ULOTKA DLA UCZNIA PRZYGOTOWUJĄCEGO SIĘ DO EGZAMINU

Drogi uczniu,

przed Tobą ważny sprawdzian/egzamin. Pobudzenie emocjonalne, czyli to wszystko, co przeżywasz podczas egzaminu, jest potrzebne, byś odpowiednio się zmobilizował do wykonania wielu złożonych zadań, opanował stres i odpowiednio się przygotował. Poniżej umieściłam kilka sprawdzonych wskazówek. Mam nadzieję, że się z nimi zapoznasz i łatwiej będzie Ci przebrnąć przez ten „życiowy” etap:

• Uczenie się w łóżku nie jest skuteczne, bo kojarzy się ono ze spaniem. Zdecydowanie lepsze jest biurko – to tam powinno się zgromadzić potrzebne materiały, żeby nie tracić czasu na poszukiwania i żeby nie było pretekstu do wychodzenia z pokoju.
  • Trzeba uczyć się blokami i na przemian, np. godzina matematyki, godzina polskiego, a między nimi zrobić sobie kilkunastominutową przerwę na przeczytanie gazety, sprawdzenie poczty, obejrzenie jakiegoś programu w telewizji.
  • Warto opowiadać na głos to, co się umie.
  • Ucząc się, lepiej nie słuchać piosenek ze słowami. Natomiast sama muzyka, bez słów – nie przeszkadza.
  • Warto się wysypiać. Zasnąć pomagają wieczorne spacery, wietrzenie pokoju, relaksujące kąpiele. Jeśli mimo to się nie uda, można włączyć muzykę, spróbować poczytać książkę.
  • Przy nauce nie należy przesadzać z mocną herbatą, czy kawą. Lepsza będzie woda – niegazowana mineralna lub zwykła przegotowana. Woda pomaga w przemianach biochemicznych w mózgu, które sprzyjają efektywnemu uczeniu się. Zdecydowanie nie wolno sięgać po środki pobudzające, bo działają na krótką metę.
  • Warto pamiętać o prostych ćwiczeniach relaksacyjnych: odprężających, rozluźniających, przede wszystkim oddechowych.

W dniu egzaminu:

• Wstań o takiej porze, żeby mieć czas na spokojne przygotowanie się i dotarcie do szkoły bez nerwów, ale nie za wcześnie, żeby nie paść w trakcie testów.
  • Koniecznie zjedz śniadanie. Nawet jeśli stres sprawia, że nie czujesz głodu, zmuś się do zjedzenia choćby jednej kanapki czy musli. Możesz zabrać ze sobą jakiś napój do wypicia przed egzaminem (na salę nie wolno nic wnosić), ale nie przesadzaj z ilością płynów, bo wychodzenie do toalety w trakcie egzaminu jest  możliwe tylko w szczególnych przepadkach.
  • Nie bierz niczego na uspokojenie ani żadnych środków, które mają wspomagać koncentrację.
  • Ubierz się elegancko, ale wygodnie i odpowiednio do pogody. Jeśli jakiś element stroju jest zupełnie nowy, trzeba ponosić go parę dni wcześniej, żeby mieć pewność, że jest wygodny.
  • Zostaw w domu maskotki, telefon komórkowy, podręczniki – niczego się nie nauczysz w drodze do szkoły czy też na korytarzu przed salą. Weź ze sobą tylko to, co niezbędne (legitymację szkolną, długopisy, ołówki i inne przybory szkolne).
  • Myśl pozytywnie. Zaufaj sobie i swoim umiejętnościom. Przypomnij sobie swoje sukcesy, unikaj ludzi, którzy wszędzie widzą niepowodzenia. To naprawdę pomaga!

Życzę powodzenia!