4 października 2018 r. w Szkole Podstawowej im. prof. T. Sinki odbyła się uroczystość 25- lecia szkoły połączona z dniem patrona. Swoją obecnością jubileusz zaszczycili: jego ekscelencja ks. biskup Kazimierz Górny wraz ks. sekretarzem, ks. dziekan Józef Kłosowski, ks. proboszcz Sękowej Jacek Piróg, ks. proboszcz Małej Ryszard Pirga, p. St. Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Wanda Ostafin, burmistrz Ropczyc p. Bolesław Bujak, dyrektor MGZO w Ropczycach p. Stanisław Mazur, p. prof. Władysław Tabasz, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele organizacji sportowych, strażackich i Stowarzyszenia Przyjaciół Małej w Małej, Rada Rodziców, uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. O godz. 9.00 wszyscy uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem ks. biskupa. Następnie udano się do szkoły, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Pan dyr. Stanisław Strzałka powitał gości, następnie omówił inwestycje, które wykonano w ciągu 25 lat istnienia szkoły, zakończone w bieżącym roku budową dachu na budynku i zaprosił do obejrzenia części artystycznej. Swoje umiejętności zaprezentowali pierwszoklasiści, pięknie recytując wierszei śpiewając piosenki, po czym zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Małej. W dalszej części uczniowie klas starszych przedstawili montaż słowno- muzyczny pod hasłem ,,Na tradycjach przeszłości budujemy przyszłość”, w którym przypomnieli życie i dokonania patrona szkoły prof. T. Sinki. Podczas występu kapela szkolna zaprezentowała pieśni patriotyczne związane ze 100- leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.Po akademii ogłoszono wyniki konkursów ,,Jestem Polka, Polakiem…”, ,,Piękno mojej ojczyzny”, ,,Mieszkam w wolnej ojczyźnie”. P. burmistrz Bolesław Bujak wręczył nagrody, gratulując osiągniętych wyników.
Na koniec zaproszeni gości gratulowali uczniom pięknego występu, a nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły życzyli wielu sukcesów na kolejne lata pracy.Bardzo dziękujemy nauczycielom, pracownikom szkoły, Radzie Rodziców, Stowarzyszeniu Przyjaciół w Małej , strażakom z OSP oraz paniom z KGW w Małej za pomoc w organizacji tej szczególnej uroczystości obchodów jubileuszu szkoły.
W dniu 7 września 2018 roku odbyła się w naszej szkole ciekawa lekcja historii. Na zaproszenie dyrekcji oraz nauczyciela historii zawitał w nasze progi pan doktor Jacek Magdoń – pracownik rzeszowskiego oddziału IPN (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej). Chcieliśmy w ten sposób przybliżyć uczniom ważne wydarzenia I wojny światowej, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uczcić obchody 100-lecia powrotu Polski na mapy Europy. Prelekcja odbyła się dla dwóch grup. Pierwsza obejmowała klasy IV-VI, druga klasy VII-VIII oraz III Gimnazjum. Gość niezwykle ciekawie opowiadał o trudnych drogach Polaków do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Opowiadanie wzbogacał zdjęciami, niezwykle rzadki i cennymi fragmentami filmów z tamtego okresu. Nawiązał do wcześniejszych prób naszych przodków o odzyskanie własnego państwa (m.in. konfederacja barska, powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe). Prelekcji towarzyszyła wystawa materiałów ofiarowanych szkole przez IPN. Plakaty przedstawiają chronologię wydarzeń 1918 roku. Przybliżają również w prosty, czytelny sposób sylwetki najważniejszych twórców Polski niepodległej. Wystawę wzbogaciliśmy zdjęciami mieszkańców Małej - uczestników działań I wojny. Wiedza o historii z tego okresu jest wciąż odkrywana przez historyków. Potwierdził to nasz gość, który odnalazł w archiwach IPN-u kilka ciekawostek dotyczących naszego regionu, czym podzielił się z naszymi uczniami. Na zakończenie zorganizowany został dla każdej z grup krótki turniej wiedzy o wspominanych wcześniej wydarzeniach. Uczniowie chętnie wzięli w tym udział. Dziękujemy naszemu gościowi za ciekawą lekcję.
Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do sekretariatu po odbiór wniosków na stypendium socjalne na rok szkolny 2018/2019. Termin składania - 15 wrzesień.
3 września uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny 2018/2019. Najpierw uczestniczyli we Mszy św. a później wysłuchali programu słowno- muzycznego w wykonaniu uczniów klasy V i VI przygotowanego pod kierunkiem p. I. Momoli i E. Wodzisz. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego Nie zabrakło również słów związanych z 79 rocznicą wybuchu II wojny światowej. To bardzo ważne, by właśnie w takiej chwili przypomnieć o ludziach, którzy za Polskę przelali krew i zaznaczyć, że ich trud nie był daremny. Następnie głos zabrał pan dyrektor i życzył wszystkim uczniom, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, odkrywaniem nauki i jej praw, ale też rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań. Rodzicom zaś życzył zadowolenia z sukcesów dzieci, a nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły, by był to rok spokojnej pracy, dającej osobistą satysfakcję. Po akademii uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
Zachęcamy do zapoznania się:
Program Rządowy Dobry Start 300
http://www.empatia.mrpips.gov.pl/
Wniosek składa rodzic drogą elektroniczną od 1 lipca
Ostateczny termin składania wniosków do 30 listopada 2018 r.
Wyprawka przeznaczona jest dla dzieci od klasy I do 20- tego roku życia
Dnia 29 maja 2018 r. Biblioteka Publiczna w Niedźwiadzie Górnej zorganizowała kolejną edycję konkursu czytelniczego. Tym razem należało zaprezentować utwory patriotyczne. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z kl. II- E. Ciebie, J. Skóra, A. Tokarz i z kl. III- Z. Kędzior, K. Pociask, K. Rusin. Uczennica Amelia Tokarz została ,,Mistrzem pięknego czytania” w kategorii kl. II, a Klaudiusz Rusin ten sam tytuł wywalczył w kategorii kl. III. Wyróżnienia otrzymali Emilia Ciebień i Kacper Pociask. Brawo!!! Kolejni mali mistrzowie w naszej szkole!
Uczniowie klasy VII Alicja Madeja i Jakub Misielak brali udział w powiatowym konkursie multimedialnym ,,Twórcy odrodzonego państwa polskiego” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o ludziach i wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości i odrodzeniem państwa polskiego na poziomie lokalnym i regionalnym. Alicja Madeja zajęła II miejsce, a Jakub Misielak III miejsce. Prezentacje multimedialne wykonali pod kierunkiem p. A. Wójcik. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W poniedziałek 28.05.2018r. w godzinach porannych klasy IV i V wraz z opiekunami – p. Elżbietą Wodzisz, p. Izabelą Momola i p. Moniką Szyrszeń wyruszyły na wycieczkę w kierunku województwa świętokrzyskiego. Około godziny 9.00 dotarliśmy do naszego celu – miasta Sandomierz. Pogoda była wymarzona, bezchmurne niebo, słońce i lekki wiatr towarzyszyły nam przez cały dzień. Razem z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Pierwszym punktem programu było przejście podziemną trasą turystyczną. Następnie spacerowaliśmy po rynku, podziwiając Stare Miasto, zabytki, dziedziniec zamkowy z zamkiem, ratusz oraz kamieniczki mieszczańskie. Byliśmy w Muzeum Ojca Mateusza. Zobaczyliśmy zbrojownie i sale tortur. Mieliśmy okazję spotkać średniowiecznego rycerza, który z zapałem i w pełni humoru przedstawił nam "wspaniałe" życie księżniczek i rycerzy, które w rzeczywistości nie było takie kolorowe. Mogliśmy usłyszeć ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również szczegółów mody średniowiecznej. Przymierzaliśmy tu zbroje, braliśmy do ręki miecze, robiliśmy zdjęcia. Potem dotarliśmy do Katedry i przeszliśmy przez ucho igielne i Wąwóz Królowej Jadwigi. Po wyjściu z Wąwozu zobaczyliśmy piękny duży statek, którym płynęliśmy po Wiśle. Po zwiedzaniu każdy miał czas wolny na odpoczynek oraz zakup pamiątek. Trochę zmęczeni i głodni udaliśmy się do MCDonaldsa. Tu każdy zamówił sobie coś pysznego. Zadowoleni z wycieczki i pełni pozytywnych odczuć powróciliśmy do domu.
W niedzielę 27 maja 2018 r. na stadionie w Małej odbył się XI Festyn Rodzinny pod hasłem "Rodziców kochamy i życzenia im składamy" zorganizowany przez dyrektora, nauczycieli, pracowników, uczniów i Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Małej. Okazją do spotkania się całej społeczności szkolnej i lokalnej był Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Taty. Organizatorzy postanowili połączyć te trzy ważne święta w jeden dzień i spędzić go wspólnie z całymi rodzinami. Pogoda w niedzielę była idealna, więc uczestnicy mogli korzystać z przygotowanych atrakcji. Na początku festynu wystąpiły mażoretki, które przedstawiły swój taniec. Wszystkich zgromadzonych gości, wśród których byli: Bolesław Bujak- burmistrz Ropczyc, Stanisław Mazur- dyrektor ZOJO w Ropczycach, profesor Władysław Tabasz, ks. Proboszcz Ryszard Pirga, Grażyna Madeja - sołtys wsi Mała, Halina Krysa - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Rudzie, Sylwia Ruszel - kierownik Domu Kultury w Niedźwiadzie, Tadeusz Książek – prezes OSP w Małej i Krystyna Książek - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Małej, serdecznie powitał dyrektor szkoły Stanisław Strzałka i zaprosił do wysłuchania części artystycznej przygotowanej przez uczniów.
Dzieci z przedszkola i zerówki oraz uczniowie z klas I-III śpiewali piosenki, przedstawiali skecze, układy taneczne oraz wiersze, które dedykowane były dla mam i tatusiów. Starsi uczniowie z klasy VI, VII i II i III gimnazjum zaprezentowali z humorem skecz pt. ,,Jak mama tatę poznała” i koncert życzeń. Na scenie wystąpiła szkolna kapela ludowa, która zagrała i zaśpiewała dla gości piękne utwory. Burmistrz Ropczyc pogratulował uczniom pięknych występów, podziękował nauczycielom i pracownikom szkoły za zorganizowanie festynu. Na uczestników pikniku czekało mnóstwo atrakcji: dmuchane zjeżdżalnie, samochodziki, konkursy, mecz piłki nożnej, możliwość zakupu kiełbasek z grilla, zapiekanek, słodyczy i lodów. Panowie policjanci zachęcali do obejrzenia wyposażenia samochodu policyjnego. Powodzeniem cieszyła się sprzedaż cegiełek, a uzyskany dochód zostanie przeznaczony na potrzeby szkoły. Na zakończenie imprezy zespół EVENT zaprosił dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy i tańca. Dzięki tym wszystkim atrakcjom nasi goście mogli nie tylko miło i przyjemnie spędzić czas, ale również wesprzeć zbiórkę funduszy na rzecz szkoły. Nad bezpieczeństwem uczestników podczas festynu czuwali druhowie OSP z Małej i policjanci z Ropczyc. Organizatorzy dziękują wszystkim zaproszonym gościom, rodzicom, uczestnikom, nauczycielom, strażakom z Małej, policjantom z Ropczyc i sponsorm, którzy ufundowali wiele cennych nagród.
Kinga Raś – uczennica klasy II zajęła I miejsce i otrzymała tytuł Mistrza Ortografii w I Gminnym Konkursie Ortograficznym ,,Przyjaźń z ortografią” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Niedźwiadzie Górnej pod patronatem Burmistrza Ropczyc. Należy podkreślić, że w konkursie uczestniczyli uczniowie z 11 szkół z gminy Ropczyce. Kinga ma dopiero 8 lat, a rywalizowała z uczniami nawet o 2 lata starszymi. Zdobywając tytuł Mistrza Ortografii, udowodniła, że posiada umiejętności ortograficzne znacznie wykraczające poza program nauczania. W konkursie uczestniczyła też Anastazja Darłak - uczennica klasy III, która wykazała się bardzo dobrą znajomością ortografii. Dziewczynki otrzymały nagrody i dyplomy. Do konkursu Kingę przygotowała pani Małgosia Szpara, a Anastazję pani Mata Kania- Dziedzic przy współpracy z rodzicami. Składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
Informujemy, że w środę 9 maja 2018 r. w naszej szkole odbędzie się zebranie z rodzicami. Rozpocznie się ono o godzinie 15.30 spotkaniem z dyrektorem szkoły, a później z wychowawcami w klasach. Serdecznie zapraszamy!
Z okazji trwających w całym kraju obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
w naszej szkole odbył się konkurs ,,Obrazem i wierszem przez 100 lat niepodległości”. Miał on na celu przybliżenie uczniom ważnych wydarzeń dotyczących naszej historii. Udział mogli wziąć wszyscy chętni. Prace mogły mieć formę wiersza, plakatu promującego obchody Święta Niepodległości lub obrazu przedstawiającego jakieś ważne wydarzenie z okresu 1918-2018. Oddane prace nagrodzono w trzech kategoriach. W kategorii plakat i obraz narodzonych podzielono na grupy. W grupie pierwszej oceniani byli uczniowie klas IV-VI, w drugiej uczniowie klas VII – III gimnazjum.
Wyniki konkursu:
I kategoria –wiersz
I miejsce- Dagmara Łukasik klasa V
II miejsce- Kamila Panek klasa V
III miejsce –Aneta Pacanowska klasa V
II kategoria –plakat promujący 100 lecie niepodległości Polski
SP I miejsc -Jakub Madeja klasa VI
II miejsce -Julia Siedlik klasa VI
III miejsce -Anna Lesiak klasa IV
Gimnazjum I miejsce -Alicja Madeja klasa VII
II miejsce -Kamila Książek klasa VII
III miejsce -Wiktoria Dubiel klasa VII
III kategoria- obraz ,ważne wydarzenie z historii Polski 1918-2018
SP I miejsce -Kornelia Darłak klasa VI
II miejsce -Dorian Pomaraniec klasa V
III miejsce -Kinga Wójcik, Kacper Pociask klasa V
Gimnazjum I miejsce-Wiktoria Darłak klasa II gimnazjum
II miejsce -Daria Rusin klasa VII
III miejsce - Anna Książek klasa VII
,,Naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować przyszłości”
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak: ojczyzna i patriotyzm.
W swoim wystąpieniu uczniowie klasy VI przybliżyli znaczenie Konstytucji 3 Maja w historii naszej Ojczyzny. Kultywowanie takich rocznic wspomaga kształtowanie postaw patriotycznych, wychowanie w polskości, przygotowanie do życia w demokratycznym państwie oraz przybliża fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież.
,,Nie lękajcie się świętości! Wzbijajcie się na wysokie szczyty, bądźcie pośród tych, którzy pragną osiągnąć cele godne synów Bożych”
Dnia 27.04.2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji IV rocznicy kanonizacji Jana Pawła II- niezwykłego Polaka i Papieża, którą przygotowali uczniowie klasy II gimnazjum pod kierunkiem p. Pawła Marcińca, ks. Ryszarda Pirgi i dyrektora szkoły Stanisława Strzałki. Dla najmłodszych uczniów była to doskonała okazja do tego, aby mogli bliżej poznać tego wyjątkowego człowieka. Gimnazjaliści przedstawili program słowno- muzyczny i przypomnieli życie Jana Pawła II, Jego służbę Bogu i ludziom. Karol Wojtyła uwielbiał śpiew i słowo mówione. Nie mogło więc zabraknąć utworów muzycznych, w tym ulubionej przez Ojca św. „Barki” oraz recytacji wierszy.
Dzieci z przedszkola i zerówki uczestniczyły w zajęciach logopedycznych, które poprowadziły panie: Mariola Gątarska- pedagog/neurologopedia i Joanna Krysa – logopeda z Paradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Ropczycach. Warsztaty miały na celu zaprezentowanie uczestnikom różnych ćwiczeń usprawniających wiele funkcji, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka, w tym rozwoju mowy, a w przyszłości wpływających w dużym stopniu na naukę szkolną. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, wykonując ćwiczenia oddechowe i ortofoniczne oraz kształtując prawidłowy tor oddechowy. Dziękujemy Paniom za ciekawie przeprowadzone warsztaty ,,Kształtowanie percepcji i funkcji słuchowo- językowych i wzrokowo- ruchowych u dzieci w wieku przedszkolnym”.
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |