25 marca 2014r. odbył się w ropczyckim Centrum Kultury Hufcowy Festiwal Piosenki Zuchowej i Harcerskiej pod patronatem Burmistrza Bolesława Bujaka. Celem festiwalu była promocja harcerskiej piosenki, prezentacja dorobku artystycznego środowisk harcerskich, promocja miasta, integracja środowisk harcerskich oraz wymiana doświadczeń między drużynami. W Festiwalu wzięło udział 12 drużyn. Nasza drużyna zajęła zaszczytne pierwsze miejsce. Zwycięscy poszczególnych kategorii będą reprezentować nasz Hufiec i miasto w Chorągwianym Festiwalu Piosenki Harcerskiej. Gratulujemy!!!
Aneta Król
21 marca 2014 r. witaliśmy pierwszy dzień wiosny, który w szkole nie musi się sprowadzać do wagarów czy tradycyjnego topienia Marzanny. Ten czas można spędzić na wesoło. W zwiazku z tym uczniowie Samorządu Uczniowskiego i klasy II szkoły podstawowej przygotowali zabawne skecze o wagarach, zaprezentowali m.in. serwis informacyjny na wesoło oraz pokaz mody ekologicznej. Wszyscy świetnie się bawili i nagrodzili wystepy gromkimi oklaskami.
Aneta Król
21 marca 2014r. do naszej szkoły przyjechał cyrk „Szok”. Występ rozpoczął się od wspaniałego pokazu akrobatycznego. Wystąpił także wesoły klaun, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Największe zainteresowanie wzbudził wąż, który wywołał wiele emocji. Każde dziecko mogło dotknąć węża, a niektóre dzieci trzymały go na rękach. Były pokazy żonglerki, iluzji, ekwilibrystyki.
Dzieci brały udział w przedstawieniu i z pomocą klauna wykonywały różne akrobacje. Wspaniały występ cyrku zakończył się gromkimi brawami.
Aneta Król
28 lutego 2014 r. w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbyły się II Warsztaty Przyrodnicze dla Szkół Gimnazjalnych, w których z naszej szkoły udział wzięły uczennice klasy III gimnazjum: Magdalena Zapał, Aleksandra Budzik, Anna Pacanowska i Agnieszka Pasek. Podstawowym celem zorganizowanych Warsztatów było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi i zawodowymi poprzez angażowanie ich do samodzielnego przeprowadzania i analizowania doświadczeń laboratoryjnych, prezentowania wyników własnych obserwacji oraz wypowiadania się w języku angielskim na temat energii. Program Warsztatów obejmował część praktyczną, czyli wykonywanie przez gimnazjalistów ćwiczeń laboratoryjnych i ćwiczeń językowych według przygotowanych instrukcji; część teoretyczną, w której uczniowie Zespołu Szkół przedstawili prezentację multimedialną pt.: „Odnawialne źródła energii – moda czy konieczność?”.
Agata Wójcik
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Konkurs "Woda źródłem życia".
7 marca 2014r. w Centrum Kultury w Ropczycach ogłoszono wyniki plebiscytu pod hasłem ,,Kobieta Aktywna Gminy Ropczyce”. Tytuły przyznano w dziewięciu kategoriach. Oganizatorem plebiscytu było Stowarzyszenie Kobiet Gminy Ropczyce oraz Redakcja Ziemi Ropczyckiej. Miło nam poinformować, że w kategorii Kobieta Sportu wygrała pani Magdalena Zegar z naszej szkoły. W ,,Głosie powiatu” napisano, że Pani Madzia to „zabiegana” nauczycielka wychowania fizycznego. Aktywna biegaczka, członkini ropczyckiego klubu „Zabiegani”. Sport to jej pasja, a do jego uprawiania stara się zachęcać każdego dnia swoich uczniów. Gratulujemy!!!
Agata Wójcik
Z radością informujemy, że Ania Pacanowska – uczennica klasy III gimnazjum naszej szkoły została finalistą Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego, którego organizatorem było Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Aby dostać się do ścisłego finału, musiała przejść przez eliminacje szkolne, następnie zakwalifikować się do etapu rejonowego i wojewódzkiego. Ania przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem Pani Lucyny Cabaj - nauczycielki biologii i musiała poświęcić dużo czasu, aby zdobyć wiedzę ponadprogramową z biologii. Aniu, jesteśmy z Ciebie dumni, podziwiamy Twoją wytrwałość i chęć do nauki oraz ciekawość świata. Gratulujemy !!!
Koleżanki i Koledzy z klasy III gimnazjum wraz z wychowawczynią
W przedszkolu pod kierunkiem pani Marty Panek odbyły się warsztaty robienia kwiatów z bibuły dla chetnych mieszkańców naszej miejscowości. Zainteresowanie było bardzo duże. Na spotkanie przybyły uczennice naszej szkoły, mamy a takze babcie. Uczestniczki zdobyły umiejętność tworzenia bibułkowych bukietów, poznały różne techniki bibułkarskie jak precyzyjne wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, sklejanie. Krok po kroku każda uczestniczka wykonywała kolejne czynności i tak nie wiadomo kiedy powstały przepiękne okazy kolorowych kwiatów. Niektóre czynności okazały się dość trudne do zrobienia, to jednak wszystkie uczestniczki wyszły zadowolone ze swoim własnoręcznie zrobionym kwiatkiem. Ozdoby z bibuły mają swoja historię otóż kwiaty z bibuły były na wsi podstawową formą zdobnictwa wnętrz mieszkalnych. Ubarwiały i rozweselały słabo oświetlone izby z niewielkimi oknami. Wokół powieszonych pochyło na ścianach świętych obrazów mocowano kwiaty wykonywane przez gospodynie. Były przez to wzorem do naśladowania przez następne pokolenia. Kwiatami z bibuły ozdabiano palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe i nagrobne. Wykonywano też wieńce z kwiatami dla ozdobienia kapliczek i figur przydrożnych. Wykonywano też kwiaty do bukietów imieninowych i wianków na głowy dzieci, druhen weselnych i pań młodych w dniu ślubu. W orszaku weselnym nawet konie i bryczki były przystrojone kwiatami z bibuły. Bogato ozdabiano domy weselne. Nad drzwiami wieszano wianek, a na ścianie nad głowami młodej pary drugi, w kształcie serca, z umieszczonym w środku wizerunkiem Matki Boskiej. Sztuka robienia kwiatów z bibuły wymaga trochę czasu i cierpliwości ale ile daje satysfakcji, gdy widzimy końcowe efekty naszej pracy.
Aneta Król
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Osiągnięcia w roku szkolnym 2013/2014.
Uczennice Zespołu Szkół w Małej: Klaudia Kędzior, Agnieszka Pasek, Ilona Kosiba i Klaudia Wojnarowska 19 stycznia 2014r. przeprowadziły zbiórkę pieniędzy dla chorej koleżanki Wiktorii podczas spotkania opłatkowego w Hali Widowiskowo - Sportowej w Ropczycach. Organizatorem zbiórki był Burmistrz Ropczyc Pan Bolesław Bujak i Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik. Uzbierano 1700 zł. Pan Burmistrz przekazał pieniądze Pani Justynie Darłak - mamie Wiktorii, która złożyła podziękowanie.pdf
24 grudnia 2013r. o godz. 21.30 w Zespole Szkół w Małej amatorski zespół teatralny przedstawił sztukę pt. „Jasełka Polskie” wg scenariusza z 1926r. ks. Pawła Wieczorka. Przedstawienie wyreżyserował dyrektor Zespołu Szkół w Małej Stanisław Strzałka przy współpracy miejscowego proboszcza parafii ks. Jacka Piroga, nauczycieli, uczniów, pracowników i Rady Rodziców naszej szkoły oraz OSP w Małej. Na występ bardzo licznie przybyli mieszkańcy Małej oraz goście, m. in. Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak, który po obejrzeniu pogratulował aktorom wspaniałego występu, podziękował wszystkim za pracę i zaangażowanie oraz złożył mieszkańcom i gościom świąteczne życzenia.
Dnia 6 grudnia odwiedził naszą szkołę Św. Mikołaj. Dla ulubionego gościa oraz dla wszystkich uczniów, klasa I i II przygotowała przedstawienie o Królewnie Śnieżce, które wszystkim bardzo się podobało i zostało nagrodzone gromkimi brawami. Potem przyszla kolej na rozdawanie prezentów dla dzieci z klas 0 - III oraz dla naszych najmłodszych przedszkolaków. Mikołaj obiecał, że za rok znów nas odwiedzi, ale będzie przyglądał się dzieciom, czy nie zasługują przypadkiem na rózgę!? Oby nie. Bo warto być cały rok grzecznym, żeby przeżyć radość rozpakowywania upominków!
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Lekcja polskiego w kl. II gim.
26 września 2013r. odbyła się uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. prof. Tadeusza Sinki w Małej. Data ta nie była przypadkowa, gdyż w tym roku szkoła obchodzi jubileusz dwudziestolecia nauki w nowym budynku. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 8.40. Nauczyciele, pracownicy i uczniowie przemaszerowali do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Michała przy dźwiękach orkiestry strażackiej. Tam oczekiwano zaproszonych gości, w tym absolwentów szkoły. Rangę uroczystości podniosła obecność pocztów sztandarowych. Msza święta rozpoczęła się o godzinie 9.00. Koncelebrze przewodniczył ksiądz biskup senior Kazimierz Górny, a koncelebrantami byli ks. Marian Baran, ks. Jacek Piróg oraz ks. Józef Kłosowski. Homilię wygłosił ks. dr Wiesław Matyskiewicz. Obsługę liturgiczną sprawowali uczniowie szkoły, których przygotował ks. proboszcz J. Piróg. W czasie Mszy została poświęcona polichromia kościoła i sztandar szkoły przez księdza biskupa. Po liturgii, w podniosłej atmosferze, z udziałem orkiestry strażackiej, uczestnicy uroczystości przemaszerowali do szkoły, gdzie odbyła się druga część ceremonii.
Po wprowadzeniu na salę pocztów sztandarowych odśpiewano hymn państwowy. Następnie dyrektor szkoły Stanisław Strzałka przywitał wszystkich gości: burmistrza Ropczyc Bolesława Bujaka, wicekuratora Oświaty w Rzeszowie Antoniego Wydrę, ks. biskupa K. Górnego, ks. Edwarda Łojka i delegację z Ukrainy, dyrektorów szkół, absolwentów, emerytowanych nauczycieli, pracowników zatrudnionych w szkole, rodziców i uczniów.
Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia przekazania społeczności szkolnej sztandaru. Zgodnie z tradycją rodzice przekazali sztandar dyrektorowi szkoły: „Przekazujemy Panu, Panie Dyrektorze ten sztandar jako symbol wspólnych dążeń rodziców i nauczycieli, jako symbol działań dla dobra dzieci”– mówiła Przewodnicząca Rady Rodziców Barbara Goc. Dyrektor Stanisław Strzałka podziękował i przekazał go uczniom, a doniosłość tego wydarzenia podkreślił słowami: „Drodzy uczniowie. Wręczam Wam ten sztandar szkoły, symbol honoru, godności i największej więzi z ojczyzną. Przekazuję sztandar w Wasze ręce – niech będzie on symbolem waszej godności i powinności uczniowskiej. Strzeżcie jego honoru”. Następnie poczet sztandarowy uczniów zaprezentował zgromadzonym sztandar szkoły:
Sztandar naszej szkoły ma kształt prostokąta o wymiarach 90 na 100 cm i obszyty jest złotymi frędzlami. Rewers jest czerwony, a na jego tle – godło Polski – biały orzeł w złotej koronie z głową zwróconą w prawo. Dziób i szpony mają również złotą barwę. Biały orzeł przypomina nam wszystkim, skąd pochodzimy i gdzie tkwią nasze korzenie. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Dookoła godła widnieje napis: WIEDZA TO SKARB, KTÓRY PODĄŻA ZA TYM, KTO GO POSIADA, ponieważ takie zadania stawia polska oświata. Awers sztandaru ma kolor szary. W centralnej części znajduje się wizerunek Patrona szkoły – profesora Tadeusza Sinki oraz napis: SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PROF.TADEUSZA SINKI. Patron – symbolizuje wiedzę, mądrość i zobowiązuje do przejmowania zasad, jakimi kierował się S. Sinko. Litery mają złotą barwę. Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski i Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Pamiętając o jego wymowie, należy okazywać mu cześć. Po przekazaniu sztandaru młodzieży odbyło się pierwsze ślubowanie na nowy sztandar szkoły. Uczniowie ślubowali dbać o honor i dobre imię szkoły oraz w każdej sytuacji zachowywać się w sposób godny Polaka, wypełniać rzetelnie wszystkie obowiązki, wykorzystywać zdobywaną wiedzę i umiejętności dla własnego dobra i dobra Ojczyzny. Uroczyste ślubowanie zamykało pierwszą część uroczystości. W kolejnej części uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali piękną część artystyczną i zostali pasowani na uczniów. Następnie młodzież przedstawiła montaż słowno - muzyczny i prezentację multimedialną. Na zakończenie pan dyrektor podziękował nauczycielom i rodzicom za przygotowanie imprezy, gościom za przybycie, druhom OSP z Małej i wręczył dziękowania dla: pana Burmistrza Bolesława Bujaka za wieloletnią, bardzo owocną współpracę, za ogromną troskę o oświatę i zaangażowanie w pozyskiwanie środków na inwestycje oświatowe, p. Bożeny Ruman i Juliana Zegara - byłych dyrektorów za życzliwość, trud i wysiłek włożony w nauczanie kolejnych pokoleń młodzieży oraz pozyskiwanie funduszy na budowę naszej szkoły, Tadeusza Książka i Władysława Durka w uznaniu zaangażowania i wysiłku włożonego w budowę naszej szkoły. Słowa uznania i gratulacje składali zaproszeni goście. Pan burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak złożył gratulacje dla wszystkich byłych i obecnych pracowników szkoły i życzył wielu kolejnych lat działalności wypełnionych samymi sukcesami. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci i zapisze się na kartach historii szkoły. Goście otrzymali foldery zawierające historię szkoły, mogli również obejrzeć przygotowaną z tej okazji okolicznościową wystawę oraz wpisać się do Księgi Pamiątkowej. Dyrektor Zespołu Szkół w Małej bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości z okazji przekazania sztandaru i 20 – lecia istnienia budynku Szkoły Podstawowej im. prof. Tadeusza Sinki w Małej:
- nauczycielom;
- uczniom,
- pracownikom obsługi;
- Radzie Rodziców;
- ks. Jackowi Pirogowi;
- strażakom OSP w Małej;
- orkiestrze strażackiej;
- p. Mariuszowi i Bogusławie Pomaraniec za wideofilmowanie;
- rodzicom uczniów kl. I szkoły podstawowej;
- Centrum Kultury w Ropczycach za nagłośnienie;
- młodzieży;
- paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Małej.
,,Wrażliwi na przyrodę sprawdzili swoją wiedzę ‘’
W dniu 29 października odbył się w szkole w Zawadzie I Międzyszkolny konkurs wiedzy przyrodniczo - łowieckiej zorganizowany przez Zarząd Koła Łowieckiego ,,LIS‘’ w Lubzinie. Zanim dzieci przystąpiły do konkursu odbyły się eliminacje w szkołach w dwóch grupach wiekowych: uczniowie klas 1-3 mieli okazję zaprezentować swoje zdolności plastyczne, w temacie ,,chronimy zwierzęta – przyroda nas potrzebuje‘’natomiast starsze dzieci w klasach 4-6 napisały test wiedzy. Po rywalizacji w szkołach i wyłonieniu reprezentantów nadszedł czas na sprawdzenie swoich zdolności w finałach. Do walki stanęły zespoły uczniów klas 1-3 których to po 3 prace z każdej szkoły zostały zaprezentowane na specjalnie przygotowanych stojakach oraz uczniowie klas 4-6 w dwu osobowych zespołach ze szkół z miejscowości: Stasiówka, Zawada, Stobierna, Mała, Niedźwiada Dolna, Niedźwiada Górna, Nagawczyna, Brzezówka. Komisja podczas finałów pracowała w dwu osobowych zespołach: Biologii zwierząt przewodniczyli Adrianna Miazga reprezentant Gminy Dębica oraz Adam Sanocki przedstawiaciel Koła łowieckiego ,,LIS’’, który od ponad 25 lat współpracuje ze szkołami, zagadnienia z Gwary łowieckiej oceniali Janusz Słabicki dyrektor szkoły w Zawadzie oraz Mieczysław Struzik reprezentant Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego z Rzeszowa ,wiedzę z Parków Narodowych oceniali Józef Czech leśniczy reprezentant Lasów Państwowych oraz Edyta Dunat reprezentant Koła łowieckiego ,,LIS’’, ostatnie zagadnienie wiedzę z Ochrony Przyrody sprawdzali Ewa Kozak przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Rzeszowa i przewodniczący Komisji Tomasz Kliś