WEWNĄTRZSZKOLNY
SYSTEM INTERWENCJI WYCHOWAWCZYCH
Głównym założeniem interwencji wychowawczych jest:
Z doświadczenia wiemy, że uczeń potrzebuje silnego, zdecydowanego nauczyciela, który w sposób pewny, jasny i wyraźny określa to, czego oczekuje. Jasno sprecyzowane normy uczą samokontroli i respektowania zasad postępowania społecznego. Ustalając zasady należy zadbać o precyzyjne określenie konsekwencji ich przekroczenia. Uczeń musi wiedzieć, że niedotrzymanie umów i łamanie regulaminu szkolnego wiąże się z sankcjami i konsekwencjami.
O wszystkich wykrytych przypadkach wagarów muszą być poinformowani rodzice (prawni opiekunowie).
We wszystkich przypadkach niszczenia mienia szkolnego uczeń zobowiązany jest naprawić szkody z pomocą rodziców (za szkody spowodowane przez dzieci odpowiadają materialnie ich rodzice (opiekunowie prawni).
O fakcie kradzieży zawsze są powiadamiani rodzice (prawni opiekunowie). W uzasadnionych przypadkach fakt zgłoszony jest na Policję. W stosunku do ucznia dopuszczającego się takiego czynu stosowane są kary zgodne z zapisem w Statucie Szkoły. Uczeń zobowiązany jest do zwrotu skradzionego przedmiotu lub naprawienia szkody.
Uczeń zobowiązany jest do zwrotu wyłudzonego przedmiotu. Za wszelkie straty materialne spowodowane przez ucznia odpowiedzialni są jego rodzice (opiekunowie prawni).
Wychowawca podejmuje decyzję o wyborze kary w danym przypadku w zależności od ciężaru gatunkowego wykroczenia.
Uczeń, który słowem bądź czynem obraża lub krzywdzi innych, ma obowiązek przeprosić oraz zadośćuczynić osobie pokrzywdzonej. Wychowawca podejmuje decyzję o wyborze kary w danym przypadku w zależności od ciężaru gatunkowego wykroczenia.
O skali pobicia decyduje higienistka szkolna (ewentualnie lekarz); w przypadku ciężkich pobić nie zachowuje się gradacji kar.
Niebezpieczne przedmioty lub substancje (alkohol, środki odurzające np. narkotyki, dopalacze) posiadane przez ucznia w szkole są zabierane przez nauczycieli lub dyrektora szkoły i zwracane rodzicom bądź opiekunom ucznia. Rzeczy szczególnie niebezpieczne (narkotyki, ostre narzędzia) zostają przekazane Policji. Uczeń, wobec którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że pił alkohol lub zażył inny środek odurzający, może zostać zabrany ze szkoły przez Policję lub pogotowie, po poinformowaniu jego rodziców lub opiekunów prawnych.
Opracowali:
Elwira Łukasik
Elżbieta Wodzisz
Agata Wójcik
Edyta Worek
„Wewnątrzszkolny System Interwencji Wychowawczych” Szkoły Podstawowej im. Prof. T. Sinki w Małej został zatwierdzony przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną dnia 17 września 2014 roku i tym samym wdrożony do realizacji.
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |