Statut

Nawigacja

  • Narodowe Święto Niepodległości

    W dniu 13 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię przygotowali uczniowie klasy VII wraz z opiekunami: p. Krystyną Kosińską i p. Agnieszką Raś. W obchody włączyła się również szkolna gromada zuchowa- Leśne Ludki. Przedszkolaki również zaznaczyły swoją obecność. Na zakończenie uroczystości pod kierunkiem pani Agnieszki Dziedzic wykonały taniec pt ”Tańcząca  flaga Polski”. Na zaproszenie pana dyrektora Stanisława Strzałki cała szkoła czynnie włączyła się w śpiewanie piosenek patriotycznych.

    Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w naszej placówce już 10 listopada. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z Panem dyrektorem i opiekunami złożyli kwiaty pod Pomnikiem Legionistów. W sobotę 11 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Ropczycach. W tym dniu godnie reprezentowała nas Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz Poczet Sztandarowy. Obsadę sztandaru stanowili uczniowie klasy VIII w składzie: Patrycja Pitera, Amelia Tokarz, Jakub skóra.

    Dziękujemy wszystkim za kultywowanie tradycji patriotycznych.

    Krystyna Kosińska

  • Ogólnopolski Konkurs "DO HYMNU" 2023

    Ogólnopolski Konkurs "DO HYMNU" 2023

    W piątek 3 listopada 2023r. nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie „Do Hymnu”, który organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury. Celem tego wydarzenia było doskonalenie umiejętność poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz  pieśni hymnicznych, zwiększenie zainteresowania śpiewem i historią Polski oraz wzbudzenie szacunku dla symboli narodowych. O godzinie 12.35 na sali gimnastycznej zebrała się  cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Specjalnie na tę okazję do naszej szkoły przybyła Komisja Konkursowa, której głównym jurorem był prof. Grzegorz Oliwa. W obecności jury i bardzo licznie zgromadzonych rodziców, dziadków, na sali przy asyście pocztu sztandarowego im. Prof. T. Sinki w Małej oraz  pocztu sztandarowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Małej, chór składający się z  75 uczniów odśpiewał uroczyście hymn Polski oraz dwie hymniczne pieśni „Gaude Mater” i  „Marsz Polonia” pod kierunkiem dyrygenta- nauczyciela muzyki i dyrektora szkoły p. Stanisława Strzałki. Prezentację konkursową poprzedził występ Przedszkolaków, którzy zaprezentowali układ taneczny pt: "Tańcząca Flaga Polski". Najmłodsze dzieci przygotowała do występu p. Agnieszki Dziedzic. Na to wydarzenie została również wykonana przez panie: Martę Kanię – Dziedzic, Jolantę Wodzisz oraz Joannę Kędzior przepiękna dekoracja sali i szkoły. 
    Prof. Grzegorz Oliwa pogratulował wszystkim wspaniałego występu i wręczył pamiątkowy dyplom. Komplementował przygotowanie szkoły, stroje uczniów i dekorację, a także był pod ogromnym wrażeniem zgromadzonej tak licznie publiczności.
     Przedsięwzięcie stworzyło atmosferę zadumy i świadomego przeżywania radości z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej oraz Rodzicom za zaangażowanie i wysiłek włożony w naukę pieśni oraz godne reprezentowanie szkoły podczas konkursu.
    Dziękujemy również p. Andżelice Nowak – przewodniczącej Rady Rodziców oraz jej siostrze za wykonanie pięknych fryzur uczniom biorącym udział w tym wydarzeniu.
    Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników konkursu!

     

    Marta Kania- Dziedzic

    Agnieszka Dziedzic

    Joanna Kędzior

    Jolanta Wodzisz

  • Cześć Bohaterom

    Cześć Bohaterom

    W dniu 10 listopada br. delegacja Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami oraz  dyrektorem szkoły panem Stanisławem Strzałką oddali hołd bohaterom poległym w walce o Niepodległość Polski. Społeczność szkolna udała się z wiązanką kwiatów oraz zniczami pod Pomnik Legionistów znajdujący się w sąsiedztwie szkoły. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy wszyscy zebrani w ciszy oddali hołd bohaterom. O tych , którzy walczyli pamiętajmy przez cały rok,  ale szczególnie  11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

     

    Opiekunowie Samorządu:

    Krystyna Kosińska

    Agnieszka Dziedzic

  • Pamięć pozostanie...

    Okres przed świętem zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla nich. W ostatnim dniu października Samorząd Uczniowski oraz najmłodsze przedszkolaki wraz z opiekunami odwiedzili miejsca spoczynku zmarłych, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny. Młodzież zapaliła znicze, złożyła kwiaty oraz odmówiła modlitwy nad grobami Nieznanego Żołnierza, pod  Pomnikem Legionistów, a także tablicy upamiętniającej rodzinę Wójcików i żołnierzy AK.

     

    Krystyna Kosińska

    Agnieszka Dziedzic

  • Listopadowe spotkanie zuchów

    W piatek 10 listopada w naszej szkole odbyła się zbiórka zuchowa. Tematem zbiórki było oczywiście Święto Niepodległości - 11 Listopada. Opiekunowie gromady przybliżyły "Leśnym ludkom" pojęcia takie jak Ojczyzna, Wolność i Niepodległość. Zuchy zostały zapoznane również z symbolami narodowymi. Nie zabrakło też gier i zabaw integracyjnych oraz wspólnego śpiewania. Na zakończenie zadaniem zuchów było pokolorowanie godła Polski, z czym "Leśne ludki" poradziły sobie znakomicie. 
    Do zobaczenia na następnej zbiórce!
    Czuwaj!

     

    Marta Kania - Dziedzic
    Agnieszka Raś

  • Ogólnopolski konkurs „Do Hymnu” dla szkół podstawowych

    Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych ,,Do Hymnu”, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. W  piątek 3 listopada 2023r. o godzinie 12.35  uczniowie zaśpiewają hymn narodowy ,,Mazurek  Dąbrowskiego’’  oraz dwa utwory hymniczne ,,Gaude Mater’’ i ,,Marsz Polonia’’ przed komisją konkursową i społecznością szkolną. Jurorem głównym komisji będzie prof. Grzegorz Oliwa. Na to wydarzenie zostanie też przygotowana sceneria, wystrój oraz występ przedszkolaków.  W tym dniu uczniowie przychodzą ubrani na galowo.

    Życzę wszystkim wspaniałych przeżyć podczas tej prezentacji.

    Dyrektor szkoły:
    Stanisław Strzałka

     

  • Dzień piżamy w szkole!

    W poniedziałek 30 października, początek tygodnia uczniowie naszej szkoły spędzili w niecodziennej, przemiłej atmosferze. Powód tej radości, zadowolenia i uśmiechu na twarzy to zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Dzień Piżamy. Dlaczego Piżama? – a dlatego, aby zjednoczyć się z dziećmi chorymi na nowotwory. Dla wielu chorych, piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. Dlatego, aby okazać nasze wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom, tego dnia przyszliśmy do szkoły ubrani w piżamy.

     

    Krystyna Kosińska

    Agnieszka Dziedzic

  • Pamiętamy o naszych Bohaterach!

    „ Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” Ks. Jan Twardowski

    Dnia 30 października zuchy z klasy II i III wraz z opiekunami udały się na pobliski cmentarz, aby uczcić pamięć o poległych podczas wojny Bohaterach. Członkowie gromady "Leśne ludki"  zapalili znicze oraz pomodlili się nad grobami Nieznanego Żołnierza. Zuchy nie zapomniały również o Pomniku Legionistów oraz tablicy upamiętniającej rodzinę Wójcików i żołnierzy AK.

    Marta Kania - Dziedzic
    Agnieszka Raś

     

  • Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

    Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. cały miesiąc.

    Wydarzenie to ma na celu zwrócenie uwagi na dużą rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce oraz rozwoju zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. Hasło tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsc, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

    Program obchodów wydarzenia w Szkole Podstawowej w Małej obejmował:

    • Pszczółki, Krasnale, Zerówka; konkurs plastyczny na zakładkę do książki
    • Klasy I – III; konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać książkowa”

     30 października 2023r. gościliśmy w naszej szkole pana Waldemara Wilka, poetę, prezesa Klubu Lokalnych Poetów „Strumień” w Ropczycach, chorążego sztandarowego w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Ropczycach. Pan Waldemar przygotował na godzinę wychowawczą dla uczniów klas IV – VIII wykład „Dlaczego warto czytać?”. Starał się wytłumaczyć zebranym (przy pomocy napisanych przez siebie wierszy) co daje nam czytanie, jak ono jest ważne. Książki od wieków mają ogromny wpływ na nasze życie codzienne, stają się nieodzowną częścią naszej egzystencji. Pobudzają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, relaksują, rozwijają nasze horyzonty. W pięknych słowach porównując Polskę do ogromnego dębu, a nas do gałązek przypomniał o kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości i o tym, jak jest to ważne dla każdego Polaka. Na spotkanie przywiózł swój tomik wierszy „Niepodległa”, z którego przeczytał kilka utworów. Tomik można było nabyć dla siebie wraz z dedykacją autora.

     

                                                                                                                             Jolanta Zając

  • ŚLUBUJEMY UROCZYŚCIE…

          Dnia 26 października 2023r.  w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość ,,Pasowanie na ucznia klasy pierwszej”. W tym dniu odświętnie ubrani pierwszoklasiści  w obecności swoich   rodziców  zaprezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne.  Po zakończeniu części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować szkołę, swym zachowaniem, nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor Stanisław Strzałka dokonał symbolicznego pasowania na ucznia i wręczył pamiątkowe dyplomy. Od wychowawcy klasy dzieci otrzymały pamiątkowe książki pt.:,,Wielka księga małego Polaka”, a rodzice obdarowali swoje pociechy kolorowymi kubkami pełnymi słodkości. Uroczystość zakończyła się pamiątkową fotografią i wspólnym poczęstunkiem.

       Wszystkim Rodzicom bardzo dziękujemy za przybycie i włączenie się w przygotowanie tej uroczystości. Dziękujemy  uczniom i uczennicom z klasy czwartej, szóstej i ósmej za pomoc w organizacji uroczystości pasowania, a naszym pierwszoklasistom życzymy wspaniałych wyników w nauce, wzorowego zachowania,  aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

    Anna Wośko 

           

  • Dzień Edukacji Narodowej

    W dniu 16 października w naszej szkole obchodzono uroczystość Dnia Edukacji Narodowej. W związku z tym pięknym świętem uczniowie klasy V pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali uroczystą akademię pod hasłem: ,,Trzeba mieć wielkie serce, by kształcić małych ludzi”.

    Podczas występu recytowano wiersze i śpiewano piosenki, poprzez które młodzież podziękowała zarówno nauczycielom, jak też wszystkim pracownikom szkoły za ogromny trud i serce, które każdego dnia wkładają w ich wychowanie.

    Uczniowie zapewnili swoich wychowawców o wdzięczności za uśmiech i podawaną im pomocną dłoń. Podziękowali również za pokazanie, że porażki mogą ich także czegoś pożytecznego nauczyć, za zachęcenie do twórczego myślenia i dodawanie odwagi, by nie bać się pytać, za uświadomienie tego, co uważają za słuszne oraz za naukę sztuki negocjacji i kompromisu, które przydadzą się im w dorosłym życiu.

    Wyrazem wdzięczności były Medalowe Oskary, którymi wychowankowie uhonorowali wszystkich pracowników naszej szkoły oraz przybyłych na tę uroczystość emerytowanych nauczycieli.

    Po akademii głos zabrał pan dyrektor Stanisław Strzałka, który złożył wszystkim obecnym serdeczne życzenia i wręczył nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi .

    Na zakończenie życzenia także przekazały panie z Rady Rodziców: przewodnicząca Andżelika Nowak oraz pani Anna Kaczor.

  • Dzień zdrowia psychicznego

    W ramach programu Każdy inny - wszyscy równi 10 października 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień zdrowia psychicznego".  Zdrowie psychiczne definiowane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jak „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”. Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty, kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są coraz poważniejszym zagrożeniem na całym świecie. Jak zadbać o utrzymanie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia każdego dnia ? Jak dbać o swoją kondycję psychiczną? Na te pytania uczniowie mogą znaleźć odpowiedź na przygotowanej gazetce na naszym szkolnym korytarzu. Uczniowie klasy 6 mieli również okazję wysłuchać lekcji poprowadzonej przez panią Ewelinę Bieniasz na temat dbałości o zdrowie, gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych, jak radzić sobie z emocjami. Mamy nadzieję, że wszelkie zorganizowane inicjatywy w tym zakresie spowodowały, iż uczniowie w sposób świadomy zadbają o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie swoje oraz swoich kolegów i koleżanek.

    Pedagog specjalny

    Agnieszka Dziedzic

  • .

  • TYDZIEŃ KOLORÓW

    W dniach 09 -13 października 2023r. Samorząd Uczniowski wraz z pedagogiem specjalnym p. Agnieszką Dziedzic zorganizował "Kolorowy Tydzień". Codziennie w szkole obowiązywał inny kolor ubrania: w poniedziałek - niebieski, wtorek - biały/kremowy, środa - zielony, czwartek- czerwony, piątek- różowy/czarny. Celem akcji była integracja uczniów i nauczycieli, złagodzenie skutków działania stresu oraz łączenie się z ludźmi borykającymi się z różnymi problemami zdrowotnymi.
    Każdy dzień Tygodnia Kolorów cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólną zabawę!

     

    Agnieszka Dziedzic

  • Spotkanie z policjantem

  • Ognisko harcerskie

    "Ogrzej dlonie przy ognisku,
    płomień twarz ci zarumieni.
    Usiądziemy razem blisko
    jedną myślą połączeni."

    Dnia 5 października w piękne, słoneczne popołudnie na stadionie szkolnym odbyło się ognisko integracyjne na którym spotkali się harcerze oraz gromada zuchowa „Leśne Ludki”. Spotkanie rozpoczęło się od zjedzenia pysznych, upieczonych przez opiekunów, kiełbasek. Korzystając z przygotowanych wcześniej śpiewników młodsi i starsi harcerze wraz z opiekunami wykonali kilka harcerskich  piosenek i przyśpiewek. Nie zabrakło również wspólnych gier i zabaw. Ognisko zakończyło się  tradycyjnym zawiązaniem kręgu i przekazaniem braterskiej iskierki, czyli uściskiem rąk, który wzmacnia harcerską  przyjaźń. Dziękujemy wszystkim zuchom i  harcerzom za udział i wspólną zabawę.

    Czuwaj!

    Elwira Łukasik
    Jolanta Zając
    Marta Kania-Dziedzic
    Agnieszka Raś

     

                                                                                                                                                                              

  • Ogólnopolski projekt "Każdy inny - wszyscy równi"

    W tym roku nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno-Społecznym „Każdy inny – wszyscy równi”, którego celem jest rozwijanie empatii i tolerancji, likwidowanie uprzedzeń na temat osób z niepełnosprawnościami oraz przygotowanie do współuczestnictwa z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu. W ramach projektu uczniowie klas 3, 5 i 7 uczestniczyli w zajęciach z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niesłyszących. Dzieci dowiedziały się jak funkcjonują osoby niedosłyszące i słabosłyszące, jak działa narząd słuchu oraz jak o niego dbać. Uczniowie nauczyli się podstawowych zwrotów języka migowego (PJM). Na koniec wykonali pracę plastyczną – niebieskiego motyla, który jest symbolem osób niesłyszących.

    Dziękujemy pani psycholog Klaudi Czaja za przeprowadzenie zajęć w poszczególnych klasach.

     

    Pedagog specjalny

    Agnieszka Dziedzic

  • #SadziMy edycja 2023

    Mała sadzonka, którą masz w rękach to początek wielkiej przygody...

    Dnia 3 października 2023r. przyłączyliśmy się do piątej Ogólnopolskiej Akcji „#sadziMy” z prezydentem RP.  W  tym roku  otrzymaliśmy sadzonki z Nadleśnictwa Dębica. Wspólnie z panem Dyrektorem Stanisławem Strzałką i panią Lucyną Cabaj, Agnieszką Dziedzic, a także konserwatorem panem Januszem Pacanowskim nasi uczniowie posadzili otrzymane drzewka na terenie szkoły. Cieszymy się bardzo, że poraz kolejny mogliśmy uczestniczyć w tak wyjątkowym przedsięwzięciu i zadbać o naszą przyrodę. Dziękujemy za współpracę Leśnikom z Nadleśnictwa Dębica.

    Agnieszka Dziedzic

  • Dzień Kapcia

    Samorząd uczniowski stara się, abyśmy w szkole poczuli się jak w domu. Dlatego drugiego października br. celebrowaliśmy „Dzień Kapcia”. Przez cały dzień na korytarzach zamiast standardowych butów sportowych można było ujrzeć kolorowe i włochate pantofle, ciepłe bambosze. 

    Ten dzień był bardzo wesoły.

     

    Krystyna Kosińska 

    Agnieszka Dziedzic

     

  • Dyskoteka

    W dniu 27 września w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV-VIII. O oprawę muzyczną i wspaniałą atmosferę zatroszczył się nowo wybrany samorząd uczniowski. Wszyscy bez wyjątku dobrze się bawili. Można było nie tylko potańczyć. Samorząd przygotował dla uczestników zabawy i konkursy. Czas mijał szybko i  trzeba było wrócić do domów.  Dziękujemy wychowawcom za opiekę, jaką sprawowali nad swoimi wychowankami podczas zabawy.

    Opiekunowie S.U.

strona:

Aktualności

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Prof. T. Sinki w Małej
E-mail szkoły: zsmala@vp.pl
Telefon: 17 22 13 397
fax - 17 72 22 397
Adres szkoły: Mała 35
39-107 Niedźwiada
Poland