dnia 29 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem udali się na pobliski cmentarz, aby uczcić pamięć o poległych podczas wojny bohaterach. Młodzież zapaliła znicze oraz pomodliła się nad grobami Nieznanego Żołnierza. Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli również o Pomniku Legionistów oraz tablicy upamiętniającej rodzinę Wójcików i żołnierzy AK.
W dniu 28.10.2021r. dzieci z grup przedszkolnych „KRASNALE” i „PSZCZÓŁKI” w obecności Pana Burmistrza Bolesława Bujaka i rodziców z rąk Pana Dyrektora Stanisława Strzałki zostali pasowani na przedszkolaka. Podczas części artystycznej o tematyce jesiennej, którą oglądali rodzice, uczniowie wspaniale zaprezentowali piosenki, wiersze i tańce. Dzieci ślubowały być dzielnymi przedszkolakami, dbać o przyrodę i być grzecznymi i pilnymi uczniami, dzięki czemu stały się honorowymi przedszkolakami. W dniu imienin prof. Tadeusza Sinki była również wspomniana jego postać - krótki życiorys, który przygotowali uczniowie kl. VIII. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem i rozmowami. Życzymy naszym przedszkolakom samych sukcesów, prawdziwych przyjaciół i aby każdy dzień pobytu w przedszkolu był radosny i szczęśliwy. Dziękujemy rodzicom za przybycie oraz zaangażowanie i pomoc w organizacji uroczystości.
14 października br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczniów z klasy czwartej i siódmej pod kierunkiem nauczycieli: Agaty Wójcik, Lucyny Cabaj i dyrektora szkoły p. Stanisława Strzałki. Czwartklasiści i siódmoklasiści pięknie śpiewali piosenki, recytowali wiersze, złożyli serdeczne życzenia oraz w zabawny sposób przedstawili dwa skecze: troski nauczycieli, szczególnie tych rozpoczynających pracę w zawodzie i program telewizyjny ,,Interwencja”. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. W tym wyjątkowym dniu pan dyrektor Stanisław Strzałka złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękował za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia. Dziękujemy Rodzicom za życzenia, kwiaty i pyszne ciasto, a Uczniom za pamięć, miłe słowa, uśmiech i ,,Sto lat”.
Szkoła Podstawowa w Małej podjęła działania w ramach programu profilaktycznego pt. „Profilaktyka uzależnień poprzez sztukę teatralną”, na którą pozyskano środki z Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ropczycach. W ramach programu uczniowie kl. VIII pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Elżbiety Wodzisz, pani Anny Kramarz i we współpracy z pedagogiem szkolnym -p. Anną Kozioł przygotowali spektakl pt. „ A Ty jaką drogę wybierasz...?”. Spektakl dedykowany był dla uczniów kl. IV-VII. Scenariusz spektaklu dostosowano tak, żeby uczniowie po odegraniu poszczególnych ról zrozumieli, jak destrukcyjne skutki wywołuje spożywanie alkoholu. Również dla odbiorców przekaz miał mieć charakter antyalkoholowy. Uczniowie całej kl. VIII zostali nagrodzeni za zaangażowanie w grę aktorską.
W dniu 14 października 2021r. (czwartek) o godzinie 10- tej w sali gimnastycznej odbędzie się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczniów z klasy IV i VII SP pod kierunkiem wychowawców: pani Lucyny Cabaj i pani Agaty Wójcik ( dla klas 0 oraz I-VIII SP ). Uczniowie przed wejściem na salę gimnastyczną dezynfekują ręce i zachowują odstęp. Podczas akademii mają założone maseczki, za wyjątkiem występujących. Bardzo proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych .Bus szkolny rozpoczyna kurs o godzinie 9.15, a odwozi ok. godziny 11.15. 15 października br. (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla klas I-VIII SP. Przedszkole w tych dniach pracuje bez zmian.
Wszystkich serdecznie pozdrawiam
dyrektor szkoły
Stanisław Strzałka
2 października 2021 r. na ropczyckim Rynku odbył się międzyszkolny kulinarny konkurs pt. „Mistrz Kuchni” dla szkół z terenu Miasta i Gminy Ropczyce. Celem konkursu było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz kształtowanie umiejętności przygotowania i estetycznego podawania posiłków. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IV: Blanka Bieniasz, Milena Czudecka, Szymon Juszczyk i Kajetan Nowak. Do konkursu przystąpiło 8 drużyn Zadaniem uczestników było samodzielne wymyślenie i wykonanie sałatki z dostępnych produktów. Ocenie podlegały: walory zdrowotne, smakowe i estetyczne, organizacja i porządek w miejscu pracy oraz umiejętność zaprezentowania własnego przepisu. Czwartoklasiści przygotowali przepyszną sałatkę grecką, a następnie zaprezentowali jury i zdobyli I miejsce. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy Uczniom świetnych umiejętności kulinarnych, a rodzicom: p. Andżelice Nowak, p. Dorocie Juszczyk P. Iwonie Pajak i p. Eweinie Bieniasz dziękujemy za pomoc w organizacji konkursu.
Drzewko za surowce lub żołędzie
Od 04.10.2021-08.10.2021r. wymień śmieci lub żołędzie na sadzonki świerka
i zadbaj z nami o przyrodę.
Sadzonki będą wydawane za:
- 10 sztuk zużytych baterii
- 20 sztuk nakrętek plastikowych
- 1 kg żołędzi
Surowce i żołędzie należy składać u Pań: Lucyny Cabaj, Elżbiety Wodzisz, Agnieszki Dziedzic
Sadzonki będą wydawane po lekcjach.
Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w tak szlachetnej akcji. Razem zadbajmy o naszą przyrodę
W dniach 30 września – 1 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach szkolnych prowadzonych przez Siostry Felicjanki z Krakowa – s. Bonawenturę, s. Alicję i s. Milenę.
Zajęcia prowadzone były w trzech grupach wiekowych przez modlitwę, nauczanie, piosenkę, obraz, zajęcia plastyczne, a nawet taniec. Pierwszego dnia spotkań rekolekcyjnych siostry przybliżyły piękną postać współczesnego młodego człowieka, błogosławionego Carlo Acutis. Ten bardzo zdolny chłopiec dorastał w Mediolnie. Tworzył strony internetowe, przybliżając czytelnikom cuda Eucharystyczne. Zmarł na białaczkę, mając tylko 15 lat. Ze względu na swoje zdolności i zamiłowania został ogłoszony patronem młodzieży i programistów komputerowych.
Drugi dzień przybliżył uczniom naszej szkoły temat misji rozumianych szeroko, czyli nauczania i świadectwa wiary w krajach, gdzie o Jezusie Chrystusie jeszcze mało ludzi słyszało oraz misji w swoim środowisku życia, czyli świadectwa modlitwy, wiary i pomocy bliźniemu. Pięknie ten temat przedstawiła siostra Milena, która pracowała w Tanzanii w Afryce przez 3 lata. Z posługą misyjną związana jest nierozłącznie modlitwa za misjonarzy i misjonarki, do której zostaliśmy zachęceni, a która w październiku wyraża się uwielbieniem Matki Bożej odmawianiem różańca.Dziękujemy Siostrom Felicjankom za przyjazd do naszej szkoły i poprowadzenie tych rekolekcji.
Ks. Ryszard Pirga
29 października 2021 r. uczniowe naszej szkoły: Julia Ostafin- kl. IV, Szymon Cieślak – kl V, Emila Ciebień- kl. VI, Kinga Raś – kl. VI, Anastazja Darłak- kl. VII, Natalia Krysa- kl. VII i Zuzanna Kędzior- kl. VII pisali Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” Celem konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny oraz znajomości podstawowych faktów i postaci współczesnej historii Polski (III Powstanie Śląskie). Dziękujemy Uczniom za udział w konkursie i życzymy zakwalifikowania się do etapu wojewódzkiego.
28 września 2021 r. uczniowie z naszej szkoły z klas 0-VIII oraz przedszkolaki z grupy "Pszczółki" zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akacji ,,Sprzątania świata” pod hasłem ,,Myślę, więc nie śmiecę”. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał dzieciom i młodzieży do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystośc otoczenia. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy Pana Kierowcę, który podarował uczniom z kl. IV słodycze !!!
Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Polscy leśnicy każdego roku sadzą około 500 milionów drzew. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić drzewo.
Nasza szkoła dnia 01.10.2021r. przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „#sadziMy”. W tym dniu odebraliśmy sadzonki świerka pospolitego z Nadleśnictwa Dębica. W przedsięwzięcie zostali zaangażowani nasi uczniowie i przedszkolaki. Wspólnie z Panem Dyrektorem Stanisławem Strzałką i nauczycielami: Panią Lucyną Cabaj, Elżbietą Wodzisz i Agnieszką Dziedzic, zostały posadzone drzewka na terenie szkoły. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w tak wyjątkowej dla nas chwili i zadbać o naszą przyrodę. Dziękujemy bardzo za współpracę leśnikom z Nadleśnictwa, którzy przyczyniają się do kształcenia naszych dzieci.
W ramach tej akcji, każdy uczeń może otrzymać sadzonkę, jeżeli przyniesie w najbliższym tygodniu tj. od 04.10.2021 do 08.10.2021 (min. 10 sztuk starych baterii, 20 szt. plastikowych nakrętek oraz 1kg żołędzi) . Serdecznie zapraszamy do udziału. Wspólnie zadbajmy o nasze lasy! Dziękujemy bardzo za współpracę z leśnikami i Nadleśnictwem Dębica.
Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta Samorząd Uczniowski zorganizował 29 września 2021 r. dyskotekę dla uczniów z klasy VI, VII i VIII. Dziękujęmy za wspaniałą zabawę przy pięknych piosenkach, a Dawidowi z klasy VII za rolę wodzireja.
Dnia 28 września 2021r. w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, na którą składały się wiersze i piosenki dotyczące właściwego zachowania się w szkole, znajomości symboli narodowych oraz zasad ruchu drogowego. Po prezentacji swoich umiejętności pierwszoklasiści ślubowali, że będą pilnymi uczniami i dobrymi Polakami. Obiecali również, że swym zachowaniem będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Dyrektor Szkoły Stanisław Strzałka dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Z okazji tej uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Szkolne Koło Caritas gorąco zachęca wszystkich uczniów i pracowników szkoły do włączenia się w akcję organizowaną przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej "Zbiórka żywności dla potrzebujących". Artykuły spożywcze takie jak: płatki, konserwy, ryż, cukier, kawa, herbata, olej, itp. można przynosić do szkoły do 30 września.
Z góry dziękujemy!
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |