Dnia 21 listopada obchodziliśmy w zerówce oraz przedszkolu „Pszczółek” i ,,Krasnali" Dzień Pluszowego Misia”. Z tej okazji maluszki przyniosły z domu swoje ulubione maskotki. Od samiutkiego rana przedszkolaki świętowały ten ważny dzień. Wszystkie dzieci zaprezentowały swoje ukochane misie. Rozpoczęliśmy zajęcia od gimnastyki, w której towarzyszyły nam nasze pluszaki. Wspólnie ćwiczyliśmy, a następnie tańczyliśmy z naszymi maskotkami. Maluszki poznały historię obchodzonego święta oraz najsłynniejsze misie z bajek. Uczyliśmy się wskazywać najmniejsze, największe misie z danego zbioru, szeregowaliśmy pluszaki od największego do najmniejszego i odwrotnie. Przedszkolaki dobierały dzbanki miodu z odpowiednią ilością kropek, do misia z cyfrą na brzuchu. Brały udział w zabawach i śpiewaniu piosenek typu „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Jadą, jadą misie”, „Pokochaj pluszowego misia”, „ Jedna łapka, druga łapka…”Pszczółki” wyklejały bibułą sylwetkę misia. Były też pyszne, piernikowe misie, które dzieci własnoręcznie dekorowały. Przedszkolaki wcieliły się w Kubusia Puchatka, naszego kochanego bohatera-dzięki ,,fotobudce". Za udział we wspólnej zabawie otrzymały medale i dyplomy. Tego dnia wszyscy świetnie się bawili, a uśmiechom nie było końca.
Dnia 17 października przedszkolaki ,,Pszczółki" odwiedziły piekarnię państwa Kmiecików w swojej miejscowości. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć jak wygląda taki zakład. Poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, a panie pracujące w tym miejcu służyły informacjami na temat wypieku chleba. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dzieci nie zapominały o zachowaniu bezpieczeństwa. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Na koniec przedszkolaki dostały chleb, z którego w przedszkolu zrobiły pyszne kanapki. Dziękujemy właścicielom i pracownicom za możliwość zwiedzenia piekarni, zapoznania z tajnikami wypieku pieczywa, miłą i serdeczną atmosferę.
28 listopada 2018 r. uczniowie naszej szkoły (Kornelia Darłak, Karolina Pietrucha, Kamil Pietrucha i Julia Zapał) wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym ,,Ratujmy się przed smogiem – robimy skok na smog” i zajęli II miejsce. Siódmoklasiści zaprezentowali piosenkę ekologiczną przygotowaną pod kierunkiem p. dyrektora S. Strzałki. Bardzo dobrze rozwiązali testy i krzyżówkę, które sprawdzały wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz szybko wykonali różne konkurencje sportowe. Do części teoretycznej konkursu uczniów przygotowała p. Lucyna Cabaj. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 21 września 2018 r.odbył się ,,Światowy Dzień Przedszkolaka" u ,,Pszczółek i ,,Krasnali". Już od samego rana panowała wesoła i radosna atmosfera. Przy dźwiękach muzyki rozpoczęły wspólną zabawę na świeżym powietrzu obok Placu Zabaw. Przedszkolaki z wymalowanymi buźkami śpiewały ulubione piosenki. Nie zabrakło zabaw z balonami i mydlanymi bańkami. Panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu odznakę Super Przedszkolaka. Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach - ważnych w życiu człowieka - a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania. Obchody ,,Dnia Przedszkolaka" zakończyły się wspólnym odśpiewaniem piosenki ,,Jestem sobie przedszkolaczek". Dzień ten dostarczył dzieciom kolejnej okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
15 listopada 2018 r. (czwartek) o godzinie 15.30 odbędzie się wywiadówka dla rodziców.
1. Spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły.
2. Konsultacje z wychowawcami i nauczycielami.
Serdecznie zapraszamy.
Dyrektor i nauczyciele
Szkoły Podstawowej w Małej
Zapraszamy chętnych rodziców naszych uczniów i nauczycieli na indywidualne konsultacje z psychologiem p. Ludmiłą Materowską, pedagogiem p. Mariolą Gątarską i logopedą p. Joanną Krysą, które odbędą się dnia 29.11.2018 r. (czwartek) w godzinach 8.30 do 12.30 w Szkole Podstawowej w Małej. W trakcie konsultacji będzie możliwość przedstawienia i wyjaśnienia obaw dotyczących swojego dziecka/ ucznia w zakresie problemów adaptacyjnych, trudności szkolnych, emocjonalnych, społecznych itd. a także zapytania o wszelkie nurtujące kwestie.
Serdecznie zapraszamy!!!
„Niepodległość to sprawiła, że wolna jest ojczyzna miła” - pod takim hasłem w dniu 9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali lekcję historii, która składała się z montażu słowno-muzycznego i tańca poloneza. Cała społeczność szkolna włączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej” i o godzinie 11.11 odśpiewano 4-zwrotkowy hymn narodowy. Uczczono pamięć Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę, oddając swoje życie w obronie naszego kraju. Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy, szkoły, mówimy i posługujemy się językiem polskim.
Dnia 21.09.2018 r. uczniowie klasy VII,VIII i III gimnazjum udali się na wycieczkę do Zatoru k. Krakowa, gdzie mieści się Rodzinny Park Rozrywki. Energylandia jest wyjątkowym miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Na ogromnej przestrzeni 26 hektarów znajduje się około 60 różnego rodzaju nowoczesnych i zaawansowanych urządzeń oraz atrakcji, poczynając od ekstremalnych, poprzez rodzinne, a kończąc na tych dla najmłodszych. Uczestnikom wycieczki towarzyszyło wiele emocji i przeżyć, a wycieczkę należy zaliczyć do bardzo udanych.
9 listopada o godz. 11.10 odbędzie się uroczysta akademia z okazji 100- lecia Odzyskania Niepodległości (wszyscy uczniowie przychodzą ubrani na galowo). Dzień 12 listopada jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno- wychowawczych.
4 października 2018 r. w Szkole Podstawowej im. prof. T. Sinki odbyła się uroczystość 25- lecia szkoły połączona z dniem patrona. Swoją obecnością jubileusz zaszczycili: jego ekscelencja ks. biskup Kazimierz Górny wraz ks. sekretarzem, ks. dziekan Józef Kłosowski, ks. proboszcz Sękowej Jacek Piróg, ks. proboszcz Małej Ryszard Pirga, p. St. Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Wanda Ostafin, burmistrz Ropczyc p. Bolesław Bujak, dyrektor MGZO w Ropczycach p. Stanisław Mazur, p. prof. Władysław Tabasz, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele organizacji sportowych, strażackich i Stowarzyszenia Przyjaciół Małej w Małej, Rada Rodziców, uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. O godz. 9.00 wszyscy uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem ks. biskupa. Następnie udano się do szkoły, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Pan dyr. Stanisław Strzałka powitał gości, następnie omówił inwestycje, które wykonano w ciągu 25 lat istnienia szkoły, zakończone w bieżącym roku budową dachu na budynku i zaprosił do obejrzenia części artystycznej. Swoje umiejętności zaprezentowali pierwszoklasiści, pięknie recytując wierszei śpiewając piosenki, po czym zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Małej. W dalszej części uczniowie klas starszych przedstawili montaż słowno- muzyczny pod hasłem ,,Na tradycjach przeszłości budujemy przyszłość”, w którym przypomnieli życie i dokonania patrona szkoły prof. T. Sinki. Podczas występu kapela szkolna zaprezentowała pieśni patriotyczne związane ze 100- leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.Po akademii ogłoszono wyniki konkursów ,,Jestem Polka, Polakiem…”, ,,Piękno mojej ojczyzny”, ,,Mieszkam w wolnej ojczyźnie”. P. burmistrz Bolesław Bujak wręczył nagrody, gratulując osiągniętych wyników.
Na koniec zaproszeni gości gratulowali uczniom pięknego występu, a nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły życzyli wielu sukcesów na kolejne lata pracy.Bardzo dziękujemy nauczycielom, pracownikom szkoły, Radzie Rodziców, Stowarzyszeniu Przyjaciół w Małej , strażakom z OSP oraz paniom z KGW w Małej za pomoc w organizacji tej szczególnej uroczystości obchodów jubileuszu szkoły.
W dniu 7 września 2018 roku odbyła się w naszej szkole ciekawa lekcja historii. Na zaproszenie dyrekcji oraz nauczyciela historii zawitał w nasze progi pan doktor Jacek Magdoń – pracownik rzeszowskiego oddziału IPN (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej). Chcieliśmy w ten sposób przybliżyć uczniom ważne wydarzenia I wojny światowej, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uczcić obchody 100-lecia powrotu Polski na mapy Europy. Prelekcja odbyła się dla dwóch grup. Pierwsza obejmowała klasy IV-VI, druga klasy VII-VIII oraz III Gimnazjum. Gość niezwykle ciekawie opowiadał o trudnych drogach Polaków do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Opowiadanie wzbogacał zdjęciami, niezwykle rzadki i cennymi fragmentami filmów z tamtego okresu. Nawiązał do wcześniejszych prób naszych przodków o odzyskanie własnego państwa (m.in. konfederacja barska, powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe). Prelekcji towarzyszyła wystawa materiałów ofiarowanych szkole przez IPN. Plakaty przedstawiają chronologię wydarzeń 1918 roku. Przybliżają również w prosty, czytelny sposób sylwetki najważniejszych twórców Polski niepodległej. Wystawę wzbogaciliśmy zdjęciami mieszkańców Małej - uczestników działań I wojny. Wiedza o historii z tego okresu jest wciąż odkrywana przez historyków. Potwierdził to nasz gość, który odnalazł w archiwach IPN-u kilka ciekawostek dotyczących naszego regionu, czym podzielił się z naszymi uczniami. Na zakończenie zorganizowany został dla każdej z grup krótki turniej wiedzy o wspominanych wcześniej wydarzeniach. Uczniowie chętnie wzięli w tym udział. Dziękujemy naszemu gościowi za ciekawą lekcję.
Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do sekretariatu po odbiór wniosków na stypendium socjalne na rok szkolny 2018/2019. Termin składania - 15 wrzesień.
3 września uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny 2018/2019. Najpierw uczestniczyli we Mszy św. a później wysłuchali programu słowno- muzycznego w wykonaniu uczniów klasy V i VI przygotowanego pod kierunkiem p. I. Momoli i E. Wodzisz. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego Nie zabrakło również słów związanych z 79 rocznicą wybuchu II wojny światowej. To bardzo ważne, by właśnie w takiej chwili przypomnieć o ludziach, którzy za Polskę przelali krew i zaznaczyć, że ich trud nie był daremny. Następnie głos zabrał pan dyrektor i życzył wszystkim uczniom, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, odkrywaniem nauki i jej praw, ale też rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań. Rodzicom zaś życzył zadowolenia z sukcesów dzieci, a nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły, by był to rok spokojnej pracy, dającej osobistą satysfakcję. Po akademii uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
Zachęcamy do zapoznania się:
Program Rządowy Dobry Start 300
http://www.empatia.mrpips.gov.pl/
Wniosek składa rodzic drogą elektroniczną od 1 lipca
Ostateczny termin składania wniosków do 30 listopada 2018 r.
Wyprawka przeznaczona jest dla dzieci od klasy I do 20- tego roku życia
Dnia 29 maja 2018 r. Biblioteka Publiczna w Niedźwiadzie Górnej zorganizowała kolejną edycję konkursu czytelniczego. Tym razem należało zaprezentować utwory patriotyczne. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z kl. II- E. Ciebie, J. Skóra, A. Tokarz i z kl. III- Z. Kędzior, K. Pociask, K. Rusin. Uczennica Amelia Tokarz została ,,Mistrzem pięknego czytania” w kategorii kl. II, a Klaudiusz Rusin ten sam tytuł wywalczył w kategorii kl. III. Wyróżnienia otrzymali Emilia Ciebień i Kacper Pociask. Brawo!!! Kolejni mali mistrzowie w naszej szkole!
Uczniowie klasy VII Alicja Madeja i Jakub Misielak brali udział w powiatowym konkursie multimedialnym ,,Twórcy odrodzonego państwa polskiego” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o ludziach i wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości i odrodzeniem państwa polskiego na poziomie lokalnym i regionalnym. Alicja Madeja zajęła II miejsce, a Jakub Misielak III miejsce. Prezentacje multimedialne wykonali pod kierunkiem p. A. Wójcik. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Nazwa szkoły: | Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej |
E-mail szkoły: | zsmala@vp.pl |
Telefon: | 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397 |
Adres szkoły: | Mała 35
39-107 Niedźwiada Poland |