Prezes Koła Łowieckiego ,,Lis’’ w Lubzinie. Komisja w pierwszej kolejności wyłoniła zwycięskie szkoły i prace artystyczne w grupie wiekowej uczniów klas 1-3, najładniejszą praca okazała się praca uczennicy klasy III z Małej Darii Rusin , drugie miejsce przypadło uczniowi klasy II Hubertowi Kośkiewicz z Niedźwiady Dolnej , III miejsce zajęła praca plastyczna Neli Sasak z klasy II ze szkoły w Nagawczynie, IV miejsce zdobyła Amelia Panek ze szkoły w Niedźwiedzie Górnej, w rywalizacji międzyszkolnej najładniejsze prace wykonali uczniowie ze szkoły w Małej zajmując I miejsce (Daria Rusin, Filip Kędzior, Julia Zapał), II miejsce prace uczniów ze szkoły w Nagawczynie (Małgorzata Róg, Nela Sasak, Jan Piotrkowski), III miejsce zajęła szkoła w Niedźwiedzie Górnej (Natalia Jaworek, Aleksandra Kopala, Amelia Panek) , a IV miejsce przypadło dla szkoły w Niedzwiadzie Dolnej (Weronika Przypek, Karolina Szostak, Hubert Kośkiewicz). W konkurencjach finałowych w konkursie wiedzy uczniów klas 4-6 najlepszym zespołem po emocjonalnej dogrywce okazali się uczniowie ze szkoły w Stobiernej Kinga Ćwik i Jakub Gębara pod czujnym okiem nauczycieli Pani Anny Pondo i Pana Tomasza Świerczka którzy przygotowywali uczniów do finałów. II miejsce zajęła reprezentacja ze szkoły w Małej Martyna Chojecka i Anita Zapał pod okiem pani Lucyny Cabaj, III miejsce wywalczyli gospodarze tegorocznego konkursu uczniowie szkoły w Zawadzie Kacper Gwóźdż, Mateusz Łapka, natomiast IV miejsce przypadło reprezentantom szkoły w Nagawczynie Jakubowi Korzeniowskiemu i Karolinie Szczudło którzy bardzo dzielnie walczyli do samego końca konkursu. V miejsce szkoła w Niedźwiedzie Dolnej Alicja Chodak i Natalia Cieśla, VI miejsce wywalczyli reprezentanci szkoły w Niedźwiedzie Górnej Kacper Król i Kinga Krasoń i VII przypadło dla uczniów ze szkoły w Stasiówce która reprezentowali Gabriela Dziedzic i Kacper Schulz. Wszyscy uczestnicy konkursu zarówno plastycznego jak i konkursu wiedzy zostali nagrodzeni cennymi nagrodami, kaski rowerowe dla wszystkich uczestników ufundował Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy z Rzeszowa, piękne albumy przyrodnicze dla zwycięzców przekazały Lasy Państwowe i wspaniałe książki również przyrodnicze ufundował Wójt Gminy Dębica Pan Stanisław Rokosz. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wyposażył nauczycieli finalistów szkół w raporty i sprawozdania roczne aby pogłębić jeszcze bardziej wiedzę osób przygotowujących dzieci do konkursów. Zarząd Koła Łowieckiego ,,LIS’’ w Lubzinie zadbał o finałowe puchary i okolicznościowe statuetki dla reprezentantów szkół i nauczycieli prowadzących uczniów. Podniosłej atmosfery nadawał obecny na całych uroczystościach sztandar Koła i bardzo dużo trofeów zwierząt które w trakcie przerw mogły oglądać dzieci nie biorące udziału w konkursie oraz rodzice finalistów.
Prezes Koła Łowieckiego Tomasz Kliś przybliżył na zakończenie wszystkim uczniom i nauczycielom program ekologiczny organizowany przez Polski Związek Łowiecki OŻYWIC POLA – Rok Trznadla gdzie zachęcał do udziału w ósmej już edycji tego dużego ogólnopolskiego programu wszystkie szkoły biorące udział w konkursie i zaprosił także do II Międzyszkolnego Konkursu z wiedzy przyrodniczo - łowieckiej który odbędzie się na przełomie kwietnia i maja 2014 roku. Nie obyło się także bez okolicznościowych zdjęć i podziękowań uczniom za trud włożony w nauke oraz komisji za sprawne prowadzeni konkursu. Na zakończenie dyrektor szkoły w Zawadzie Pan Janusz Słabicki złożyła słowa uznania dla wszystkich nauczycieli i podziękował uczniom za wysoki poziom prezentowanej wiedzy podczas konkursu i zaprosił do aktywności w tym obszarze w przyszłości.
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |