Dnia 18 stycznia br. uczniowie naszej szkoły, którzy brali udział w tegorocznych jasełkach wyjechali do pobliskiej Pstrągowej, gdzie spędzili miło czas. Korzystając z pięknej aury zimowej odbył się fantastyczny kulig, spacer lasem i możliwość karmienia zwierząt. Po świetnej zabawie na świeżym powietrzu uczniowie rozgrzewali stopy i dłonie przy kominkach,gorącej herbacie i kiełbasce z grilla.
Dziękujemy za koordynację księdzu Proboszczowi Ryszardowi Pirdze a uczniom za świetne humory i dobrą zabawę.
Jolanta Wodzisz
Joanna Kędzior
Agata Darłak
Nasza szkoła ma wspaniałych reprezentantów w tegorocznym plebiscycie na najpopularniejszego sportowca! To idealna okazja, by docenić ich osiągnięcia i wysiłek:
𝓖𝓪𝓫𝓻𝓲𝓮𝓵𝓪 𝓟𝓲𝓽𝓮𝓻𝓪 – utalentowana uczennica, która na sportowych arenach pokazuje, co znaczy determinacja i pasja. Jej sukcesy to powód do dumy dla nas wszystkich!
𝓟𝓪𝓷 𝓜𝓪𝓻𝓮𝓴 𝓞𝓼𝓲𝓷𝓲𝓪𝓴 – nauczyciel z ogromnym sercem do sportu, który motywuje uczniów i wychowuje kolejne pokolenia młodych sportowców.
Oddaj swój głos i pokaż, że doceniasz ich ciężką pracę!
Głosowanie trwa od 17 do 31 stycznia na stronie internetowej http://www.rcsir.pl/index.php/plebiscyt-2024/glosowanie
Głos można oddać tylko 1 raz dziennie!!!
WAŻNE!!! Każdy głos należy potwierdzić klikając "POTWIERDŹ GŁOS" w wiadomości którą otrzymacie państwo na podany w formularzu adres e-mail.
(prosimy sprawdzać folder spam)
Zapraszamy do głosowania na naszych sportowców!!!
W naszej szkole odbył się pierwszy etap konkursu logopedycznego pod tytułem „𝑳𝒐𝒈𝒐𝒑𝒆𝒅𝒊𝒂 𝒘 𝒘𝒊𝒆𝒓𝒔𝒛𝒖”. Uczestnikami były dzieci z trzech grup wiekowych: 3 - 5 lat, klasy 0 - I i klasy II - III, które zaprezentowały swoje umiejętności i włożyły dużo serca w przygotowanie występów. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia tych wyjątkowych prezentacji!
Następny etap konkursu odbędzie się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ropczycach, gdzie tamtejsi logopedzi wyłonią zwycięzców. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i z niecierpliwością czekamy na ostateczne wyniki!
Dziękujemy również 𝓩𝓾𝔃𝓲 𝓜𝓻𝓸𝓬𝔃𝓮𝓴 za poświęcony czas oraz świetne filmowanie i montaż występów. Dzięki Twojej pracy możemy cieszyć się tymi pięknymi chwilami na nowo!
Korzystając z tego, że wreszcie pojawił się upragniony przez wszystkie dzieci śnieg, uczniowie kl. I, II i III wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na sanki. Wszystkich ogarnęło białe szaleństwo. Były zjazdy w pojedynkę i w duetach. Jazda na sankach to najpopularniejsza zimowa aktywność. Zapewnia ona dużo frajdy. Wyprawie towarzyszyła atmosfera radości, poczucia dobrej zabawy. Była to wspaniała okazja, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc. Zachęcamy do zabawy na białym „puchu”, bo z roku na rok zauważamy, że zimy są coraz cieplejsze, a śnieg jest „towarem” deficytowym.
Anna Kozioł
Dnia 08.01. 2024 r uczeń naszej szkoły Kajetan Nowak z kl. 7 został oficjalnie radnym I kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Ropczycach. Kajetan złożył uroczyste ślubowanie podczas I Sesji i od tej tej pory będzie oficjalnie reprezentował nasza szkołę przez najbliższe 2 lata.
Serdecznie gratulujemy Kajetanowi i życzymy powodzenia!
Ewelina Bieniasz
składamy serdeczne życzenia:
ciepła i radości przy wigilijnym stole,
dużo zdrowia,
wewnętrznego spokoju, wytrwałości
oraz błogosławieństwa Bożego
w każdym dniu nadchodzącego Roku
dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Małej
Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku, 20 grudnia br. W szkolnym korytarzu zebrali się: Pan Dyrektor Stanisław Strzałka, ksiądz proboszcz Ryszard Pirga i ksiądz katecheta Michał Cyrnek, nauczyciele, uczniowie
i rodzice. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć „Historię Cudownej Nocy” Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Pana Dyrektora Stanisława Strzałki.
Za przygotowanie jasełek odpowiedzialni byli: ks. proboszcz Ryszard Pirga oraz panie Jolanta Wodzisz, Agata Darłak,Joanna Kędzior oprawę muzyczną przygotował Pan Dyrektor Stanisław Strzałka.
Jolanta Wodzisz
Z dumą i radością informujemy, że nasza uczennica Zofia Pasowicz z grupy "KRASNALE" zajęła II miejsce w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK- "Sekret kolędy", organizowanym przez Sekret Smaku. Oficjalne wręczenie nagród nastąpiło 15 grudnia podczas Koncertu Inauguracyjnego Żywej Szopki. Zosia będzie miała jeszcze okazję wystąpić podczas świątecznego koncertu w Sekrecie Smaku w Krakowie.
Serdecznie gratulujemy Zosi i jej rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów!!!
Anna Kozioł
16 grudnia w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu świątecznego pt.: "Bombka Bożonarodzeniowa" którego organizatorami były Panie: Agnieszka Raś i Agnieszka Strzałka. Celem konkursu było między innymi propagowanie różnorodnych technik plastycznych oraz popularyzowanie tradycji świąt chrześcijańskich. Jak zawsze nasi uczniowie nie zawiedli i na szkolnej choince, ubranej przez członków Samorządu Uczniowskiego, zawisło ponad 60 ozdób! Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie były piękne i pomysłowe. Dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom konkursu rozdał Pan Dyrektor Stanisław Strzałka.
Kategoria: Przedszkola i „O”
I miejsce: Natalia Koczur - "Pszczółki" oraz Maria Ziarnik - "Krasnale"
II miejsce: Iga Ziarnik - Zerówka oraz Aurelia Gorczyca - "Pszczółki"
III miejsce: Maksymilian Kaczor oraz Jakub Solecki - "Krasnale"
Kategoria: klasy I-III
I miejsce: Kacper Kaczor oraz Adrian Misielak - klasa I
II miejsce: Magdalena Skóra - klasa I oraz Aleksander Darłak - klasa III
III miejsce: Aleksandra Zielińska - klasa II oraz Szymon Dziok - klasa III
Zostały również wręczone wyróżnienia, a pozostałym drobne upominki za udział w konkursie.
Gratulujemy laureatom konkursu i dziękujemy wszystkim za piękne prace.
Z dumą informujemy, że bombka wykonana przez naszą uczennicę Magdalenę Skórę z klasy I zdobyła I miejce w konkursie na najpiękniejszą bombkę zorganizowanym przez Centrum Kultury w Ropczycach. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali również Iga Ziarnik z "O" i Adrian Misielak z klasy I. Gratulujemy!
Agnieszka Raś
Agnieszka Strzałka
Imieniny świętego Mikołaja co roku są doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. W naszej szkole Samorząd Uczniowski zadbał, aby ten oczekiwany i hojny święty dotarł do wszystkich. Tak też się stało - Mikołaj nie zawiódł. Nikomu nie zabrakło słodkości, które były rozdawane wszystkim obecnym w szkole.
Dziękujemy Hubertowi i Adrianowi z klasy VIII za odegranie roli świętego Mikołaja.
Samorząd Uczniowski
Piąty grudzień br. był dniem wyjątkowym dla naszej szkoły, na który czekały wszystkie dzieci. Już od samego rana w naszej szkole było słychać świąteczne piosenki. Na korytarzu i w salach lekcyjnych królował kolor czerwony. Dzieci ubrane były w „mikołajkowe barwy”. W tym wyjątkowym dniu szkołę odwiedził Święty Mikołaj wraz z pomocnikami zaproszony przez Radę Rodziców. Najpierw cała społeczność szkolna bawiła się z Olafem i elfem na sali gimnastycznej przy muzyce ,która wprowadziła nas w radosny nastrój, dzięki czemu wszyscy bawili się znakomicie. Później nadszedł długo wyczekiwany czas, rozdania prezentów, na które czekały dzieci. Każdy uczeń mógł zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Tego dnia atmosfera była niezwykle magiczna, pełna uśmiechu dzieci i wszystkich pracowników szkoły. Mamy nadzieję, że w następnym roku również przywitamy tak cudownego Mikołaja, który wywołał mnóstwo pozytywnych emocji w sercach naszych uczniów. Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie tego cudownego dnia.
Jolanta Wodzisz
11 grudnia 2024 r. w naszej szkole, tak samo jak we wszystkich pozostałych w gminie, odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Ropczycach. O godzinie 9.00 Komisja Wyborcza składająca się z uczniów klasy VI, tj. przewodniczący: Jonatan Pocica oraz członkinie: Lura Pietrucha i Zuzanna Wojnarowska zasiadła, aby nadzorować nad prawidłowością przebiegu wyborów. Nad całością wydarzenia czuwała pani koordynator Ewelina Bieniasz. Do kampanii wyborczej przystąpiło czterech uczniów: Hubert Wójcik z klasy VIII, Szymon Juszczyk, Mateusz Pociask i Kajetan Nowak z klasy VII. Każdy z kandydatów przygotował program wyborczy zamieszczony na plakacie, aby wyborcy mogli podjąć jak najlepsze decyzje. Uprawnieni do głosowania uczniowie z klasy VII i VIII wybrali Kajetana Nowaka na Radnego, który będzie reprezentował naszą szkołę w Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Ropczycach. Serdecznie gratulujemy wszystkim kandydatom, a w szczególności zwycięzcy.
E. Bieniasz
„Ojczyzna to ziemia i groby, narody tracąc pamięć, tracą życie”
Władysław Bełza, O drodze do wolności
28 listopada 2024 r. uczniowie z klasy VI i VII wzięli udział w wyjątkowej wycieczce, która miała na celu nie tylko zwiedzanie ciekawych miejsc w Krakowie, ale także uczczenie pamięci patrona Szkoły Podstawowej w Małej, Tadeusza Sinki.
Pierwszym punktem programu naszego wyjazdu była wizyta w Muzeum Lotnictwaw Krakowie, które znajduje się na terenie byłej wojskowej bazy lotniczej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć bogatą kolekcję samolotów, śmigłowców, a także eksponatów związanych z historią polskiego lotnictwa.
Następnie udaliśmy się na Cmentarz Rakowicki. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych miejsc pochówku w Krakowie, będące świadkiem historii miasta. Cmentarz z pięknymi, zabytkowymi grobami ma wyjątkową atmosferę, która skłania do zadumy i refleksji. Pan dyrektor (S. Strzałka), nauczyciele (Izabela Momola, Elżbieta Wodzisz, Agnieszka Raś, Agata Wójcik), przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego (Zuzanna Pocica, Antoni Darłak), Rady Rodziców (Andżelika Nowak, Maria Pacocha), Stowarzyszenia Przyjaciół Małej (S. Strzałka, Agnieszka Raś, Krzysztof Ślusarczyk) oraz uczniowie z klasy VI i VII odmówili modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie naszego patrona szkoły, Tadeusza Sinki.
Po wizycie na cmentarzu wyruszyliśmy na spacer po Krakowie, gdzie zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki miasta, takie jak Rynek Główny, Sukiennice i Kościół Mariacki. Uczniowie mogli podziwiać nie tylko zabytki architektury, ale także poznać bogatą historię dawnej stolicy Polski.
Po obejrzeniu miasta uczniowie udali się do restauracji ,,Jama Michalika". To miejsce znane jest nie tylko z wyśmienitej kuchni, ale także z unikalnego klimatu. Posiłek został zasponsorowany przez Annę i Krzysztofa Ślusarczyków, którym serdecznie dziękujemy. Atmosfera restauracji sprzyjała miłym rozmowom i integracji.
Wycieczka do Krakowa była wyjątkową okazją do poszerzenia naszej wiedzy o historii, zarówno tej związanej z lotnictwem, jak i tradycjami miasta. Wspólna modlitwa przy grobie T. Sinki miała wymiar nie tylko edukacyjny, ale także duchowy. Dzięki uprzejmości Państwa Ślusarczyków wyjazd zakończył się posiłkiem, który dodał nam energii na dalszą część dnia. Zwiedzanie Krakowa
i wizyta w restauracji ,,Jama Michalika" stanowiły doskonałą okazję do integracji
i wspólnego spędzenia czasu. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.
A. Wójcik
3 grudnia 2024 r. uczniowie klasy VII (Kajetan Nowak, Blanka Bieniasz, Zuzanna Pocica Amelia Bieszczad, Milena Czudecka, Zuzanna Mroczek, Szymon Juszczyk) uczestniczyli w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, które były nagrodą za zajęcie wysokiego miejsca przez Kajetana Nowaka w konkursie fotograficznym ,,𝑲𝒖𝒄𝒉𝒏𝒊𝒂 𝑹𝒆𝒈𝒊𝒐𝒏𝒂𝒍𝒏𝒂 𝑷𝒐𝒅𝒌𝒂𝒓𝒑𝒂𝒄𝒊𝒂”.
Uczestnicy zajęć spędzili wspaniały czas, rozwijając swoje kulinarne pasje i ucząc się nowych umiejętności. Atmosfera była wyjątkowa – pełna entuzjazmu, energii oraz współpracy. Uczniowie pracowali w grupach, integrowali się i wspólnie tworzyli pyszne potrawy:
- aromatyczną, kremową, idealną na zimowe dni zupę dyniową;
– tradycyjne, podkarpackie proziaki, które były podawane z różnorodnymi dodatkami, takimi jak: masło, ser, owoce, warzywa;
– słodkie ciasteczka-pierniczki o korzennym smaku, które uczniowie piekli z wielką starannością, a następnie zabrali je do domu, by cieszyć się ich smakiem z rodziną.
Po zakończeniu warsztatów siódmoklasiści byli bardzo zadowoleni ze zdobytej wiedzy i umiejętności. Dziękujemy p. Justynie Matule-Hatylak, uczniom z klasy II B gr. 2 Technikum żywienia i usług gastronomicznych za stworzenie fantastycznej okazji do nauki i integracji.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu fotograficznego: Kajetanowi, Blance Bieniasz i Zuzannie Pocicy i życzymy Wam kolejnych sukcesów!
A. Wójcik
W środowy wieczór, 27 listopada, aula naszej szkoły zamieniła się w magiczne miejsce pełne tańca i dobrej zabawy. Do dyspozycji uczniów było pyszne jedzenie przygotowane przez Radę Rodziców i fotobudka z rekwizytami, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczestników imprezy. Za oprawę muzyczną odpowiadał przewodniczący szkoły Hubert Wójcik, który zadbał o to, by na parkiecie nie zabrakło ulubionych przebojów uczniów. Od pierwszych dźwięków muzyki sala zapełniła się tancerzami - zarówno młodsi, jak i starsi chętnie bawili się w rytm hitów. Nie obyło się również bez wróżb andrzejkowych przygotowanych przez Samorząd Uczniowski, dzięki którym młodzież dowiedziała się między innymi co czeka ich w przyszłości.
Wieczór ten na pewno pozostanie w naszej pamięci na długi czas.
Opiekunowie S.U.
Agnieszka Raś
Agnieszka Strzałka
W piątek, 29 listopada, w naszej szkole odbyła się nocka harcerska, w której udział wzięła gromada zuchowa "Leśne ludki" oraz harcerze. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17.00 zbiórką i przypomnieniem planu i regulaminu nocki. Po zjedzeniu kolacji rozpoczęły się gry i zabawy, przygotowane przez harcerzy oraz ich opiekuna Panią Elwirę Łukasik, które zintegrowały uczestników spotkania. Zuchy odwiedzili Pan Dyrektor Stanisław Strzałka, który z zaciekawieniem wysłuchał wrażeń młodszych harcerzy, podekscytowanych spędzeniem nocy w szkole oraz Pani Agnieszka Strzałka, która razem z Panią Jolą Zając pomogła przy przygotowaniu pysznej kolacji. Cisza nocna została poprzedzona filmem, który rozbawił nie tylko uczniów, ale również opiekunów tego spotkania.
Sobota rozpoczęła się pobudką o godzinie 7.00 i wspólnym śniadaniem, po którym odbyły się dalsze gry, zabawy, śpiewy i pląsy. O 9.00 harcerze i zuchy z uśmiechami na twarzy rozjechali się do domów. Nocka harcerska z pewnością zapadnie wszystkim na długo w pamięci.
Dziękujemy zuchom i harcerzom za przybycie i wspólną zabawę oraz Pani Joli i Pani Agnieszce za pomoc. Mamy nadzieję, że uda nam się niedługo zorganizować takie spotkanie ponownie.
Czuwaj!
Elwira Łukasik
Marta Kania - Dziedzic
Agnieszka Raś
W związku ze zbliżającymi się andrzejkami we wtorek tj. 26 listopada br. Samorząd Uczniowski przygotował dla swoich młodszych kolegów wróżby andrzejkowe. Uczniowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze czy może jakaś inna niespodzianka. Wybór wróżb był bogaty i każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Najbardziej podobały się wróżby z cukierkami. Nie dość, że były smakowite, to jeszcze dodawały pozytywnej energii.
Opiekunowie S.U.
Agnieszka Raś
Agnieszka Strzałka
,,Nie głaskało mnie życie pogłowie,
Nie pijałem ptasiego mleka,
No i dobrze, no i na zdrowie,
Tak wyrasta się na człowieka”
W dniu 25 listopada, jak co roku, społeczność naszej szkoły spotkała się na uroczystości poświęconej naszemu patronowi, którym jest wybitny profesor Tadeusz Sinko. Cytując słowa Cypriana Kamila Norwida, który powiedział: ,, Aby wyruszyć w drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło” uczniowie przypomnieli o tym, że patron naszej szkoły urodził się właśnie tu, gdzie oni, czyli młode pokolenie Małej, rozpoczynają drogę swego życia, stawiając pierwsze kroki w świecie nauki, które prowadzą ich w przyszłość.
Na początku dyrektor wraz z przedstawicielami Rady Rodziców oraz Samorządu Szkolnego uczcili pamięć naszego patrona składając kwiaty przy tablicy pamiątkowej, która znajduje się w naszej szkole.
Następnie uczniowie klasy VI zaprezentowali program artystyczny pod hasłem ,,W hołdzie Patronowi” przygotowany pod kierunkiem pani Izabeli Momoli i pani Elżbiety Wodzisz, przypominając dzieje wielkiego rodaka Małej, który nie tylko dzięki talentowi, ale także ciężkiej pracy tak wiele osiągnął w swoim życiu, gdyż ,,Ludzie są jak wiatr. Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie pozostaje, drudzy dmą jak wichry i zostają po nich serca złamane, jak drzewa po huraganie. A inni wieją jak trzeba, by wszystko mogło na czas kwitnąć i owocować – i to właśnie po nich zostaje piękno naszego świata”. Inscenizacja została wzbogacona piękna oprawą muzyczną przygotowaną przez pana dyrektora Stanisława Strzałkę, a całości dopełniła prezentacja poświęcona profesorowi Tadeuszowi Since, którą przygotował uczeń klasy VI Mateusz Krysa.
Izabela Momola
Pluszowy miś to nieodłączny element dzieciństwa, ukochana zabawka, powiernik dziecięcych marzeń i trosk, towarzysz wielu dziecięcych przygód. Mimo, coraz nowocześniejszych zabawek, moda na pluszowe misie nie przemija. W listopadzie Pluszowy Miś ma swoje święto. Nasza szkoła świętowała ten dzień 20 listopada. Tego dnia dzieci przychodziły do szkoły ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, mające różne kształty. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.
W tym wesołym dniu w przedszkolu czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów oraz wykonały prace plastyczne nawiązujące do ich pluszowego przyjaciela.
Ciekawą atrakcją była również przygotowana misiowa ramka, w której dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.
Ten dzień w szkole pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Agnieszka Raś
Agnieszka Strzałka
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |